Kulağa Kaçan Su Çıkar Mı?

Kulağa Kaçan Su Çıkar Mı? Kulaktaki Su Nasıl Çıkar? Kulağa Neden Su Kaçar? Hakkında bilmeniz gereken, bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kulağa Kaçan Su Çıkar Mı? Kulaktaki Su Nasıl Çıkar?

Kulağa Kaçan Su Çıkar Mı
Sayfa İçeriği: Kulağa Kaçan Su Çıkar Mı

Kulağa su kaçması, günümüz de nerede ise her insanın başına gelebilecek sorunlardandır. Yüzdükten sonra veya banyoda kulağa kaçan su, bir süre sonra rahatsız edici olabilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kulağa neden su kaçar? ve kulaktaki su nasıl çıkar? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Kulağa kaçan su çıkar mı?

Kulağa kaçan su, kulağın yapısı gereği kulak kiri ile dışarı atılmaktadır. Yalnız bu su hemen çıkmayıp günler alıyor ise, suyun kulaktan çıkarılması lazım. Hem işitme de güçlük, hem de rahatsızlık yaratan kulağa su kaçması eğer ciddiye alınmaz ise enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Kulağa su kaçması nedenleri arasında genellikle yüzme ve dalma gibi durumlar da daha sık rastlanan kulağa su kaçması durumu, banyoda da yaşanabilir. Kulakta biriken kulak kiri, aslında kulağı dış etmenlere karşı korumaktadır. Bu nedenle de, kulak çubuğu gibi cisimler sokup, kiri tamamen temizlemek doğru değildir. Bazı kulaklar da yapısal olarak, kulak kiri daha fazla birikebilir. Kulak kiri birikmesi, su ile birleştiğinde şişkinlik yaratmaktadır. Kulak kiri birikimi fazla ise, bu şişkinlik daha fazla olur vede kulakta tıkanmaya neden olmaktadır. Yazımızın devamına giderek kulağa kaçan su çıkar mı, ile alakalı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kulaktaki Su Nasıl Çıkar?

Kulağa Kaçan Su Çıkar Mı?

Su kaçan kulağa kulak pamuğu, parmak veya herhangi başka cisim sokmayın. Kulağa bir şeyler soktuğunuz da, bu suyu daha da ileriye itmiş olur. Kulağa sokulan yabancı cisimler, dış kulak yoluna zarar verebilir. Kulak zarını da delebilir. Kulakta kanama vede yaralanmalara neden olabilir. Sıcak buhar, kulağınızdaki suyun çıkmasını sağlayabilir. Sıcak vede uzun süreli duş alırken buharı iyice soluyun vede suyun dışarı çıkması için başınızı tıkalı olan kulağınızın yönünde yana yatırın. Kulağa kaçan suyu çıkarmak için, sakız çiğneyin. Çiğneme vede esneme hareketi rahatlama sağlayabilir. Ağzın hareketi östaki borusundaki basıncı azaltır vede sıkışan suyu bırakır. Çiğneme yaptıktan sonra hala su hissiniz var ise, başınızı sallayın.

Kulağa kaçan su eczaneden alacağınız gliserin, halk arasındaki oksijenli su olarak bilinen hidrojen peroksit vede borik asit içerikli kulak damlalarıyla da çıkabilir. Bu kulak damlalarıyla aşırı biriken kirin yumuşamasını sağlar. Kirlerin çözünüp atılmasına yardımcı olmaktadır. Borik asit içerikli kulak damlalarının antimikrobiyal etkisi vede dış kulak yolu pH değerini düşürmesi enfeksiyon oluşumu da azaltmaktadır. Su kaçan kulağın olduğu yöne doğru başınızı omzunuza doğru eğin, avucunuz ile kulağınıza vakum yaratmaya çalışın. Su kaçan kulağınızın memesini hafifçe çekip sallayın. Bunu yaparken tıkalı kulağınızın olduğu yöne doğru başınızı eğin vede yine yer çekimi ile suyun çıkışını kolaylaştırmaya çalışınız.

Su kaçan kulağa saç kurutması makinesi tutun. Fön makinesini en düşük seviyeye ayarlayın. Kuruturken makineyi kulağınıza çok yaklaştırmadan yaklaşık 15/20 cm uzakta tutun vede ileri-geri hareket ettirip kurutma işlemi yapınız. Sıcak havanın tıkalı bölgeye gitmesine izin verin. Kurutma makinesinin sesi düşük seviye de olması önemli. Yüksek desibel ses işitme kaybına neden olabilir. Suyun tıkalı kulaktan çıkması için, yer çekiminden faydalanın. Tıkalı kulağınızın üzerine yatın vede suyun dışarıya doğru akmasını sağlamaya çalışınız. Yavaş bir su çıkışı olsa da fayda sağlayabilir.

Kulağa Su Kaçmasının Belirtileri

Kulaktan su gelmesi,
Kulak kanalında kaşıntı,
Kulakta hafif basınç,
Kulakta tıkanıklık hissi,
İşitme zorluğu,
Boğuk sesler.

Kulağa Su Kaçmaması İçin Nasıl Önlem Alınmalı?

Kulağa su kaçması, çoğunluk ile çocuklar da rastlanır. Kulağa su kaçmaması için, özellikle yüzer iken önem alınmalıdır. Suda bone vede kulak tıkacı tercih edilmelidir. Yüzdükten vede duştan sonra kulağınızın yine kurutma makinesi ile nazikçe kurutulması iyi bir önlem olabilmektedir. Bir şey dinlerken kulak içi kulaklık kullanıyorsanız da dikkatli olunmalı. Kulak içi kulaklık kullanırken terleme olabilir. Bu da kulaklar da, nem sorununa yol açabilir. Saç spreyi gibi ürünler kullanır iken, kulaklarınızı pamukla kapatın.

Kulağa Kaçan Su Çıkar Mı, kulak kirinin fazla biriktiğini düşünüyor iseniz, asla kendiniz çıkarmayın. Kesinlikle kulak burun boğaz uzmanına başvurun. Eğer ki sizin de kulağa kaçan su çıkar mı, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kulağa kaçan su çıkar mı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kulağa su kaçmasının belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dispepsi Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed