Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir? Menisküs Yırtığı Neden Olur? Menisküs yırtılması nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler…

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir? Menisküs Yırtığı Neden Olur?

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir

Diz de yer alan vede birbirine uygun olmayan yapıları birleştiren menisküs ile ilgili bir çok merak edilenler bulunmaktadır. Yalnız bazı faktörlerden dolayı bu yapıda zarar hatta yırtılma olmaktadır. Yürümeyi zorlaştıran vede şiddetli ağrıları birlikte getiren bu rahatsızlık genellikle sporcu vede yaşlılarda yırtılır. Sizde yazımızın devamına giderek menisküs yırtığı ile ilgili bir çok bilgileye ulaşabilirsiniz. Yazımızın içeriğin de menisküs yırtığı neden olur? ve meniküs yırtılması nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz. Peki menisküs yırtığı belirtileri nelerdir?

Menisküs, diz eklemi uyluk, bacak vede diz kapağından meydana gelen farklı yapılara denir. Bu yapılar menisküs bağıyla güçlendirilmiştir. Yürüme aktivitesini gerçekleştiren bu yapılar, herhangi bir zarar gördüğünde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Menisküsler kolajen ne elastikiyeti yapılarından meydana gelir. Kıkırdakların vücudun ağırlığını vede hareketi kolaylıkla kaldırması için menisküs üstlenmektedir. İleri yaşlar da ve hamilelik süreci dışında sporcularda da görülme ihtimali bulunan menisküs yırtılması bir çok nedenden dolayı yaşanabilmektedir. Bunların başında ise sağlıksız beslenme, ani hareket vede diz kapağının ağır bir darbe almasıyla olabilmekte. Sizde yazımızın devamına giderek menisküs yırtığı belirtileri ile ilgili tüm bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Menisküs Yırtığı Neden Olur?

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Diz çevresinde şişme vede sertlik.

Hareket esnasın da dizden gelen değişik sesler.

Menisküs yırtıldıktan sonra ağrı ilk zamanda kendini göstermez. Yalnız diz hareket etmeye devam edince şişme vede ödem toplama ile ağrı daha çok artar.

Diz bükmede veya tamamen açma da zorlunma.

Diz hareketi sırasında kitlenme olduğu yerden kalkamama belirtileri ile kendini belli eder.

Menisküs Yırtığı Nedenleri

Ayağa kalkar iken, sandalyeye otururken veya ip atlama gibi aktivitiler sırasında menisküslerin zorlanmasıyla yırtılır. Menisküs toplumun her kesiminde görülme olasılığı vardır ve diz zorlanması, dengesiz diz bükme, dizin kaldıramayacağı ağırlığı kaldırma vede uyku esnasında dizin dönmesi gibi durumlar da meydana gelir. Tenis, futbol, basketbol gibi ikili oyunlar da karşıdan alınan herhangi bir darbe veya oyun esnasında vücudun aniden hareket etmesi de meniküs yırtılması nedenleri arasında yer almaktadır.

Menisküs Yırtığı Nedir
Menisküs Yırtığı Nedir

Menisküs tedavisi için belirtiler kendini gösterir göstermez, ortopedi vede travmatoloji alanın da bir doktora görünmelisiniz. Genç yaşta ortaya çıkan menisküs yırtılmasın da tedavi en zor olandır. Eklemlerin de hasar almaması vede ciddi bir sakatlığa neden olmamasından dolayı hemen tedaviye başlanır. Bazı durumlar da ise menüsküsler tamamen alınmaktadır. Yalnız bu cerrahi operasyon ciddi bir hasar sonrası yapılmakta. Diğer tedavi yöntemlerin de ise kıkırdak içinde kan vede sinovyal alınır, menisküse enjekte edilmektedir. Bu durumda menisküs operasyonlar ile güçlendirilmeye çalışılır. Uzman hekim menüsküs yırtılmasının tedavisini, yırtılma durumuna göre belirlemekte.

Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir, menisküs yırtıklarının bir kaç çeşiti ve dereceleri bulunmaktadır. Bunlar ise radial menisküs, dejeneratif menisküs yırtıkları, horzintal menisküs, kompleks bir çok nedenden dolayı yaşanan yırtılma vede genç yaşta görülen oblik yırtılma yani eğit menisküs en sık rastlanandır. Eğer sizin de menisküs yırtığı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Menisküs yırtığı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da menisküs yırtığı belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Entezopati Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed