Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir? Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?, Vajinismus nedenleri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir? Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Vajinismus Belirtileri Nelerdir

Vajinismus hastalığı, halk arasında yaklaşık olarak %10’unda rastlanan bir tür cinsel işlev bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için vajinismus nasıl tedavi edilir? vede vajinismus nedenleri sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Vajinismus belirtileri nelerdir?

Üretradan anüse kadar hat şeklinde uzanan, pubococcygeus isimli kas grubu doğum, idrar çıkışı vede vajenin kontrol edilmesi gibi işlevlerden sorumlu olmaktadır. Cinsel ilişki esnasında esneyerek, penisin içeri girmesini kolaylaştırmaktadır. Vajen girişindeki pubococcygeus kas grubunun istem dışı olarak kasılması olarak da tanımlanabilen vajinismus varlığında da cinsel ilişki imkansız veya çok ağrılı hale gelebilmektedir. Tamamı ile istem dışı olarak gerçekleşen bu durum hekim muayenesi, tampon kullanımı veya bireyin kendi parmağı ile dahi tetiklenebilmektedir. Bazı kadınlarda kas blokajı yalnızca cinsel ilişki esnasında gerçekleşirken bazılarında tampon koyulmas veya doktor muayenesi esnasında da oluşabilmektedir. Kasların kasılması vede vajen girişinin engellenmesi ile meydana gelen vajinismus varlığında cinsel eylemin devam ettirilmesi, diğer kas gruplarının da kasılmasına yol açabilmektedir. Bu durumda birey, kas spazmları yaşar vede nefes almakta dahi zorluk çekebilmektedir. Eylemin sona erdirilmesinin ardından, kaslar kendiliğinden eski haline dönmektedir. Yazımızın devamına giderek vajinismus belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri

İnsanlar arasında ilişkiye girememe hastalığı olarak da bilinen vajinismus, bir çok belirti ile görülebilmektedir. En yaygın olanı da, ilişki esnasında zorlanma, eşlik eden yanma vede acı hissidir. Penisin vajene zorla girmesi, girerken rahatsızlık hissi duyulması veya şiddetli ağrı hissetirmesi de vajinismus belirtilerindendir. Yalnız bazı durumlarda penetrasyon dahi gerçekleşemeyebilmektedir. İlişkiye girememek, ilişki esnasında bacakları açamamak, partneri itmek, vajinaya tampon yerleştirememek, jinekolojik muayeneden korkmam, muayene masasına çıkamamak, kendi parmakları dahi vajene sokamamak, partnerin yanında çoplak kalamamak, genital bölgeye bakamamak gibi belirtiler de, vajinismus varlığında görülebilmektedir.

Bekar bireylerde vajinismus belirtileri arasında da, ilk gece korkusu vede kızlık zarı yırtılması bulunmaktadır. Vajinismus, hekim ziyareti ile kolayca çözülebilen bir hastalık olmasına rağmen benzer nedenlerden dolayı kişi, doktora gitmeten de çekinebilmektedir. Yalnızın bunun yaygın bir sağlık sorunu olduğu vede tedavisinin bulunduğu bilinmelidir. Vajinismus, yapısal kaynaklı olabilse de büyük oranda psikolojik etkenli olarak gelişmektedir. Psikolojik, nedenler arasında kızlık zarı yırtılması, namus kavramı, ilk gece korkusu gibi konularda edinilen yanlış bilgiler bulunmaktadır. Kulaktan dolma bu bilgiler, bireyin biliçaltına yerleşir vede cinsel ilişkiye girmeyi engellemektedir. Cinsel taciz, istismar, tecavüz gibi vakaların varlığı, küçük yaşta doğum anına tanıklık etmek, ebeveynlerin cinsel ilişkiye girdiğini görmek de vajinimusa yol açan psikolojik etkenler arasında yer almaktadır.

Vajinismus Kendi Geçer Mi
Vajinismus Kendi Geçer Mi

Kadının kendini beğenmemesi, yetersiz, kaygılı, stresli hissetmesi de vajinismus oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Bazı vakalarda vajinismus, ilk cinsel deneyimin ardından da görülebilmektedir. İlk ilişki esnasında çok acı çekilmesi, beklenmedik miktarda kanama olması, ilişkiye zorlanmak gibi kötü deneyimler de ilerleyen dönemde vajinismusaya yol açabilmektedir. Bir diğer durum da yapısal farklılıklardır. Vajinanın kısa olması, kızlık zarının kalın vede sert yapıda olması, bartholin kisti, vulvar vestibulitis, pelvik inflamatuar hastalığı vede bazı vajinal enfeksiyonlar da vajinismusa neden olan yapısal nedenler arasında bulunmaktadır.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismus, tedavi edilebilen cinsel işlev bozukluğudur. Bireyin bunun bir rahatsızlık olduğunu kabullenmesi vede vajinismus ile yüzleşmesi tedavinin ilk basamağı olmaktadır. Vajinismus tedavi merkezi veya doktora başvurulmasının ardından hekim öncelik ile hastanın öyküsünü dinlemektedir. Sorunun ne zamandan beri var olduğunu sorgulamaktadır. Daha sonra bireyin özel durumu göz önünde bulundurularak jinekolojik muayenesini yapmaktadır. Bu muayene, bireyde vajinismusa yol açan yapısal bir bozukluğun varlığının araştırılması için oldukça önemlidir.

Kızlık zarının çok kalın vede sert olması durumunda, cinsel ilişkinin kolaylaştırılması için, basit bir operasyon ile kızlık zarı yırtılabilmektedir. Gerektiğinde bireyin psikiyatri dokturu ile görüşmesi sağlanarak bireye vajinismus terapisi yapılabilmektedir. Bireye kegel, solunum vede gevşeme egzersizleri önerilebilmektedir. Bireyin kendi kendine eğitim vermesi vede gevşemesinin sağlanması için vajinal dilatör tavsiye edilmektedir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir, vajinismus sorunu kendiliğinden geçmez vede kendiliğinden iyileşme olacak diye beklenen sürede vajinismusun derecesi daha da ağırlaşmaktadır. Ülkemizde en sık rastlanan cinsel işlev bozuklukları arasında bulunmaktadır. Eğer ki sizin vajinismus belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Vajinismus belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da vajinismus belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kredi Kartlarında Bonus Puan Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed