Küme Tipi Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Küme Tipi Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Küme Tipi Baş Ağrısı Belirtileri, Küme tipi baş ağrısı ile ilgili merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Küme Tipi Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Küme Tipi Baş Ağrısı Belirtileri

Küme Tipi Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Küme Tipi Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Baş ağrısının bir çok nedeni olduğunu günümüz de yaşantılar doğrultusunda görmekteyiz. Küme tipi baş ağrısı ise bir kaç haftalık kümeler halinde gelmektedir. Bu baş ağrısı da oldukça şiddetli tiplerinden biridir. Gece uykudan uyandıran bu küme tipi baş ağrısının bir çok nedeni olabilmektir. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için küme tipi baş ağrısı belirtileri ve küme tipi baş ağrısı nedenlerine ulaşabilirsiniz. Peki küme tipi baş ağrısı nedenleri nelerdir?

Küme tipi baş ağrısı özellikle tek yanlı ve göz çevresinde oyucu ağrı olmaktadır. Sık ataklar yaşandığı küme dönemi sonrasında iyileşme dönemi gelmektedir. Yalnız iyileşme süreci haftalar, aylar ya da yıllar sürebilmektedir. Bu baş ağrısı hayati tehlike barındırmaz. Yalnız nadir görülebilen ancak yaşam kalitesini olumsuz etkileyen şiddetli baş ağrısıdır. Küme baş ağrısının ataklarının süresi etkili tedavi ile kısaltılabilir. Ağrı biraz daha katlanılabilir hale getirilir. İlaçlar da küme baş ağrısı dönemlerinin süresini vede sayısını azaltabilmektedir.

Küme Tipi Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Küme Tipi Baş Ağrısı Nedenleri

Küme tipi baş ağrısının henüz kesin nedeni bilinmemektedir. Yalnız küme tipi baş ağrısınında vücudun biyolojik saatindeki anormalliklerin rol oynadığı bilinmektedir. Gerilim tipi baş ağrısı vede migrenin aksine küme tipi baş ağrısı özellikle hormonal değişikler, besinler ya da stres gibi tetikleyicilerle ilişkili değildir. Küme dönemi başladığın da alkol kullanımı baş ağrısını tetikleyebilmektedir. Bu sebeple küme tipi baş ağrısı olan pek çok insan küme döneminde alkolden uzak durmalıdır. Diğer tetikleyicilerden biri de kalp hastalığı tedavisinde kullanılan nitrogliserin barındıran ilaçlar olmaktadır. Küme tipi baş ağrısı için risk faktörleri olarak erkeklerde daha sık görülmektedir. Bu baş ağrısı her yaşta meydana gelmektedir. Yalnız küme tipi baş ağrısı genellikle 20 ile 50 yaş aralarında daha sıktır. Küme tipi baş ağrısı bulunanların çoğu sigara tüketendir. Yalnız sigarayı bırakmak genellikle baş ağrısı üzerinde etkisiz olmaktadır. Alkol kullanımı atakları tetikleyebilmektedir. Küme tipi baş ağrılı ebeveyn veya kardeşe sahip olmak, kişide küme tipi baş ağrısı görülme riskini arttırmaktadır.

Küme Tipi Baş Ağrısı Belirtileri

Göz kapağında düşüklük.
Tek taraflı ağrı.
Yüzde solukluk veya kızarma.
Etkilenen tarafta göz çevresinde şişlik.
Huzursuzluk hissi.
Etkilenen tarafta gözde kızarıklık ve göz yaşı gelmesi.
Alın ya da yüzde terleme.
Etkilenen tarafta burun tıkanıklığı ya da akıntısı.

Bir küme süresi özellikle 6 ila 12 hafta sürmektedir. Her küme döneminin süresi vede atakların başladığı mevsim dönemleri sıklık ile tutarlı olmaktadır. Çoğu kişide epizodik küme tipi baş ağrısı bulunmaktadır. Epizodik küme tipi baş ağrısın da 1 yılda ataklar arasında, 1 aydan uzun süren düzelme dönemleri olmaktadır. Başka bir küme tipi baş ağrısı dönemi gelişene kadar ağrısız bir dönemi bulunmaktadır. Kronik kümede ise ağrısız dönemler 1 yılda, 1 aydan kısa sürebilmektedir. Hasta sürekli olarak ağrıdan muzdarip olmaktadır.

Küme Tipi Baş Ağrısı
Küme Tipi Baş Ağrısı

Bir Küme Döneminde Yaşananlar;

Çoğu atak uykuda, özellikle bir iki saat sonra geceleri meydana gelir. Hastayı uykudan kaldırır.

Baş ağrısı, özellikle her gün, bazen gün içinde bir çok defa ataklar halinde olmaktadır.

Tek bir atak 15 dakika ile, üç saat kadar sürmektedir.

Ataklar özellikle her gün aynı saatte oluşmaktadır.

Ağrı hızla aniden başlamakta ve yoğunluğu azalarak başladığı gibi aniden bitmektedir. Ataktan sonra çoğu insan ağrısızdır yalnız kendini bitkin vede tükenmiş hissetmektedir.

Küme Tipi Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Küme tipi baş ağrısını tamamen geçirecek henüz bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavinin amacı, ağrının şiddetini azaltmak, baş ağrısı süresini kısaltmak vede atakları engellemek için yapılmaktadır. Küme tipi baş ağrısında ağrı aniden şiddetli gelmekte vede kısa süre içinde azalmaktadır. Bu sebeple hızlı etki eden ilaçlar kullanılmaktadır. Hızlı etki eden ilaçlar ağrıda rahatlama sağlamaktadır. Küme tipi baş ağrısıyla yalamak korkutucu vede zor olmaktadır. Ataklar çok dayanılmaz olduğundan endişeli vede karamsar hissetmeye yol açmaktadır. Bu durum insan ilişkilerini, iş hayatını vede yaşam kalitesini de etkilemektedir. Ağrıyı tetikleyen nedenler, tedavi konularında ağrı ile baş etmek, ağrıyı yönetmek adına nöroloji uzmanı ile iyi bir iletişim içinde olunmalıdır. Bu sayede küme tipi baş ağrısını kontrol etmek daha kolay hale gelecektir.

Küme Tipi Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir, küme tipi baş ağrısı bulunan insanlar migreni olanların aksine, oturmak, yatmak yerine ağrı nedeni ile geri sallanır veya ayağa kalkarak dolaşma ihtiyacı duyarlar. Küme tipi baş ağrısını hafifletmek için bazı ağrı kesici ilaçlardan yardım alabilirsiniz. Eğer sizin de küme tipi baş ağrısı nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Küme tipi baş ağrısı nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da küme tipi baş ağrısı nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Düzenli Dudak Bakımı Nasıl Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed