Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri, Gebelik zehirlenmesi nasıl tedavi edilir? Hakkında bazı bilgiler yazımızda.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir

Hamile kadınların %2 ila %5’ini etkileyen preeklampsi hastalığı yani gebelik zehirlenmesi anne vede bebek ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri olmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için gebelik zehirlenmesi nasıl tedavi edilir? ve gebelik zehirlenmesi nedenleri sorularının cevaplarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Gebelik zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Gebelik zehirlenmesi hastalığının, ortaya çıktığı gebelikler deki bebekler de, anne karnında gelişme geriliği olasılığının normal gebeliklere göre daha fazla olduğu belirtilmektedir. Hastalık ise 32.ci gebelik haftasından önce gelişmiş ise erken, sonra gelişmiş ise geç gebelik zehirlenmesi olarak değerlendirilmektedir. Erken gebelik zehirlenmesi preeklampsi, aynı zaman da ciddi ağır gebelik zehirlenmesi preeklampsi olarak da tanımlanmaktadır. Özellik ile erken gebelik zehirlenmesinin önceden belirlenmesi vede önlenmesi, bugün tüm dünyada kadın hastalıkları vede doğum uzmanlarının en çok önemsediği konuların başında yer almaktadır. Böbrek yetmezliği, karaciğer yırtılması, vücutta yaygın kanamalar vede beyin kanaması sonucu yaşam kaybına neden olan gebelik zehirlenmesi, hastalık beyni etkilediğinde, anne adayında önce sara krizi, baş ağrısı ile görülmekte, daha sonra da beyin kanaması meydana gelebilmektedir. Yazımızın devamına giderek gebelik zehirlenmesi belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri Nelerdir?

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Ödem,
Nefes darlığı,
Görme bozuklukları ya da körlük,
Baş ağrısı,
Midenin üstünde ya da karnın sağ üst bölümünde ağrı,
İstemsiz kasılmalar,
Aşırı yorgunluk vede güçsüzlük hali,
Gebeliğin ikinci yarısından itibaren gelişen hipertansiyon,
Görme kaybı,
Vücutta ödem oluşması,
Oksijenlenmenin azalması,
İdrarda protein görülmesi,
Karaciğer fonksiyonların da bozulma,
Hipertansiyona bağlı olarak gelişen, böbrek yetmezliği,
Hastalık beyni etkilediğinde, önce sara krizi, baş ağrısı ile başlar, sonrasında beyin kanaması meydana gelebilmektedir. Öldürücü sonuçlar da, karaciğer yırtılması, böbrek yetmezliği, beyin kanaması vede vücutta yaygın kanamalar,
Gebelik zehirlenmesinin, gebeliğin hipertansif hastalıkları kategorisinde yer aldığı da düşünülerek, hamilelik esnasında yüksek seyreden tansiyon değerleri de hastalık için uyarıcı olmalıdır.

Gebelik zehirlenmesi tedavisinde, gebeliğin sonlandırılması yani anne vede bebek için uygun şartlar sağlandıktan sonra doğumun yapılmasıdır. Ağır olmayan gebelik zehirlenmelerin de, gebe ilaçlar vede tıbbi bakım altında 37. haftanın tamamlanmasına kadar takip edilerek doğum gerçekleştirebilmektedir. Daha ciddi gebelik zehirlenmelerinde ise, 34. hafta itibari ile doğumun gerçekleşmesi sağlana bilir. Gebeliğin 12. haftasından itibaren riskli grup hastalar da, uzman kontrolünde düşük doz aspirin kullanımın, gebelik zehirlenmesinin erken gelişini, belirti vede bulguların hafifletilmesini, aynı zamanda bebeklerde gelişme geriliğini azalttığı belirtilmektedir.

Yüksek risk grubunda yer alan hastalar, beslenmesin de kalsiyum eksikliği olan gebelere ilave kalsiyum vermek faydalı olmaktadır. Magnezyum takviyesi yapmak da fayda sağlamaktadır. Hipertansiyonu vede ödemi azaltmak için az tuzlu, bol proteinli diyet uygulanabilmektedir. Yalnız uygulanacak tüm bu tedbirlerin doktor kontrolü altında vede doktor önerisinde uygulanması tavsiye edilmektedir.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir, gebelik zehirlenmesin de, yüksek tansiyonu kontrol altına almak için, tansiyon ilaçlarının mutlaka uzman hekim kontrolün de alınması lazım vede tansiyonun yakın takibi de büyük önem taşımaktadır. Eğer ki sizin de gebelik zehirlenmesi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gebelik zehirlenmesi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gebelik zehirlenmesi belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Lösemi Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed