Diyabet Hastalar Ağız Cilt Sağlığını Nasıl Yapmalı?

Diyabet Hastalar Ağız Cilt Sağlığını Nasıl Yapmalı? Diyabet Nasıl Önlenir? Ağızda Yara Açılması Nasıl Önlenir? İlgili bazı bilgiler yazımızda…

Diyabet Hastalar Ağız Cilt Sağlığını Nasıl Yapmalı? Diyabet Nasıl Önlenir?

Diyabet Hastalar Ağız Cilt Sağlığını Nasıl Yapmalı?
Sayfa İçeriği: Diyabet Hastalar Ağız Cilt Sağlığını Nasıl Yapmalı?

Diyabet hastalar ağız cilt sağlığını korumaları için bir takım değişiklikler yapmalı ve düzenli olarak temizliğine önem vermelidir. Diyabet aslında kontrol altına alındığın da, o kadar da sorun yaratmamaktadır. Yalnız cilt ve ağız sağlığını ihmal eden bazı hastalar da oluşabilecek sorunlar, yaşam kalitesini de oldukça düşürmekte ve hastalığın daha ileri boyutlara taşınmasını sağlamaktadır.

Her insan da görülebilecek bir hastalık olan diyabet aslında hastalık değil, sağlıklı yaşam biçimidir. Her zaman başkalarının sizi uyarması ile değil kendiniz sağlığınız için bazı kararlar vermelisiniz. Diyabet, her insanın kontrolünde olan bir hastalıktır. Sağlık personeli vede hastalar arasında sık ve sürekli işbirliği gerektiren kronik rahatsızlığa diyabet denir. Tedavisinin temeli birey vede ailesinin eğitimidir. Araştırmalara göre diyebetin kontrol altına alınması ile komplikasyonlar %60 oranında azaltılabilmektedir. Kontrolün de ise beslenme, ilaçlar, doktor kontrolü, egzersiz vede kan şekeri izlemeleri eğitimin temel esaslarıdır.

Diyabet Hastaları Nelere Dikkat Etmeli?

Seyahate çıkacak diyabet hastalar aslında seyahat bu hastalık için hiç bir engel değildir. Yalnız seyhat öncesi sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Eğer uçak ile seyahatlerde gideceğiniz ülkeyle saat farkı 4 saati geçecek ise kullanılan insülün ya da ilacın dozunda değişiklik yapılabilir. O yüzden bu konuda doktorunuza danışmalısınız. Yurdışı gezileriniz için ülkelerin koşullarına göre aşı gerekecek ise 1 ay önceden yapılmalıdır. Bazı aşılar ateşlenmelere yol açmaktadır. Bu da kan şekerinizi bir kaç gün etkileyebilmektedir. Seyahatlerde diyabet kimliğinizi mutlaka yanınız da götürmeyi unutmayın. Süt, çeşme suyu, krema, mayonez ya da mayonezle hazırlanmış gıdalar, sulandırılmış meyve suları, çiğ gıdalar, soğuk büfeler, salata, kabuğu soyulmamış meyveler, uzun süre ısıtılmış gıdalar, dışarıda hazırlanmış tüm gıdalardan mutlaka uzak durulmalıdır. Seyahat boyunc kullanılabilecek rahat ayakkabı yedekte tutulmalıdır. Mümkün olduğunca yanınıza rahat giysiler alınmalıdır. Özellikle plaj türü yerlerde çıplak ayakla dolaşılmalıdır.

Diyabette Ağızda Yara Açılması Nasıl Önlenir?

Diyabet Nasıl Önlenir?

Diyabet Nasıl Kontrol Edilir?
Diyabet Nasıl Kontrol Edilir?

Diş hekiminin önermiş olduğu diş macununu vede diş ipini kullanmalısınız.

Kan şekeri kontrol altında tutulmalıdır.

Diş fırçaları 3 aydan sonra değiştirilmeli, mümkün ise 2 fırça edinilmeli ve dönüşümlü kullanılmalıdır.

Her öğün sonrası dişler fırçalanmalı, öğünlerden sonra da ağız çalkalanmalıdır.

Ağız içinde yara ya da iltihap oluşumu fark edildiğin de doktora başvurulmalı ve önerildiği tedavi uygulanmalı.

İnsulin yapıldıktan sonra eğer normal yenmesi gereken yiyecekler alınamıyor ise, kalori açığını sıvı yiyeceklerle kapatabilirsiniz.

Uygulama yapıldıktan sonra yemek yenilemeyeceği düşünülerek insülin uygulamaktan vazgeçilmemelidir.

En az 3 ayda bir mutalaka diş hekimine kontrole gidilmelidir. Dişle ilgili bir sorun için doktora başvurulduğunda insülin kullanılıyor ise mutlaka her zaman uygulanan dozda yapılmalıdır.

Diyabet Hastalar Ağız Cilt Sağlığını Nasıl Yapmalı, diyabet hastalarda cilt bakımı vede ağız bakımı oldukça önem taşımaktadır. Bu hastalarda ağız vede cilt kuruluğu olabilmektedir. Yalnız bakım yapılmadığın da ciltte vede ağızda yaralara, diş eti hastalıklarına vede protez rahatsızlıkları görülmektedir. Kan şekeri yüksek olduğunda özellikle ayak vede ağız bölgelerin de yara açılma ihtimali daha fazla olmaktadır. Ağız kuruluğu olduğundan protez kullanan hastalarda vuruklar daha sık rastlanılmaktadır. Diyabet hastaları sık beslenmesi gerektiğinden dişleri her öğün sonrası fırçalamalı vede her öğün sonrası ağız çalkalanmalıdır. Eğer diş eti iltihabı oluşmuş ise yara iyileşmesinin geç olabileceği göz ardı edilmemeli vede mutlak doktora başvurulmalıdır. Sizin de eğer ki diyabet hastalar ağız cilt sağlığını nasıl yapmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Diyabet hastalar ağız cilt sağlığını nasıl yapmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da diyabet hastalar ağız cilt sağlığını nasıl yapmalı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed