Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren Belirtiler Nelerdir?

Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren Belirtiler Nelerdir? Akciğer Kanser Belirtisi, Bir çok çeşit türden verilen belirtiler kanserin tetikçisi olabilir.

Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren Belirtiler Nelerdir? Akciğer Kanser Belirtisi

Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren Belirtiler Nelerdir
Sayfa İçeriği: Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren Belirtiler Nelerdir

Erkeklerde kanser uyarısı, erkeklerde bir çok çeşit türden verilen belirtiler kanserin tetikçisi olabilir. Bunun sebebi ise erkeklerin, daha sık iş hayatının yorucu geçmekte olduğunu görünmektedir. Aslında her hastalıkta kansere bağlanması doğru değildir. Yazımızın içeriğin de ise, siz değerli dostlarımız için akciğer kanser belirtisi vede erkeklerde kanser uyarısı ile ilgili bilgileri hazırlayıp, derledik. Peki erkeklerde kanser uyarısı veren belirtiler nelerdir?

Bir çok neden kanseri işaret edebilmektedir. Bunlardan bazıları ise nedeni bilinmeyen ağrı vede yorgunluklardır. Geçmek bilmeyen öksürük, memede görülen değişikler, düşmeyen ateş, nedensiz şekilde kilo kaybı, ağızda görülen değişikler, mide yanması, cilt değişikleri, lenf nodların da şişlikler, yutma zorluğu, dışkı da kan vede testisler de görülen değişikler en son olarak da sık idrara çıkma olarak uyarı vermektedir. Kanser belirtisinin nereden baksanız çok belirtisi olabilir günümüzde. Bu belirtiler ile yola çıkarak doktor yardımı ile de sonuçlandıra bilirsiniz. İlerleyen ağrılar, yada vücudunuzda değişiklikler gördüğünüzde bir uzman hekime gitmenizde fayda vardır. Aslında sizler için bu yazımızda, sık sık karşılaşılan 13 kanser uyarısı ve belirtilerini ele alıp, sıralayacağız.

Erkeklerde Kanser Uyarısı Nelerdir?

Erkeklerde Kanser Uyarısı Belirtileri

Erkek bireylerde bu belirtiler genellikle görülmektedir, belirtiler göz ardı edildiğinde kanser evresinin yayılması ile tedavi sürecide uzamaktadır. Vede geç kalınmış olarak sayılmakta. Onun için vakit kaybetmemek oldukça hastanın elindedir. Uzman Doç.Dr.Ahmet Bekir Öztürk açıklamalarına göre;

1- Sık idrara çıkma: Aslında bu belirti genellikle 50 yaşının üzerinde göstermektedir. Vede sık sık idrar gelmesi ile karşı karşıyasanız, prostat kanserinden şüphe etmeniz gerekmektedir. Mutlaka 50 yaşından sonra prostat muayenesi yaptırın. Unutmayın ki erken teşhis edilen prostat kanserinde kurtulmak mümkündür.

2- Testislerde görülen değişiklikler: Genellikle %25 erkekte görülen birşey. Testislerde herhangi bir yerinde şişlik filan görüldüğünde. Yada ağrı hissedildiğinde üroloji uzmanına danışmanızda yarar vardır. Testis kanseri, prostat kanserinden daha hızlı ilerlemektedir.

3- Dışkıda kan: İdrar yolu enfeksiyonu, hemoroid gibi sebeplerden kaynaklanan mesane, böbrek vede kolon kanserinin ilk belirtileridir. Kanama gördüğünüz an mutlaka vakit kaybetmeden uzman hekime başvurunuz.

4- Nedeni bilinmeyen ağrı ve yorgunluk: Her yorgunluk ve ağrı kanser belirtisi olmasada, bu tip durumlarda yinede bir hekime gitmenizde sağlığınız için yarar vardır. Yalnız şunu unutmamanız gerekli bir konuda ne kadar uyursanız uyuyun geçmek bilmeyen ağrılar vede yorgunluklarda bir çok kanser türünün belirtilerindendir.

5- Lenf nodlarında şişlikler: Boyun, koltukaltı vede diğer bölgelerinizde bulunun lenf bezlerinde şişlikler oluşmuşsa mutlaka hekime gidiniz.

6- Yutma zorluğu: Bazı insanlarda bir hastalık görünmemiş olsada, kimi insanlarda yutma zorluğu olmaktadır. Ancak bununla birlikte kilo kaybı vede kusma gibi türlü değişik şeylerde eşlik ediyorsa hekime gitme zamanınız gelmiş demektir. Bu türden belirtiler ise, boğaz vede mide kanserinin belirtilerine işarettir.

7- Mide yanması: Bu sorun aslında günümüzde çok görünmektedir, insanlar stress girdiğinde filan yada yeme – içme alışkanlıklarını değiştirdiklerinde filan görülmektedir. Yalnız bunlar dışında olan mide yanması vede mide ekşimesi gibi durumlarda mutlaka hekime başvurmalısınız. Bu belirtilerde, mide ile boğaz kanseri belirtileri olabilir.

8- Ağızda görülen değişiklikler: Ağız kanseri genellikle, sigara içen insanlarda daha çok görülmektedir. İlerleyen zamanlarda geçmeyen ağızda oluşan beyaz vede kırmızı lekeler oluşmuş ise mutlaka bir diş hekimine gözükmeniz lazım.

9- Nedensiz kilo kaybı: Spor, dışı belirsiz sebepten dolayı kilo kaybı yaşıyorsanız bunun sebebi ise, pankreas, mide veya akciğer kanserinin belirtileri olabilir. Mutlaka hemen hekime danışmanızda fayda vardır.

Erkeklerde Akciğer Kanseri Belirtisi

Erkeklerde Kanser Uyarısı
Erkeklerde Kanser Uyarısı

10- Ateş: Eğerki her hangi bir rahatsızlığınız yoksa ve her hangi sebepten kaynaklanmıyorsa ateş çıkması lösemi veya lenfomannın habercisi olabilir. 3 günden fazla süren ateşiniz varsa hemen en yakın hekime başvurmanız sağlığınız açısından yararlıdır.

11- Memede görülen değişiklikler: Meme kanseri aslında erkeklerde fazla görülmemektedir. %1 oran ile erkeklerde görülen meme kanseri, memenizde ki oluşan kitleyi görmezlikten gelmeyiniz. Elinize gelen kitle büyük vede hissedilecek kadar ise mutlaka hekimize başvurup, muayeneden geçiniz.

12- Cilt değişiklikleri: Cilt kanseride oldukça tehlikeli kanserler arasındada, önemsemek gerektiğini mutlaka bilmemiz gerekmektedir. Cildinizde, benlerde boyut vede renk değişikliği fark ettiğiniz durumda hemen hekime başvurunuz. Yeni oluşan lekeler cilt kanseri habercisi olabilir.

13- Öksürük: Her hangi bir hastalığınız olmadığı halde, 1 aydan uzun süren öksürüğünüz varsa hemen hekime başvurunuz. Eğer öksürüğünüze nefes darlığı vede kan geliyorsa akciğer kanserinin belirtileri olabilir.

Erkeklerde Kanser Uyarısı Veren Belirtiler Nelerdir, erkeklerde kanser uyarısı erken teşhis edildiğin de hayati önem taşımaktadır. Son zamanlar da kanser rahatsızlığının genç yaşlara kadar indiği bilinmektedir. Sizin de eğer ki erkeklerde kanser uyarısı veren belirtiler nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Erkeklerde kanser uyarısı veren belirtiler nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da erkeklerde kanser uyarısı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Soğan Muhafaza Etmenin Püf Noktaları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed