Dış Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

Dış Hemoroid Nedenleri Nelerdir? Dış Hemoroid Nasıl Teşhis Edilir?, Dış hemoroid tedavi edilir mi? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Dış Hemoroid Nedenleri Nelerdir? Dış Hemoroid Nasıl Teşhis Edilir?

Dış Hemoroid Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Dış Hemoroid Nedenleri Nelerdir

Anüsü çevreleyen derinin altında, bir ya da daha fazla hassas yumru oluşmasıya dış hemoroid meydana gelmektedir. Çıkıntı yapaak kadar genişlemiş kan damarları olarak görünmektedir. Kan, çıkıntılı kan damarının içinde pıhtılaşabilir ya da tromboz olabilmektedir. Sert bir yumru oluşturabilir vede bzı durumlarda ciddi ağrıya neden olur. Dış vede iç hemoroid genellik ile aynı nedenlerden meydana gelmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için dış hemoroid nasıl teşhis edilir? ve dış hemoroid nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Dış hemoroid nedenleri nelerdir?

Hemoroidler bulundukları bölgelere göre, dış vede iç olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. İç hemoroidler sıklık ile kendini dışkılama ile taze renkli kanamanın varlığıyla göstermektedir. Dış hemoroid de makat ağzında meydana gelen hemoroid içine pıhtı oturmasıyla meydana gelmektedir. Bu durumda da ele gelen ağrılı, sert şişlik, kaşınma, huzursuzluk vede şiddetli ağrı kendini göstermektedir. Dış hemoroidler anüsü çevreleyen derinin altında oluşmaktadır. İç hemoroidler anüs vede rektumunuzun içinde meydana gelmektedir. Her iki tip hemoroid kendi kendine geçebilir iken, tıbbi müdahaleye ihtiyaç da duyulabilmektedir. Dış hemoroid semptomlarında belirtiler, hemoroidin şiddetine göre farklılık gösterebilir. Sahip olabileceğiniz belirtilerden bazıları, anüsün açıklığına yakın ciltte bir ya da daha fazla hassas, mavi renkli topaklar, anüs ya da rektal bölge çevresinde kaşıntı, otururken anüsünüzün etrafında ağrı, dışkılama esnasında kanama. Tuvalet kağıdında ya da tuvalette kan görmekte rastlanabilmektedir. Yazımızın devamına giderek dış hemoroid nedenleri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Dış Hemoroid Nasıl Teşhis Edilir?

Dıi Hemoroid Nedenleri

Yeterince lif tüketmemek. Düşük lifli diyet, hemoroidlere neden olabilen kabızlığa neden olmaktadır.
Ağırlık kaldırma. Ağır nesneleri sık sık kaldırmak hemoroid riski ile ilişkilendirilmektedir.
Obezite, Fazla kiloya sahip olmak, hemoroid riski ile ilişkilendirilmektedir.
Gebelik. Hamileler de, bu damarlar üzerindeki karın basıncının artması nedeni ile yüksek hemoroid riski altında olabilmektedir.
Zayıflamış destek dokuları. Yaşlandıkça, dokular anüs vede rektum çevresinde zayıflama eğitimindedir.
Uzun süre tuvalette oturmak. Bu aynı zamanda rektum vede anüsünüzün etrafındaki dokulara da baskı uygulayabilmektedir.
Dış hemoroidlerin en yaygın nedenleri arasında, bağırsak hareketi esnasında tekrarlanan ıkınmadır. Bu genellik ile şiddetli kabızlık ya da ishal vakalarından kaynaklanmaktadır.

Dış Hemoroid Kaç Günde İyileşir
Dış Hemoroid Kaç Günde İyileşir

Dış hemoroid teşhis edilebilmesi için hekiminiz, sağlık geçmişinizi vede semptomlarınızı sormaktadır. Daha sonra fizik muayene yapacaktır. Dış hemoroid durumunda, genellikle anüsünüzün çevresini inceleyerek hemoroidi görebilirler. İç hemoroidler de dahil olmak üzere anal kanalınızdaki vede rektumuznuzdaki sorunları kontrol etmek için, dijital rektum muayenesi vede anoskopi yapabilirler. Anoskopi esnasında hekim, anormallikleri görmelerini sağlayan anoskop ismi verilen bir cihazı rektumuza yerleştirmektedir. Rektal kanamanız var ise, hekiminiz kolorektal kanseri riskine karşı sigmoidoskopi ya da kolonoskopi yaptırmanızı isteyebilmektedir. Bu yöntemler, herhangi bir iç hemoroidi de tespit etmektedir.

Dış Hemoroid Önlenir Mi?

Dış hemoroidi önlemek için, dışkınızı yapar iken zorlamaktan kaçınınız. Bu, tuvalette uzun süre oturmaktan kaçınmayı da içermektedir. Kabızlığı önlemek için önlemler alınız. Yüksek lifli yiyecekler yemeyi, bol su tüketmeyi vede lif takviyelerini barındırmaktadır. Ağır kaldırmaktan kaçınınız. Kendinizi zorlamamaya çalışınız. Daha yüksek risk altında iseniz, profesyonel tavsiye alınız. Hamile iseniz, bağışıklık sisteminiz zayıfsa ya da kan pıhtılaşmasını azaltmak için ilaç kullanıyorsanız, kabızlık ya da hemoroid riskiniz yüksek ise, bir sağlık kuruluşuna giderek uzman doktora danışınız.

Dış Hemoroid Nedenleri Nelerdir, ailenizde hemoroid var ise, sizde de olma olasılığı oldukça yüksektir. Hamilelik esnasında ortaya çıkması daha yüksektir. Yaşlandıkça, çok oturmaktan kaynaklanan artan baskı nedeni ile hemoroid oluşabilmektedir. Bağırsak hareketleri esnasında gerilmenize neden olan her şey, dış hemoroidlere yol açabilmektedir. Eğer ki sizin de dış hemoroid nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Dış hemoroid nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da dış hemoroid nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Tavuk Şinitzel Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed