Fantom Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Fantom Ağrı Nedenleri Nelerdir? Fantom Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir? Fantom ağrı nedir? Hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Fantom Ağrı Nedenleri Nelerdir? Fantom Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Fantom Ağrı Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Fantom Ağrı Nedenleri Nelerdir

Fantom ağrısı, hastanın daha önceden kesilmiş eli, kolu veya bacağının sanki hiç kesilmemiş gibi ağrıdığını hissetmesi olarak tanımlanır. Diğer adı hayatet ağrısı olarak bilenen fantom ağrısı Bacak ya da elin bir uzvunun olmamasına rağmen, o uzvu ağrıyormuş, kaşınıyormuş veya elektrik çarpıyormuş gibi olmasına denir. Yazımızın içeriğin de ise fantom ağrı nedir? ve fantom ağrısı nasıl tedavi edilir? Ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Siz de yazımızın devamına giderek fantom ağrısının nedenlerini bulabilirsiniz. Peki fantom ağrı nedenleri nelerdir?

İnsan vücudun da bir uzuv her hangi bir neden ile kesildikten sonra üç değişik ağrı meydana gelir. Bunlar; fantom ağrısı, güdük ağrısı ve fantom hissi olarak adlandırılır. Fantom ağrısı hava değişiklikleri, duygusal stres ve yorgunluk, uzuv kesildikten sonra kalan parça üstüne baskı gibi nedenler ile tetiklenebilir. Bu ağrı operasyondan bir kaç gün sonra başlamaktadır. Bazı hastalar da zamanla azalma gösterip, ortadan kalksa da, bazen uzun yıllar boyunca devam etmektedir. Bu ağrının nedeni henüz tam olarak bilinmemekte. Bu ağrının hastanın sakatlığı kabul etmemesine bağlı psikolojik kökenli, bir ağrı olduğu söylenmekteydi. Araştırmalara göre ağrının kaynağının tam olarak psikolojik nedenler olmadığı belirtilmiştir. Beynin ağrı ile ilgili merkezlerinin, bu ağrıyı meydana getirdiği düşünülmektedir. Bacak veya kolun kesilmesinden önce ilgili uzuvda uzun süre ağrı çeken hastalar da fantom ağrısı daha yaygın görülmektedir. Yazımızın devamına giderek fantom ağrısı tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Fantom Ağrısı Nedir?

Fantom Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Fantom ağrısının tedavisi oldukça zor bir durumdur. Öncelikle çeşitli ilaçlar uygulanır. Henüz bu ağrı için özel bir ilaç bulunmuyor, onun için pek çok değişik ilaç denenmektedir. Kullanılan bir ilaç bir hastaya iyi gelirken, diğer hastaya iyi gelmeye bilir. İlaç tedavisin de kalsitonin, çeşitli depresyon ilaçları, morfin türevi ağrı kesiciler, sara ilaçları vede bazı başka ilaçlar uygulanmaktadır. İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalara TENS uygulanabilmekte. TENS, cilde yapıştırılan elektrotlardan elektriksel uyarı verilerek ağrı iletiminin kesilmesi sağlanmaktadır. TENS fantom ağrısın da değil, güdük ağrısın da etkili olmaktadır. Yalnız güdük ağrısının varlığı, fantom ağrısını da arttırabileceği için TENS fayda sağlamaktadır. Aynı amaç ile güdüğe lokal anesezik enjeksiyonları da yapılabilmektedir.

Fantom Ağrı Tedavisi
Fantom Ağrı Tedavisi

İlaç tedavisi ile düzelmeyen vede TENS uygulamasına da yanıt vermeyen hastalar da girişimsel tedavi yapılır. Bu amaç ile sempatik sinir bloğu denenmekte. Omuriliğe yerleştirilen ince elektrotlar aracılığı ile bir pilden elektriksel uyarı verilebilir ya da derin beyin uyarısı uygulanabilir.

Fantom Ağrı Nedenleri Nelerdir, uygulanan tüm yöntemlere rağmen, bazı durumlar da fantom ağrısı tüm tedavilere dirençli olabilir. Bu durum da ise hastanın yapması gereken, ağrı ile nasıl başa çıkabileceğini öğrenmektir. İlgiyi ağrıdan uzaklaştırıp, başka yerlere yönlendirmek bir yöntem olmaktadır. Ağrınız olduğunuz da ilginizi başka yerlere çekmek, başka şeylerle meşgul olmak gibi. Eğer sizin de fantom ağrı nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Fantom ağrı nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da fantom ağrı nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; E-Devlet Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed