Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır? Vücutta Ödem Neden Olur? Vücuttan ödem atma ile ilgili püf noktaları sizler için yazımız da hazırladık.

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır? Vücutta Ödem Neden Olur?

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?
Sayfa İçeriği: Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?

Vücuttan ödem atma ile ilgili herkesin merak ettiği sorulardan biri de vücuttan ödem nasıl atılır? Günümüz de nerede ise her insanın karşılaşmış olduğu bu sorun, sağlık acısından da büyük sıkıntılara sokmaktadır. Ödem vücutta meydana gelen ani vede aşırı şişik olarak bilinmektedir. Özellikle de el vede ayak bölgesinde adeta balon ile şişirilmiş gibi görüntüye neden olmaktadır. Ödem ile ilgili şikayetler gün geçtikçe çoğalmakta ve insanlar sosyal ağlarda ve arama motorlarında ödem nasıl atılır? sorusunu aramaktadır.

Vücutta ödem aslında bir ilacın yan etkisi olarak oluşabilmektedir. Kalp, karaciğer, böbrek hastalığının belirtileri arasında da yer almaktadır. Bu nedenle ödemin hangi sebeplerden dolayı meydana geldiğini tespit etmek, tedavinin planlanabilmesi açısından da oldukça önemlidir. Vücut içinde biriken ödem sonrası özellikle el vede ayaklarda şişmeler ortaya çıkar. Bu oluşan şişliklerin aslında birden farklı nedenleri bulunmaktadır. Hamilelik dönemin de anne adaylarının damarlarında dolaşan kanın hacmi yaklaşık olarak %50 oranın da yükselmektedir. Yükselen bu kan hacmiyle birlikte damarlarda bir miktar genişleme olmaktadır. Fazla sıvının bir bölümü doku içerisindeki hücrelerin içine dolmakta vede bu nedenle şişlikler oluşmaktadır. Bu nedenle hamilelik dönemin de su tüketimini arttırmak, hem bebeğin sağlığı için, hem de vücutta ödem oluşmaması için oldukça önem taşımaktadır.

Vücutta Ödem Belirtileri Nelerdir?

Baş ağrısı.
Özellikle de bacak vede kol bölgelerin de cildin altındaki dokunun şişmesi.
Sert vede ağrıyan eklemler.
Gerilmiş ya da parlak cilt.
Gözler, yüz vede ayak bileklerinde şişlikler.
Parmağın bir kaç saniye basılı tutulması ile birlikte bölgede bir çukur oluşması.
Kilo kaybı veya kilo alımı.
Mide bulantısı vede kusma.
Karın ağrısı.
Görme bozuklukları.
Yüksek nabız atımı vede kan basıncı.
El vede boyun damarlarının belirginleşmesi.

Vücutta Ödem Neden Olur?

Kalp yetmezliği aslında kalbin vücuda yeterli olarak kan tedarik edememesi olarak tanımlanmaktadır. Yeterli kan akışı yapamayan kalp, tüm ana vücut fonksiyonları bozulmaktadır. Kalp yetmezliği bulunan bazı kişilerde, kalp vücuttaki diğer organlara yardımcı olmak için yeterli kan pompalamakta güçlük yaşamaktadır. Kalp yetmezliği kalbin sol ya da sağ tarafını veya ikisini aynı anda etkileyebilmektedir. Bu hastalığın belirtileri arasında nefes darlığı, karın şişmesi, ayak bileğin de şişme, düzensiz nabız, kilo alımı, iştah kaybı, aşırı yorgunluk, kalıcı öksürük, çıkıntılı boyun damarları, kalp çarpıntısı vede bacakta şişme görülmektedir. Varis özellikle damarların genişlediğinde vede kanla dolduğunda meydana gelir. Varisli damarlar tipik olarak şişmiş vede kabarık görünmektedir. Mavimsi – mor ya da kırmızı renklidir.

Vücuttan Ödem Atma

Özellikle ağrılı olmaktadır. Kişinin yaşam kalitesini ciddi anlamda etkilemektedir. Özellikle de kadınlarda bu durum daha sık görülmektedir. Varis genellikle alt bacakta oluşmaktadır. Nedenleri arasında ise menopoz, hamilelik, uzun süre ayakta kalmak, şişmanlık vede ailede variköz venlere sahip kişilerin bulunmasıdır. Kan pıhtısının neden olduğu damar iltihaplanmasına tromboflebit denir. Genellikle cildin yüzeyine yakın damarlarda, bacaklarda ya da daha derinlerde meydana gelir. Belirtileri arasında ise kızarıklık, ağrı, sıcaklık hissi, deride hassasiyet, şişik olarak görülmektedir.

Vücuttaki Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Ödem ile ilgili bazı soruların cevapları için belirtiler görüldüğün de mutlaka uzman hekime görünmelidir. Dahiliye veya nefroloji uzmanına giderek durum ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Ödem, vücudun bir çok yerinde oluşabilmektedir. Bacak, el, ayak ya da ayak bileklerinde görülmektedir. Ödem bacakta oluştu ise ağrı olabilir. Ödem bacakta oluştuğunda kan birikimi fazla olduğu için çok daha ağırlaşmakta vede yürüyüşü daha etkilemektedir. Özellikle de şişman insanlarda ağrı daha çok olmaktadır. Eğer ödem kalp sorunlarından kaynaklanıyorsa her bir bacak 5 veya 10 kilo arasında bir ağırlığa ulaşabilmektedir. Günlük yaşantıyı fazlası ile etkilemektedir. O yüzden bu gibi durumları hafife almamanız gerekmektedir.

Vücuttan Ödem Nasıl Atılır, Ödem ile ilgili tam anlamı ile tedavi yapılabilmesi için öncelikle altta yatan nedenlerin teşhis edilmesi lazım. Hafif ödemler genellikle kısa süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Özellikle bacaklardaki ödem nasıl atılır, sorusu için bacaklarınızı kalp hizasından yüksekte tutmanız gerekmektedir. Her saat başı beşer dakikalık yürüyüşler de bacaklardaki ödemi atmak için iyi gelmektedir. Yürüyüş hem rahatlatır, hem de yeterli miktarda su tüketmenizi sağlamaktadır. Eğer sizin de vücuttan ödem nasıl atılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Vücuttan ödem nasıl atılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da vücuttan ödem nasıl atılır, yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kendinizi Mutlu Hissettirecek Kaliteli Öneriler

12 thoughts on “Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?

 1. merhaba ayaklarımda ödem var acaba vücuttan ödem nasıl atılır kolaylıkla bol bol su içiyorum ama yinede ayaklarım şişiyor bu sorundan nasıl kurtulabilirim

 2. vücuttan ödem atma konusunda yardımcı olurmusunuz??? babamın ayakları her gün aşırı şişiyor ilaç kullanmak iyi gelir mi ödem atmak için?? birde çok midesi bulanıyor ve arada kusuyor su ictiginde iyi geliyor ama şişlik hep oluyor

 3. son zamanlarda başıma çok gelen bir durum ödem ayaklarımda cok ağrıyor kilolu biriyim acaba kilolu olmak ödem yaparmı ve vücuttan ödem nasıl atılır bir ilacı ya da kremi varmı ayaklarım gece yatarken çok ağrı yapıyor ağrıyı dindirmek için ne yapmam lazım.

 4. insülin direncim bulunmakta zayıflamak istiyorum ama olmuyor ödem de çok oluyor vücuttan bir türlü atamıyorum vücuttaki ödem nasıl tedavi edilir ne yapmalıyım

 5. merhaba bende ödem var vücuttan ödem nasıl atılır bunun için nasıl beslenmeliyim yardımcı olurmusunuz lütfen . ağrılarımda oldukça artıyor nasıl önlem almalıym

 6. selam guvatirim çalışmıyır ve ödemlerim var. . . Her gün kendimi halsiz ve sürekli yorgun hissediyorum demir eksikliğide var kabız sorunumda bulunmakta kilo vermekte ise oldukça zorlanmaktayım. . . ne yesem yarıyor hemen kilo alıyorum ödem ile ilgili bana yardımcı olursanız iyi olur hangi doktora gitmeliyim. . .

 7. selam vücuttan ödem nasıl atılır ellerim hep şiş en çok ne tüketmeliyim bu durumda ellerim hep acıyor neden olur. en son doktora gittim sıvı tüketmemi söyledi günde 2 lt su içiyorum ama ödem atmak gibi bir şey hala yaşamadım neden yardımcı olurmusunuz

 8. başım çok ağrıyor ayaklarım ve kollarım şiş ödem atmak için ne içmeliyim. son zamanlarda çok yorgun halsiz hissediyorum kendimi işe gitmeden vitamin içiyorum acaba ödem yaparmı? kullandığım hapların yan etkisi olabilirmi? en kolay vücuttan ödem nasıl atılır

 9. karın bölgesinde ödem olurmu??? karnım çok kötü ağrıyor kilolu biriyim acaba ne yapmam lazım. maydanoz limon ödeme iyi gelirmi?bana yardım edermisiniz

 10. arkadaşlar vücuttan ödem nasıl atılır bana yardımcı olabilir bir dost varmı? Kollarım şişkin ve çok ağrıyor ağrı kesicide fayda etmiyor ödem olduğundan şüpheliyim ödem nasıl atılır bol bol su içiyorum ama fayda etmiyor. Yardım ederseniz sevinirim.

 11. vücutta ödem nedenleri neler nerede ise 2 sene oldu ayaklarım ile kollarım şişiyor acaba ödemden dolayımı oluyor yoksa başka bir rahatsızlık mı var? Ödem için hangi doktora gitmeliyim?

 12. ödem ağrı yapar mı?? Ayaklarım hergün çok yürümekten mi bilmiyorum ama hep şişiyor. Sabah uyandığımda ağrı oluyor neden olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed