Yüksek Kan Şekeri Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar?

Yüksek kan şekeri hangi belirtilerle ortaya çıkar? Fazla Şeker Tüketiminin Zararları nelerdir, şeker kullanmak zararlı mı? gibi sorular siz değerli kullanıcılarımızın aklında yer etmiştir. Aslında şeker gerçekten fazla tüketildiğinde zararlıdır, bunu tüm hekimlerde dile getirmiştir. Sizlere bu yazımızda yüksek kan şekeri hangi belirtilerle ortaya çıkar onları maddeler halinde belirteceğiz.

Yüksek Kan Şekeri Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar? Fazla Şeker Tüketiminin Zararları

Yüksek kan şekeri hangi belirtilerle ortaya çıkar
Yüksek kan şekeri hangi belirtilerle ortaya çıkar

Şeker hastası olmayan bireyde, yüksek kanşekeri rahatsızlığından etkilene bilir. Yüksek kan şekeri sadece şeker hastalarında görülmemektedir. Normal bir kişide yüksek kan şekerinden etkilenebilir.

Organlar, kan damarları vede sinirler bu durumda zarar görmüş olabilir. Sizler için bazı belirtileri önlemek için bir kaç madde sıraladık. Belirtileri gelin birlikte inceleyelim.

Yüksek Kan Şekeri Belirtilerle

– Sürekli açlık :

Sürekli açlık
Sürekli açlık

Kısır döngüsü gibi görülmektedir. yüksek kan şekeri, hücrelere giren glukozu engeller. Vücut ise yeteri kadar enerji alamaz. İlerleyen saatlerde yine açıkırsınız.

– Artan yorgunluk :

Artan yorgunluk
Artan yorgunluk

Vücudunuz ihtiyaç duyduğu yakıtı alamaz vede buda sizi yorgun göstermeye, yorgun olmanızı sağlar. Aşırı yorgunlukta yüksek kan şekeri belirtileri arasındadır.

– Sık Sık idrara çıkma :

Sık sık idrara çıkma
Sık sık idrara çıkma

Eğerki sık sık idrar’a çıkıyorsunuz bununda sebebi kan şekeri yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Böbrekleriniz sıvıyı ememediğinden.

– Ağız kuruluğu ve aşırı susuzluk :

Ağız kuruluğu, aşırı susuzluk
Ağız kuruluğu, aşırı susuzluk

Eğerki çok sıvı kaybetmişseniz bunun nedenleride size ağız kuruluğu vede susuzluk hissasiyeti veriyorsa kan şekeriniz yüksek belirtileridir. Şekersiz çay tüketmelisiniz.

– Kilo kaybı :

Kilo kaybı
Kilo kaybı

Eğerki yüksek kan şekeri rahatsızlığınız varsa sık sık kilo kaybedersiniz, ne kadar çok yemek vede yüksek kalorili yiyecekler tüketsenizde kilo kaybı yaşarsınız.

– Bulaşıcı hastalıklar :

Bulaşıcı hastalıklar
Bulaşıcı hastalıklar

İdrar yolu enfeksiyonu vede mantar enfeksiyonu gibi bir çok hastalıklar oluşabilir. Hem erkekte, hemde kadınlarda.

– Kuru cilt :

Kuru cilt
Kuru cilt

Yüksek kan şekeri belirtilerinin bir diğeri ise kuru cilt, eğerki kan şekeriniz yüksek ise cildin korumasına neden olabilen faktörler çıkabilir.

– Bulanık görme :

Bulanık görme
Bulanık görme

Yüksek kan şekeri belirtilerinin bir ayrı belirtisi ise bulanık görne. Kan şekerine bağlı dehidrasyonun bir sonucudur. Göz hücreleri bundan etkilenir vede göz doğru odaklanamaz.

– İktidarsızlık :

İktidarsızlık
İktidarsızlık

Kan dolaşımı vede sinirlere bağlı sorunlar ortaya çıkarak cinsel sorunlar yaşanabilir.

– Konsantrede zorluk :

Konsantrede zorluk
Konsantrede zorluk

Glikozun beyin hücrelerine girmesini engelleyen yüksek şeker düzeyleri, beyin enerji elde etmede zorlanır. Hızlı düşünme vede karar verme yeteneğinizi olumsuz yönde etkiler.

Yüksek Kan Şekeri Belirtileri Nelerdir?

– Sinirlilik :

Sinirlilik
Sinirlilik

Aslında her sinirli insanın yüksek kan şeker rahatsızlığı olduğu söylenemez. Her sinirli insan’da bu belirtiler görülmüş ise evet yüksek kan şekeri rahatsızlığı vardır hekime gitmeleri gerekmektedir. Vede çoğu sinirli insanlar, daha endişeli, sinirli, depresyona eğimli olmaktadırlar. Şeker ruh, halini etkilemede sorumludur.

– Yara ve kesiklerin yavaş iyileşmesi :

Yara ve kesiklerin yavaş iyileşmesi
Yara ve kesiklerin yavaş iyileşmesi

Yüksek kan şekeri, rahatsızlığı olan vede bu belirtiler var ise vakit kaybetmeden uzman hekime gitmeleri tavsiyemizdir. Eğerki vücudunuzda oluşan kesik yada yaralar geç iyileşiyorsa. Özellikle’de yüksek kan şekeri bacaklarda, sirkülasyonunu yavaşlatmaktadır. Yani dokularınızın yetersiz beslenmesine yol açmaktadır.

Yüksek Kan Şekeri Belirtileri Nelerdir?

* Sürekli açlık
* Artan yorgunluk
* Sık sık idrara çıkma
* Ağız kuruluğu, aşırı susuzluk
* Kilo kaybı
* Bulaşıcı hastalıklar
* Kuru cilt
* Bulanık görme
* İktidarsızlık
* Konsantrede zorluk
* Sinirlilik
* Yara ve kesiklerin yavaş iyileşmesi

Yüksek kan şekeri hangi belirtilerle ortaya çıkar, yazımızda sizlere yüksek kan şekeri belirtilerini maddeler şeklinde açıkladık, bu belirtilerin sizdede olduğunu görüyorsanız yakın bir uzman hekime danışmanızı tavsiye ederiz. Eğerki yazımızı faydalı olduğunu düşünüyorsanız destek olmanız için paylaşmayı unutmayın. Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed