Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur?

Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur? Fosfor Neye İyi Gelir? Fosfor nedir? Hakkında merak ettiğiniz, tüm her şeye yazımızdan ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur? Fosfor Neye İyi Gelir?

Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur
Sayfa İçeriği: Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur

Vücudun normal işlevini yerine getirebilmesi için gerekli olan fosfor, kemik gelişimi, kas gelişimi, hücre vede doku gelişimi için oldukça önemlidir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için fosfor neye iyi gelir? ve fosfor ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Fosfor hangi besinlerde bulunur?

Fosfor, günlük olarak alınması gereken mineral türlerinden biridir. Vücutta fosforun yaklaşık olarak %85’i, kemiklerde vede dişlerde depolanır iken, kalan kısmı da kas dokusunda vede kanda yer almaktadır. Kalsiyumdan sonra, insan vücudun da en çok bulunan ikinci mineral olarak geçmektedir. Diş minesi vede çene kemiğinde yer alan, mineral düzeyinin yoğunluğunu ayarlayan fosfor, ağız vede diş sağlığının korunmasını desteklemektedir. Nörolojik olarak duygusal veya hormonal duyguları koruma altına almaktadır. Gebelik sırasında, genetik yapı taşları olan DNA/RNA üretiminde büyük rol oynamaktadır. Bağırsak florasındaki, sağlıklı bakterilerin gelişmesine izin vererek, sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur. Elektrolit olarak hareket ettiğinden ödem, şişkinlik vede ishali azaltmaktadır. Fosfor, vücudun pH seviyesi dengelemesine de katkı sağlamaktadır. Yazımızın devamına giderek, fosfor hangi besinlerde bulunur ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Fosfor Ne İşe Yarar?

Fosfor Neye İyi Gelir?

Fosfor eksikliğinin başlıca nedenleri; günlük diyette yetersiz fosfor alımı, idrar söktürücü ilaçların kullanılması, yetersiz beslenme vede geçirilmiş mide ameliyatının olmasıdır. Fosfor eksikliğinin belirtileri arasında ise; Halsizlik, kaygı, sinirlilik, iştahsızlık, odaklanmada zorluk, kemiklerde güçsüzlük, ciltte matlaşma, karıncalanma, uyuşma, eklem ve kas ağrısıdır. Vücut ihtiyaç duyduğu fosfor miktarına, sahip olduğunda bir çok kemik hastalığı, alzheimer, diş sorunlarının önüne geçebilmektedir. Fosfor eksikliği belirtileri ile karşılaşıldığında uzman hekime başvurulmalıdır. Günlük alınması gereken fosfor ihtiyacı; 1/3 yaş: 380/460 mg 4/8 yaş: 405/500 mg 9/18 yaş: 1055/1250 mg 19/70 yaş: 580/700 mg olmaktadır.

Fosfor İçeren Besinler:

Süt ve süt ürünleri,
Yumurta,
Et ve et ürünleri,
Tavuk,
Balık,
Kuru baklagiller,
Tahıllar,
Yağlı tohumlar,
Ayçiçeği tohumu,
Pirinç,
Beyaz ekmek,
Brokoli,
Bezelye,
Patates.

Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur, magnezyum dengesizlikleri, kalsiyum fazlalığı vede d vitamini eksikleri fosforun değerin de düşme yapmaktadır. Görülen bazı hastalıklar ise; dent hastalığı, ağır metalden zehirlenme, fanconi hastalığı, şiddetli yanık, uzun süreli ishal vede hiperparatiroidizm düşüklere neden olmaktadır. Eğer ki sizin de fosfor hangi besinlerde bulunur, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Fosfor hangi besinlerde bulunur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da fosfor hangi besinlerde bulunur yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dudak Kanseri Kaç Yıl Yaşar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed