Fibrokistik Meme Hastalığı Tedavi Edilir Mi?

Fibrokistik Meme Hastalığı Tedavi Edilir Mi? Memede Fibrokist Belirtileri, Memede fibrokist neden olur? Hakkında merak edilen bazı bilgileri hazırladık.

Fibrokistik Meme Hastalığı Tedavi Edilir Mi? Memede Fibrokist Belirtileri

Fibrokistik Meme Hastalığı Tedavi Edilir Mi
Sayfa İçeriği: Fibrokistik Meme Hastalığı Tedavi Edilir Mi

Fibrokistik meme, yumrulu hissedilen vede zaman zaman ağrılı olabilen meme dokusunu ifade etmektedir. Sıklık ile 30 ila 50 yaşları arasındaki kadınlarda rastlanmaktadır. Semptomlar çoğunlukla 50 yaştan önce meydana gelmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için meme fibrokist belirtileri nelerdir? vede memede fibrokist neden olur? İle ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Fibrokistik meme hastalığı tedavi edilir mi?

Adet gören kadınların yaklaşık olarak yarısı, fibrokistik göğüs değişiklikleri yaşamaktadır. Yalnız menopozdan sonra, hormon replasman tedavisi gören kadınlarda da meydana gelebilmektedir. Memede meydana gelen hassasiyet, rahatsızlık, düzensiz nodüller ya da küçük topaklar gibi değişiklikler hormonal aktivite artışına bağlı olarak döngüsel gelişmektedir. Fibrokistler zamanla büyümektedir. Fibrokistik memeye sahip kadınlar, adet döngüsü esnasında hormonal dalgalanmalara karşı daha duyarlı olmaktadır. Bu neden ile semptomların adet döneminden hemen önce ya da esnasında daha rahatsız edici hale gelmesi yaygındır. Fibrokistik memede şekil bozukluğu hisseden bir çok kadın, herhangi bir ağrı ya da semptom yaşamaz. Diğer yandan bazı kadınlarda, memenin üst kısmında vede koltuk altlarına yakın kısımlarında yumrulu doku alanları ağrıya vede hassasiyete neden olabilmektedir. Fibrokist belirtileri sıklıkla, menstruasyondan hemen önce ortaya çıkma eğilimindedir. Semptomlar da aydan aya değişebilmektedir. Yazımızın devamına giderek memede fibrokist belirtileri, ile alalakı bilmeniz gerekenlere daha ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Memede Fibrokist Neden Olur?

Memede Fibrokist Belirtileri

Memede sıcaklık artışı vede renk değişikliği,
Ters meme uçları dahil olmak üzere, meme başında oluşan değişiklikler,
Cildin çukurlaşması veya büzüşmesi,
Memede yeni yumruların veya değişiklerin oluşması,
Meme vede etrafında giderek kötüleşen ağrı,
Fibrokistik memede akıntı,
Yumurtlamadan menstrüasyonun hemen öncesine kadar belirti vede semptomlarda artış,
Her iki memede de benzer şekilde oluşan meme değişiklikleri,
Adet döngüsü boyunca büyüme vede küçülme eğilimi gösteren meme kistleri,
Dokunulduğunda sert ya da pürüzsüz hisseden fibroz alanları,
Hassasiyet, şişkinlik, ağrı vede ağırlık hissi,
Göze çarpan daha kalın doku alanları vede yumru gibi memede şekil bozukluğu.

Fibrokistik meme değişiklikleri iyi huylu olmaktadır. Bazı semptomları meme kanseri ile benzerlik göstermektedir. Meme dokusundaki değişikliğe neden olan koşulların teşhisi uzman bir hekimin semptomları gözden geçirmesi vede fizik muayene sonucunda yapılmaktadır. Muayene esnasında hekiminiz topaklar ya da anormal alanlar olup olmadığını kontrol etmek için, her iki memeyi de elle kontrol etmektedir. Fibrokistik değişiklikler genellik ile memeyi çevreleyen dokuya bağlı olmayan yumrulardan meydana gelmektedir. Bazen bir yumru normalden daha sert olabilmektedir.

Memede Fibrokistik Geçer Mi
Memede Fibrokistik Geçer Mi

Bu durumda kanser gibi başka bir sağlık riskini göz ardı etmemek adına, ek testler istenebilmektedir. Çoğu durumda mamografi ya da meme ultrasonu teşhis koymayı kolaylaştırmaktadır. Görüntüleme testleri meme dokusu hakkında daha fazla ayrıntılyı ortaya çıkarmaktadır. Hekiminizin endişeleri var ise, kanseri riskine karşı biyopsi isteyebilmektedir. Fibroksitik meme değişikliklerinin çoğu meme kanseri gelişme riskini artırmaz. Araştırmalara göre, iki durum arasında bilinen ilişki yoktur. Diğer yandan spesifik meme lezyonu tiplerine sahip olanlar meme kanseri açısından yüksek risk grubunda bulunur. Herhangi bir zararlı değişikliği erken dönemde yakalamak için, tarama uygulamalarının hayat kurtarıcı olduğu bilinmelidir.

Fibrokistik Meme Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Fibrokistik memeye bağlı olarak oluşan doku değişikleri, çoğu kadında tedavi gerektirmeyecek kadar hafif seyretmektedir. Diğer yandna bazı kadınlar ağrı sorunundan daha fazla muzdarip olabilmektedir: Fibrokistik meme hastalığı tedavisinde, semptomların şiddetine göre ilaç veya hormon tedaivsi uygulanabilmektedir. Hekiminiz ağrıyı yönetmeye yardımcı olmak için, ilaç tedavisi veya hormon seviyelerini dengelemek için hormon tedavisi tavsiye edebilir. Fibrokistik meme dokusuna sahip olmak, normal kabul edilir vede endişe edilecek bir durum değildir. Bununla birlikte, fibröz meme dokusunda kanseri tespit etmek daha zor olabilmektedir. Göğüs dokusunun boyutunda, şeklinde ya da hissinde değişiklik olup olmadığını kontrol ediniz. Kollarınızın altını vede her iki memenin etrafını el muayenesi ile dikkatlice inceleyiniz. Herhangi bir değişiklik fark ederseniz, vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz.

Fibrokistik Meme Hastalığı Şikayetleri Azaltılır?

Göğüs kaslarını rahatlatmaya odaklanan egzersizler, fibrokistik değişiklere bağlı rahatsızlıkları hafifletebilmektedir.
Vücudunuza iyi oturan, destekleyici bir sütyen ağrı vede şişliğin giderilmesine katkıda bulunabilmektedir.
Sıcak vede soğuk kompres uygulamaları meme dokusunu rahatlatmaya yardımcı olabilmektedir.
Araştırmalara göre semptomların şiddetlendiği dönemlerde çay, kahve, bazı gazlı içecekler vede çikolatada yoğun olarak bulunan kafeini sınırlandırmak, bazı kadınlarda semptomların azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Fibrokistik Meme Hastalığı Tedavi Edilir Mi, fibrokistik değişiklikler, meme kanseri gelişmesinde bir risk oluşturmaz. Yalnız meme kanseri teşhisi konmasını güçleştirebilmektedir. Bu yüzden de kanser bulguları ile karışabilmektedir. Eğer ki sizin fibrokistik meme hastalığı tedavi edilir mi, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Fibrokistik meme hastalığı tedavi edilir mi, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da fibrokistik meme hastalığı tedavi edilir mi, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed