Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir?

Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir? Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapılmalı? Sağlıklı uyku için yapılması gerekenleri yazımızdan bulabilir ve öğrenebilirsiniz.

Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir? Sağlıklı Uyku İçin Ne Yapılmalı?

Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir

İnsan sağlığı için uyku olmazsa olmazlar arasındadır. Uykusuz geçen zaman, vücudun direncinin düşmesi anlamına gelmektedir. Uyku konsantreyi artırır vede stresi azaltmaktadır. Her insanın gün içinde ortalama olarak 7 ila 8 saat uyku uyuması lazım. Yazımızın içeriğin de ise sağlıklı uyku için ne yapılmalı? ve sağlıklı uyku için yapılması gerekenleri ayrıntılı olarak bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek düzenli uyku hakkında daha fazla bilgileri bulabilirsiniz. Peki düzenli uykunun faydaları nelerdir?

Uyku her canlı için olmazsa olmazlardandır. Vücudu dinlendirme şekline ise uyku denir. Uyku gün içinde insanların işlevlerini gerçekleştirmek adına ihtiyaç duydukları bir zaman dilimidir. İnsanlar uyurken şuursuz değildir. Tam tersi beyin vede vücudun tüm fonksiyonları açıktır. Yalnız kısa süreliğine beyin dinlenmektedir. Vücut bu süre zarfında yenilenmektedir. Beyin ise bu zaman da yeteri kadar dinlenmediğinde kişi de unutkanlık, konsantre eksikliği, asabiyet vede stres gibi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Uyku beynin önceki gün aldığı bilgiyi vede besini işlemesine yardımcı olur. Bir günlük süreç zarfında uyku doğal bir şekilde yerini almaktadır. Araştırmalara göre uyku sırasındaki insanlar EEG yöntemi ile neler yapıldığına bakılmış. Beynin dalgalarını izleyen uzman hekimler, uyku sırasın da kişinin neler yaşadığını ortaya koymaya çalışmışlar. Psikolojinin yeniden yapılanması vede hafızanın kuvvetlenmesi için uyku olmazsa olmazlardandır. Uykunun insan sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır. Uyumadan uzun süre kalındığında vücudun bitkin olduğunu vede artık dinlenmesi gerektiği sinyallerini de alabilirsiniz. Siz de yazımızın devamına giderek düzenli uykunun faydalarını öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Düzenli Uykunun Faydaları

Düzenli uyku sindirimi düzenler ve kilo almayı yağ tutmayı da önler. Merkezi sistemin yenilenmesini sağlayan düzenli uyku yaşam kalitesini arttırmaktadır. Stres vede yorgunluk gibi sağlık sorunlarına zemin hazırlayan problemleri de gidermektedir. Uyuyarak beyni dinlendirdiğiniz için konsantre oranı da artmakta. Kemi vede kasları güçlendirir. Düzenli uyku cilt yenileyerek daha parlak daha canlı olmasını sağlar. Araştırmalara göre düzenli uyku sağlıklı bir dolaşım sistemine yardımcı olur. İngiltere ülkesin de yapılan bir araştırmaya göre düzenli uyku vede erken kalkmanın bazı kanser hastalıklarını engellediği belirtilmiş. Özellikle kadınlar da meme kanserine yakalanma riskinin azaltıldığı görülmüş.

Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir uyku için yatmadan önce kahve, çay vede kola gibi içecekler yerine süt vede meyve suyu içecekler tüketin. Uyumadan önce ılık duş veya kitap okuma gibi alışkanlıklar edinin. Akşamları mümkünse duygusal konulardan uzak kalın ve bu konular sizi olumsuz etkileyeceği için beynin uyku hormonunu azaltmaktadır. Gün içinde öğlen saatleri arası yarım saat uyuyun. Yalnız yarım saatten fazla uyumayınız yoksa gece uykunuz kaçabilir.

Sağlıklı Düzenli Uyku Nasıl Olmalı
Sağlıklı Düzenli Uyku Nasıl Olmalı

Yattığınız yatağın ısısının soğuk olmasına özen gösterin. Böylelikle daha çabuk dalmanıza neden olacaktır. Aksi takdir de sıcak yatak ortamı vücut sıcaklığınızı olumsuz etkileyecektir. Yattığınız odanın zifiri karanlık olması daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Kurmuş olduğunuz alarm sizden bir metre uzakta durması daha iyidir. Aksi takdir de vücutta beklenti anksiyetesi oluşmaktadır. Yani vücudunuz alarm çalmasını takıntı haline getirmektedir. Yatma ile uyanma saatinizi değiştirmeyin.

Düzenli Uyku İçin Ne Yapmalı?

Yatacağınız yere yatma vaktin de gidin. 22:00 ya da 23:00 saatleri olması daha faydalı olur. Çünkü vücut bu saatler de adrenal sistemi yenilemeye başlamaktadır. Çalışmaya başlayan sistem ile vücut zehirli hücreleri safra kesesinden idrar vede dışkılama yoluna atmaktadır. Yalnız vücut bu saatte uyanık olduğun da zehirlerin karaciğer de birikme ihtimali bulunmaktadır.

Düzenli Uykunun Faydaları Nelerdir, sizi rahatlatacak uygulamalar yapın. Esneme vede gerilme gibi. Mutlaka kilonuzu koruyun. Kronik hastalığınız yok ise ilaç tüketmemeye özen gösterin. İlaç yerine doğal yöntemler deneyin. Araştırmalara da yatağa çorap ile girmek gece uykularını tamamen bölmektedir. Akşam yemeğinden sonra bir saatlik yürüyüş veya bisiklet sürme uykunuzun gelmesine yardımcı olur. Eğer ki sizin de düzenli uykunun faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Düzenli uykunun faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da düzenli uykunun faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Deli Bal Zehirlenmesi Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed