Donmuş Omuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Donmuş Omuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Donuk Omuz Hastalığı Nedir? Donmuş Omuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Hakkında merak edilenler yazımızda.

Donmuş Omuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Donuk Omuz Hastalığı Nedir?

Donmuş Omuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Donmuş Omuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir

İnsan vücudun da yer alan omuz üç kemikten oluşmaktadır. Bunlar ise kürek kemiği, üst kol vede köprücük kemiği olarak geçmektedir. Omuz eklemini çevreleyen vede her şeyi bir arada tutan dokuya ise omuz kapsülü denir. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için, donmuş omuz hastalığı nedir? ve donmuş omuz hastalığı nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevapları hazırladık. Sizde yazımızın devamına giderek donuk omuz hastalığı nedir? Ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Peki donmuş omuz hastalığı belirtileri nelerdir?

Adezif kapsülit veya yapışkan kapsülit olarak bilinen donmuş omuz, omuz eklemin de ortaya çıkan sertlik vede ağrı ile karakterize bir durum olmaktadır. Yaşam kalitesini ileri derecede bozabilen bu durum, kişinin hareketlerini kısıtlayabilen ya da ağrı semptomları ile kendini gösteren donmuş omuz hastalığı ciddi bir sağlık sorunudur. Omuz eklem kapsülünün daralması, iltihaplanması, kalınlaşması vede eklem içi sıvının azalmasına bağlı olarak, eklem hareketinin sınırlanması ile oluşmaktadır. Donmuş omuz vede kapsül o kadar kalın ve sıkı hale bürünür ki, hareket etmesi de güçleşmektedir. Yara dokusu bantları meydana gelir ve eklemi kayganlaştıran sıvı azalmaktadır. Bu durum ise kişinin hareket kabiliyetini sınırlamakta. Belirtiler ise tipik olarak yavaş yavaş başlar ve zamanla kötüleşir. Sonrasın da 1 ile 3 yıllık bir süre zarfında kendiliğinden düzelir. Çoğunlukla tek omuz da görülse de, her iki omuzda da görülmesi mümkündür. Yazımızın devamına giderek donmuş omuz hastalığı belirtileri ve tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Donmuş Omuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Donmuş Omuz Hastalığı Belirtileri

Donmuş omuz hastalığı belirtileri omuzu hareket ettirmeyi zorlaştıran ağrı vede sertlik ile gözlemlenmektedir. Ağrılar geceleri daha şiddetli olabilir vede uyku düzenini altüst edebilir. Donmuş omuz hastalığı yavaş vede 3 aşamada gerçekleşebilmektedir. Her aşama bir kaç ay sürmektedir.

1. Aşama Yangı; Omuzun herhangi bir hareketi ağrıya neden olabilmekte ve omuzun hareket açıklığın da sınırlanma ortaya çıkar. Yavaş yavaş kötüleşir vede geceleri daha fazla ağrıya neden olabilir. Bu aşama 6 ila 9 ay arasında sürebilmektedir.

2. Aşama Donma; Donma aşamasın da ağrı azalmaya başlayabilir. Yalnız omuz sertleşir vede onu kullanmak daha zor hale gelebilir. Omuzu hareket ettirmek güçleştiği için kıyafet değiştirmek, banyo yapmak gibi günlük aktiviteleri yerine getirmekte oldukça zorlaşır. Bu aşama 4 ila 12 ay arasında sürmektedir.

3. Aşama Çözülme; En son aşama da ise omuzdaki hareket açıklığı iyileşmeye başlamaktadır. Bu aşama da 6 aydan 2 yıla kadar sürmektedir.

Donmuş Omuz Hastalığı Tedavisi

Donmuş omuz hastalığı tedavisin de fizyoterapinin yeri oldukça önemlidir. Etkili şekilde uygulanır ise omuz eklemi hareketlerinin tamamen normale dönmesi sağlanabilir. Fizyoterapi sırasın da, hastaya pasif egzersizler yaptırılmakta vede evde uygulaması için egzersiz programı da uygulanmaktadır. Fizik tedavinin yanı sıra ağrı kesici vede yangı giderici ilaçlar da reçete edilir. Günde 3/4 defa 15 dakika süre ile buz torbası yöntemi de fayda sağlamaktadır.

Donuk Omuz Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır
Donuk Omuz Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Bu hastalığa karşı fizyoterapi sırasın da bir çok hasta da çok şiddetli ağrı oluşabilir. Bu nedenle hasta fizyoterapi sırasın da, fizyoterapistin yaptırmaya çalıştığı hareketlere karşı direnç göstermekte. Bu direnç ağrının daha da artmasına yol açmakta. Böyle bir durum da son zamanlar da geliştirilen vede omuzu oluşturan üç eklemden oluşan yapının içine, görüntüleme altında depo etkili steroid vede hiyaluronik aist vede lokal anestezik enjeksiyonunu uygulandığı bir yöntem bulunmaktadır. Bu girişim uygulandığı taktirde, fizyoterapi seansları gözle görülür biçimde azalmaktadır. Yine aynı müdahale sırasın da omuz ekleminin duyusunu taşıyan sinirler geçici olarak devre dışı bırakılmaktadır. Son zamanlar içinde pulsed radiofrekans ismi verilen ve radyo dalgalarına benzer akımların yaygın olarak kullanılmasına başlanmıştır. Bu akımlar sayesin de hasta daha erken sağlığına kavuşmaktadır.

Donmuş Omuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Donmuş omuz hastalığı 40 ile 65 yaş aralığın da daha yaygın görülmektedir. Kadınlar da, erkeklere oranla daha fazla vaka görülmektedir. Eğer omuz da donma mevcut ise diğer tarafta da görülme oranı yaklaşık olarak %30 oranında artar. Eğer sizin de donmuş omuz hastalığı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Donmuş omuz hastalığı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da donmuş omuz hastalığı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Baş Ağrısı Tanısı Nasıl Konur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed