Dispepsi Belirtileri Nelerdir?

Dispepsi Belirtileri Nelerdir? Dispepsi Nasıl Tedavi Edilir? Dispepsi kimlerde görülür? İle ilgili bilinmesi gereken, bazı bilgiler yazımızdan.

Dispepsi Belirtileri Nelerdir? Dispepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Dispepsi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Dispepsi Belirtileri Nelerdir

Dispepsi istatiklere göre, her 100 bireyden 25’in de rastlanmaktadır. Bu rahatsızlığa ise günlük hayatta farkında olmadan yapılan bazı davranışlar neden olmaktadır. Yazımızın içerinde, siz değerli dostlarımız için dispepsi nedir? ve dispepsi nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Dispepsi belirtileri nelerdir?

Hatalı alışkanlıkların en başında ise gıdaların tam olarak çiğnemeden yutmak yer almaktadır. Hızlı yemek, yani lokmaları tam çiğnemeden yutmak, pek çok soruna neden olmaktadır. Dispepsi rahatsızlığı yaşamamak için, lokmaları iyice çiğnedikten sonra yutmaya, öğünleri düzenli aralıklar ile yemeye vede uzun saatler boyunca aç kalmamak gerekir. Gastroenteroloji polikiniğine gelen hastaların %40 ila %60’ın da rastlanan dispepsi, üst gastrointestinal sisteme ait olduğu düşünülen karın ağrısı, erken doyma, huzursuzluk, kusma, bulantı, geğirme, artmış bağırsak gazı gibi yakınmaların belli aralıklarla ya da sürekli olarak görülmesi biçiminde tanımlanmaktadır. Yazımızın devamına giderek dispepsi belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Dispepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Dispepsi Belirtileri

Geğirme,
Artmış bağırsak gazı,
Karın ağrısı,
Huzursuzluk,
Kusma ve bulantı,
Erken doyma.

Dispepsi rahatsızlığın, midenin içini saran zar da, dispepsiyi açıklayacak yapısal bozukluktan çok fonksiyonel bozukluğa bağlı meydana geldiği düşünülmektedir. Bu tabloya ise fonksiyonel dispepsi denmektedir. Sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi, özellikle fonksiyonel dispepsi nedenleri arasındadır. Dispepsi sorunu ile sık karşılaşmamak için, sebze türü besinleri az da olsa pişirerek tüketmelisiniz. Dispepsi rahatsızlığının bir diğer nedeni ise, yemek yerken konuşma alışkanlığıdır. Yemek esnasında konuşulur iken, yemeğin yanı sıra hava da yutulur. Yutulan bu hava da şişkinliğe neden olur vede dispepsiye neden olur. Bu neden ile sofra da, sohbet etmek yerine yemeğe odaklanmak daha doğru davranıştır.

Dispepsi rahatsızlığının günlük alışkanlıklar ile bağlantılı olduğu alanlardan biri ise kahve tüketimidir. Bu nedenle dispepsi sorunu yaşayanların tükettikleri kafein miktarını düşürmelerinin de sağlıklarına katkısı olur. Asitli içecekler de, dispepsi sorunu olan bireylerin tüketmemesi gerek içeceklerdir. Asitli içecekler midedeki, asit oranını artırarak hazımsızlık gelişmesine neden olmaktadır. Sıkıntı, stres, kaygı, endişe ve üzüntü gibi iç dinginli bozabilecek duygu durumları dispepsiye neden olur. Bu tip ruh hallerini tetikleyen etkenlerden uzak durmaya çalışarak dispepsi rahatsızlığına karşı etkili adım atabilirsiniz.

Yağ da kızartılmış vede bol baharatla hazırlanmış yiyecekler de dispepsi nedenlerindendir. Kızartılmış besinler mide de daha uzun süre kalarak sindirimi güçleştirir. Bu nedenle kızartma yerine buharda, fırında pişirme vede haşlama yöntemlerini seçmeniz daha doğru olur. Kızartılarak pişirilmiş yiyecekler vede yoğun baharat kullanımı midedeki asit dengesini de alt üst ederek dispepsi rahatsızlığının oluşmasına neden olur. Gece uyuma saatinize yakın zamanlarda tüketilen yemekler de, dispepsiye neden olmaktadır. Özellikle reflü rahatsızlığınız varsa, bu kurala mutalaka uymanız lazım. Yemeğin üzerine yatmak mide asidinin, boğaza kaçmasına neden olarak, hazımsızlığın başlamasına neden olur.

Spor vede egzersizden uzak yaşam da, dispepsi rahatsızlığı yaşamanıza neden olur. Bunun için yürüyüş yapmak iyi çözüm olmaktadır. Her fırsatta yürümeyi ihmal etmeyin. Kısa mesafeler de araç kullanmak yerine yürüyerek gitmeyi tercih ediniz. Yürüyüş, dispepsi rahatsızlığının yanı sıra bir çok sağlık sorununa yakalanma riskini düşüren en basit egzersiz biçimidir. Dispepsi rahatsızlığı yani halk arasında bilinen adı ile hazımsızlığa neden olan bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları ise yaşadığınız sağlık sorunları vede gebeliktir.

Dispepsiye Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Safra kesesi taşı,
Böbrek yetmezliği,
Bağırsak sorunları,
Tiroit,
Diyabet,
Pankreas enfeksiyonu,
Parazit,
Yemek borusu enfeksiyonu,
Kanser,
Ülser,
Kalogen doku rahatsızlığı,
Gastrit.

Dispepsi tedavisi için, yakınmanın kaynağına yönelik uygulamalar ağırlık kazanmaktadır. Tedavi teknikleri arasında, diyet önemli yer almaktadır. Beslenme alışkanlıklarındaki, düzelmeler çoğu zaman dispepsi rahatsızlığının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Bazı ilaçların kullanımı, dispepsiye neden olur vede eğer sorun bu ilaçlardan kaynaklı ise bu ilaçların kullanımı durdurulmalıdır. Psikolojik sorunlar da, dispepsinin önemli nedenleri arasında yer alır. Sorun psikolojik olarak kaynaklanıyorsa, psikiyatrik tedavi uygulanmaktadır. Yemek yedikten sonra ağrı veya yanma gibi sorunlar açığa çıkıyor ise, ülser tedavisi benzeri yol izlenmektedir.

Dispepsi Belirtileri Nelerdir, yemekten sonra huzursuzluk ve şişkinlik gibi yakınmalar var ise mide ilaçları kullanılmalıdır. Eğer ki sizin de dispepsi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Peki Dispepsi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da dispepsi belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Topuk Çatlağı Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed