El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir? El Ayak Hastalığı Nedir?, El ayak hastalığı nasıl anlaşılır? Hakkında merak edilen bazı bilgileri bulabilirsiniz.

El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir? El Ayak Hastalığı Nedir?

El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir

El ayak hastalığı, ağız içinde ya da çevresinde ülser ismi verilen yaralar meydana gelmektedir. Ağız dışında ellerde, ayaklarda vede bacaklarda da belirtilere neden olabilmektedir. Yetişkin hastalar arasında da, çocuklar arasında da temas yolu ile bulaşmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için el ayak hastalığı nasıl anlaşılır? ve el ayak hastalığı nedir? İle ilgil sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki El ayak hastalığı belirtileri nelerdir?

El ayak ağız hastalığında temizliğin vede iyi hijyen koşullarının önemli ölçüde olumlu etkisi bulunmaktadır. El ayak hastalığının başkalarına bulaşmasını önlemek için, iyi bir kişisel hijyen yapılmalıdır. Meydana gelen kırmızı lezyonlar kabarcık görünümdedir. Bu kabarcıklar ile herhangi bir sebepten temas edilmesi halinde kişi mutlaka ellerini güzelce yıkamalıdır. Her yaştan kişi, el ayak ağız hastalığına yakalanabilmektedir. Yalnız 5 yaşın altındaki çocukların hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Yaz vede sonbaharda bulaşma riski daha yüksektir. Tedavi süresi 2 haftadan daha kısa sürebileceği gibi daha uzun da sürebilmektedir. Yalnız bazı çocuklarda menenjit gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Yazımızın devamına giderek el ayak hastalığı belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

El Ayak Hastalığı Nasol Bulaşır?

El Ayak Hastalığı Belirtileri

Tükürük salgısında artış,
El, ayak vede kollarda kabarmalar,
Deri döküntüleri,
Ağız içinde su toplamı yaralar,
Boğaz ağrısı,
Az yemek yemek,
Artan ateş.

El ayak hastalığı semptomları, enfeksiyon vücuda girdikten 3 ila 6 gün sonra gelişmeye başlamaktadır. bu dönemde hastalık henüz oluşma aşamasındadır. Genellik ile ağzın arkasında kabarcık oluşturan vede ülsere dönüşebilen küçük kırmızı noktalar olarak başlarlar. 1 ya da 2 gün içinde avuç içlerinde vede ayak tabanlarında kırmızı benekli ve bazen kabarcıklı bir deri döküntüsü de gelişebilmektedir. Dirseklerde, dizlerde, kalçalarda ya da genital bölgede de görülebilmektedir. Bu semptomlar herkesde görünmeyebilir. Bazı insanlar, özellikle yetişkinler hiç semptom göstermeyebilir. Yalnız yine de virüsü başkalarına bulaştırabilirler. Ateş oluşumundan sonra karakteristik kabarcıklar vede döküntüler meydana gelir. Döküntü genellikle düz kırmızı noktalar şeklindedir. Lezyonlar, ellerin vede ayakların tüm yüzeylerinde görünebilmektedir. Çok nadiren virüs, beyin vede omuriliğin iç yüzeyini etkileyerek nöbetler, konfüzyon, kararsızlık vede halsizlik gibi daha ciddi semptomlara yol açabilmektedir.

El ayak hastalığında virüsler, insandan insana kolayca bulaşabilmektedir. El ayak ağız hastalığına neden olan virüsler yaygındır vede özellikle bağışıklık sistemi düşük olan çocukları etkilemektedir. Ev içinde özellikle çocuklar arasında kolay vede hızlı şekilde bulaşabilmektedir. Hamile kadınlar da dahil olmak üzere, bir çok yetişkin genellikle semptomlar olmadan bu hastalığı geçirirler. Çocuk bakım vede eğitim ortamlarında ciddi salgınlar oluşmaktadır. Genellikle hastalığın ilk haftasın en bulaşıcı olduğu dönemdir. Yalnız hastalık bulunan bireyler enfeksiyon başladıktan sonraki 1 ila 3 hafta boyunca solunum yollarından vede haftalar boyunca dışkılarından virüsü yaymaya devam etmektedir. Aynı zamanda meydana gelen cilt kabarcıkları, kabuklu hale gelinceye vede kabarcıklarda sıvı kalmayıncaya kadar bulaşıcı olmaktadır. El ayak hastalığı; Dışkı, mukus, tükürük, öksürme vede hapşırma yolu ile kişiden kişiye bulaşabilmektedir.

El Ayak Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

El ayak vede ağız hastalığı, viral yani virüsler yolu ile yayılarak enfeksiyon oluşturan hastalık türüdür. Bu hastalığa neden olan virüs, coxsackievirus ismi verilen bir virüstür. Coxsackievirus, enterovirüs ismi verilen bir virüs familyasındadır. Bazı durumlarda, diğer enterovirüs türleri de bu hastalığa neden olabilmektedir. Bu virüsler normalde ağız vede anüs yolu ile yayılma özelliği göstermektedir. Genellikle el ayak ağız hastalığı bulunan bir kişinin tükürüğünde mukusunda, dışkısında vede kabarcık sıvısında virüsler barınmaktadır. 10 yaşın altındaki çocuklar, özellikle 5 yaşın altındakilerin bu hastalığa yakalanma riski en yüksektir. Çünkü bağışıklık sistemi, bir çok küçük çocukta hastalıkla savaşacak antikorları henüz geliştirmemiştir. Yeterli beslenmemek veya başka bir hastalığa sahip olmak gibi faktörler de bağışıklığı etkileyebileceği için kişiyi hastalığa açık hale getirebilmektedir.

El Ayak Hastalığı Hangi Yolla Bulaşır
El Ayak Hastalığı Hangi Yolla Bulaşır

El ayak hastalığı tedavisi, belirtilerden herhangi biri mevcut ise, özelikle çocuklar acilen bir hekime görünmelidir. Tedavi sürecinde toplu alanlardan uzak durulmalıdır. El ayak ağız hastalığını tedavi edecek ya da iyileştirecek herhangi ilaç bulunmamaktadır. Bu neden ile ebeveynlerin yapabileceği tek şey hekim kontrolünde ateşi vede ağrıyı azaltmaktır. 1 yaşından büyük çocuklarda, ağız ülseri ağrısını hafifletmek için çeşitli sıvı ağız yatıştırıcı ilaçlar hekimler tarafından reçete edebilmektedir.

El Ayak Hastalığı Önlenir Mi?

El ayak ağız hastalığı olan, çocukların bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Kabarcıkların içinde yer alan sıvı bulaşıcı olduğu için kasıtlı olarak patlatılmamalıdır. Ağrılı ağız yaraları bazı çocukları sıvı yutma konusunda isteksiz hale getirebilmektedir. Küçük çocukların yeterince sıvı içtiğinden emin olmak çok önemlidir. Yalnız eğer ki uzun süreli susuzluk söz konusu ile acil müdahale ile meydana gelebilecek dehidrasyon sorunlarının önüne geçilmelidir.

El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir, çocuklar arasında yaygın olan hastalıklardan korunmak kolay olmayabilmektedir. Yalnız verilen hijyen eğitimi bu dönemde oldukça önemlidir. Eğer ki çocuklarda ateş vede kırmızı kabarıklıklar görülüyor ise, en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvurarak yardım alınmalıdır. Bu süreçte insanlar ile etkileşim halinde olmalarının da önüne geçilmelidir. Eğer ki sizin de el ayak hastalığı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. El ayak hastalığı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da el ayak hastalığı belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Omuz Periartirti Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed