Gözde Çapaklanma Nasıl Geçer?

Gözde Çapaklanma Nasıl Geçer? Gözde Çapaklanma Nedenleri Nelerdir?, Gözde çapaklanma nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Gözde Çapaklanma Nasıl Geçer? Gözde Çapaklanma Nedenleri Nelerdir?

Gözde Çapaklanma Nasıl Geçer
Sayfa İçeriği: Gözde Çapaklanma Nasıl Geçer

Gözlerin kenarlarındaki, gözyaşı kanalından dışarıya doğru çıkan, genellik ile göz akıntısının kuruması sonucu meydana gelen kabuk ya da pul şeklindeki kalıntılara göz çapaklanması denmektedir. Yazızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için gözde çapaklanma nasıl tedavi edilir? ve gözde çapaklanma nedenleri ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Gözde çapaklanma nasıl geçer?

Gözyaşı, gözleri nemli tutmak vede toz, kir, mikrop gibi etkenlerin göze girmesini engellemek adına sürekli olarak üretilen sıvıdır. Gözler normalde bu sıvıyı sürekli olarak üretir vede belirli aralıklar ile akıtarak temizlemektedir. Bazı durumlarda bu akış yetersiz olabilir, gözyaşı kanallarında tıkanıklık olabilir ya da başka bir sağlık sorunu oluşabilmektedir. Bu durumda göz akıntısının kıvamı daha koyulaşır vede göz çevresinde kuruyarak kabuklanmaktadır. Göz çapaklanması genellik ile zararsız olduğundan evde basit önlemlerle tedavi edilebilmektedir. Yalnız bazı durumlarda, bir göz enfeksiyonunun belirtisi de olabilir ya da ciddi bir sorundan kaynaklanabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden göz doktoruna baivurulması lazım. Yazımıın devamına giderek gözde çapaklanma nasıl geçer, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Gözde Çapaklanma Neden Olur?

Gözde Çapaklanma Belirtileri

Bulanık görme,
Gözlerde sulanma ya da yanma hissi,
Gözlerde hassasiyet ya da ışığa duyarlılık,
Gözde sarı ya da yeşil kıvamlı akıntı,
Göz etrafında tahriş, kaşıntı vede kızarıklık.

Göz çapaklanmasının ilk fark edilen belirtisi genellik ile göz çevresinde kurumuş, yapışkan akıntıdır. Bu akıntı gece biriktiğinden, sabahları daha belirgin görülür vede gözleri açmakta zorluk yaşatabilmektedir. Eğerki gözlerde sürekli olarak çapaklanma oluyorsa ya da belirtileri diğer göz sorunları ile birlikte ortaya çıkıyorsa bir göz doktoruna gidilmesi önerilmektedir. Göz çapaklanması esnasında, gözlerde aşırı ağrı vede rahatsızlık hissi varsa da, vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Gözde Çapaklanma Nedenleri

Göz kuruluğu,
Kontakt lensler,
Hava kirliği,
Sigara dumanı,
Yabancı madde teması,
Klimalar ve rüzgar,
Alerjiler,
Göz enfeksiyonları,
Gözyaşı kanallarının tıkanması.

Gözde Çapaklanma Kaç Günde Geçer
Gözde Çapaklanma Kaç Günde Geçer

Gözde çapaklanma tedavisi genellik ile göz damları ile yapılmaktadır. Bazı durumlarda antibiyotiklere başvurulmaktadır. Gözyaşı kanallarının tıkanması durumunda ise, cerrahi müdahale edilmektedir. Göz doktoru gözlerdeki kuruluğu hafifletmek adına, reçetli göz damlaları, suni gözyaşı damlası tavsiye etmektedir. Enfeksiyon söz konusu ise, antibiyotikli göz damlaları reçete edebilmektedir. Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle, göz çapaklanması oluşuyor ise, oral yolla alınan antibiyotikler vede antibiyotikli göz damlaları kullanılması gerekmektedir. Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nedeni ile, göz çapaklanması oluşuyor ise, göz doktorunun kanalları açmak için, nadir de olsa cerrahi operasyon uygulaması gerekebilmektedir.

Gözde Çapaklanma Nasıl Geçer, evde göz çapaklanmasına uygulayabileceğiniz basit bir yöntem de, çapaklanmış gözünüze sıcak kompres uygulamaktır. Bu sayede gözdeki kaşıntı gibi genel semptomlarını iyileştirmektedir. En önemliside göz hijyenine dikkat edilmelidir. Eğer ki sizin gözde çapaklanma nasıl geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gözde çapaklanma nasıl geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gözde çapaklanma nasıl geçer, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Myastenia Gravis Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed