Entezopati Belirtileri Nelerdir?

Entezopati Belirtileri Nelerdir? Entezopati Nasıl Tedavi Edilir? Entezopati nedenleri nelerdir? Hakkında tüm bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Entezopati Belirtileri Nelerdir? Entezopati Nasıl Tedavi Edilir?

Entezopati Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Entezopati Belirtileri Nelerdir

Ligament ya da tendonların kemiklere tutunduğu bölgelerin iltihaplanmasına entezopati denir. Çeşitli sebepler vede travmalar sonucunda meydana gelen ağrılı bir rahatsızlıktır. Sizde yazımızın içeriğinden entezopati nedenlerine vede entezopati belirtilerine ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek entezopati nedir? bulabilirsiniz. Peki entezopati belirtileri nelerdir?

Entezopatinin farklı adları bulunmaktadır. Bunlar; entezit, entezis, epsopati vede entesopati olarak geçmektedir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler de, tipik olarak görülen bir ağrı bulunmakta ve etkilenen vücut bölgesinin hareketi esnasında sertlik ya da ağrı ile karşılaşılabilir. Entezopatinin meydana geldiği bağlantı noktasını kullandığınız da, bu ağrı türü daha belirgin olarak hissedilir. Aşil tendonun da entesopğati yaşanıyor ise, ayağınızı ya da tendonunuzu hareket ettirdiğiniz de ağrı fark edilir. Entezopatinin başlıca belirtisi, etkilenen eklem ya da vücut bölgesin de hareket ile oluşan şiddetli ağrıdır. Tendonların ya da ligametlerin kemiğe tutunduğu noktaların iltihap kapması ile meydana gelir. Eklemler de sertleşme olur. En yaygın nedeni, tekrarlayan travmatik hareketlerdir. Entezopati hareket kısıtlılığına yol açar. Tedavisin de altta yatan nedenin mutlaka tedavi edilmesi lazım. Entezopati genellikle romatoid artrit gibi romatalojij hastalıklar neticinde meydana gelebilir. Bu durum da altta yatan nedenin tedavi edilmesi ağrı vede şikayetleri ortadan kaldırır. Entezopati oluşumuna şu nedenler yol açabilir. Ailede artrit öyküsü, ekleme aşırı yük bindiren obezite ya da fazla kilo, eklemin aşırı kullanımı ya da eklem dokusuna saldıran immünolojik hastalıklardır. Sizde yazımızın devamına giderek entezopati nedenlerine ve entezopati belirtilerine ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Entezopati Nedenleri Nelerdir?

Entezopati Nasıl Tedavi Edilir?

Entezopati ile ilgili belirtiler yaşıyorsanız, uzman hekim yardımı almalısınız. Hasta kişinin öyküsü vede fizik muayenesi ile entezopati teşhisi konmaktadır. Eğer semptomlar belirsiz ise vede altta yatan başka bir durum var ise, doktorunuz bazı ek testler uygulayabilir. Bu testler, kan testleri ya da görüntüleme yöntemleridir. Genellikle uygulanan tedavi yöntemleri ilaç tedavisi vede fizik tedavi egzersizleri, ortezler veya cerrahi tedavidir.

Entezopati Nedenleri

Travma.
Aşırı kullanım.
Otoimmüm hastalıklar.
Genetik yatkınlık.

Entezopati Nedir
Entezopati Nedir

Entezopati Belirtileri

Etkilenen bölgede kızarıklık.
Ağrı.
Hareket etmede zorluk.
Eklem sertliği.
Ayak vede bacaklar da görülen şişlik.
Etkilenen bölgede sıcaklık artışı.

Entezopati Belirtileri Nelerdir, entezopati bazı durumlar da inflamatuar artrit ya da otoimmün bir hastalığa bağlı olarak meydana gelebilir. Entezopati sahip hastalar, diğer eklem rahatsızlıklarının belirtilerini yaşayabilir. Bu rahatsızlık gut hastalığı ya da romatoid artrit gibi bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Uzun süreli entezopati belirtileri bu hastalıklar açısından önemli rol oynamaktadır. Eğer sizin de entezopati belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Entezopati belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da entezopati belirtileri ve entezopati nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Tırnak Soyulması Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed