Folik Asit Faydaları Nelerdir?

Folik Asit Faydaları Nelerdir? Folik Asit Yan Etkileri Nelerdir? Folik asit nedir? Hakkında bilinmesi gereken bazı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Folik Asit Faydaları Nelerdir? Folik Asit Yan Etkileri Nelerdir?

Folik Asit Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Folik Asit Faydaları Nelerdir

vitaminlerinden olan Folik asit, insan vücudu için oldukça önemli vitaminleri arasındadır. Bu vitamin folat, folasin vede B9 vitamini gibi farklı formlar olarak da bilinmektedir. Ağız vede enjeksiyon yolu ile vücuda alınabilmektedir. Önerilen yetişkinlerin gıdalarda takviyelerinden günlük alması tavsiye edilen folik asit miktarı 200 mikrogramdır. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için folik asit faydaları ve folik asit yan etkilerini derledik. Sizde yazımızın devamına giderek Folik asit nedir? Ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Peki folik asit faydaları nelerdir?

B vitamini çeşiti olan folik asit, suda çözülebilen yapıdadır. Folik asit formundaki folat, folik asit eksikliğinin neden olabileceği hastalıklarda uzmana hekim tavsiyesiyle tedaviye destek amaçlı kullanılabilmektedir. Ayrıca gebelik dönemin de nöral tüp sorunu riskini de azalmak adına kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Henüz bilinen yaygın yan etkisi bulunmamaktadır. Doktorlar vücutta yüksek miktarda yer alan folik asitin, henüz kanıtlanmamış olsa da B12 vitamini eksikliğini gizleyebileceği yönünde endişeleri olduğunu belirtmektedir. Yetişkin bireylerde olması gereken normal folik asit değeri 7 nmol/ L’den daha büyük kan seviyeleri ile 10 veya 30 mg arasındadır. Belirli aralıklar ile kan testi yaptırarak, folik asit seviyesini kontrol altında tutabilirsiniz. Sizde folik asit faydaları ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz.

Folik Asit Yan Etkileri Nelerdir?

Folik Asit Faydaları

Folik asit eksikliği sırasında doğum kusurları, megaloblastik anemi, bozulmuş bağışıklık fonksiyonu, zihinsel bozukluk vede depresyon gibi etkilere neden olabilmektedir.

Bu vitaminin en yaygın kullanımlarından biri de doğum kusurlarının özellikle spina bifida vede anensefali gibi nöral tüp kusurlarını engellemesidir.

Depresyon da olan kişilerin, depresyon sorunu olmayanlara göre daha düşük kan folat seviyelerine sahip oldukları belirtilmiştir.

Folik Asit Nedir
Folik Asit Nedir

Araştırmalara göre düşük folik asit seviyelerinin zayıf beyin fonksiyonu vede artmış bunama riskiyle ilişki olduğunu vurgulamışlardır.

Folik asit takviyelerinin epilepsili çocuklarda C-reaktif protein vede polikistik over sendromlu kadınlar dahil olmak üzere enflamatuar problemlerini azalttığı belirtilmiştir.

Folik Asit Yan Etkileri

Araştırmalara göre hamilelik döneminde metabolize edilmemiş yüksek folik asit seviyelerinin çocuklarda nörobilişsel gelişim üzerinde olumsuz yönde etkilere yol açabileceğini göstermektedir. Yüksek dozda folik asit takviyesi alımının, düşük B12 vitamini seviyesine sahip yaşlı insanlarda zihinsel sorunların hızlanmasına neden olabileceği belirtilmiştir.

Folik Asit Faydaları Nelerdir, folik asit vitamini gün içinde istenildiği zaman kullanılabilmektedir. Bu vitamin yemeklerden sonra alınması tavsiye edilmektedir. Folik asit vitamini bebeğin sağlığı vede gelişimi içinde oldukça önemli vitaminler arasındadır. 12 haftalık hamilelikten sonra folik asit kullanımı için mutlaka uzman hekime danışılmalıdır. Eğer sizin de folik asit faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Folik asit faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da folik asit faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Küme Tipi Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed