Gözyaşı Kesesi İltihabı Nasıl Geçer?

Gözyaşı Kesesi iltihabı Nasıl Geçer? Gözyaşı Tıkanıklığı Belirtileri, Gözyaşı kanalı tıkanıklığı neden olur? Hakkında soruların yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Gözyaşı Kesesi İltihabı Nasıl Geçer? Gözyaşı Tıkanıklığı Belirtileri

Gözyaşı Kesesi iltihabı Nasıl Geçer
Sayfa İçeriği: Gözyaşı Kesesi iltihabı Nasıl Geçer

Gözyaşı kesesi iltihabı ile ilgili yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için bazı merak edilen sorularının cevaplarını derledik. Gözyaşı tıkanıklığı belirtileri ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı neden olur? Hakkında bilmeniz gereken tüm her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Sizde yazımızın içeriğinden gözyaşı kesesi iltihabı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki gözyaşı kesesi iltihabı nasıl geçer?

Gözyaşı kesesi iltihabı son zamanlar da en çok görülen göz hastalıklarından birisi. Lakrimal kese üzerine masaj yapılarak gözyaşı tıkanıklığı tedavisinde doğal yöntem olarak uygulanmaktadır. İrrigasyon vede probing, silikon tüp uygulaması ve DSR yöntemleri de gözyaşı tıkanıklığının tedavisinde uygulanan en yaygın yöntemler arasıdna yer almaktadır. Gözler de aslında duygulandığımız ya da ağladığımız zaman gözlerin içinden yaşlar akmaya başlamaktadır. Yalnız aynı zaman da gözyaşları burun yolu ile boşaltan gözyaşı kanalları bulunmakta. Burada gözü nemlendiren, gözyaşı sıvısı, gözün iç kısmında ilerleyerek küçük kanallardan geçmekte ve buruna ulaşmakta. Bu kanallar ise ağladığımız zaman burnun akmasına ya da alerjik bir maddeye maruz kalındığında gözlerde sulanmaya meyilli olmaktadır. Bu kanalların tıkanıklığın da ise bazı sorunlar ortaya çıkar. Bu duruma ise gözyaşı kanalı tıkanıklığı denir. Bu durum ise insanlar da sık sık enfeksiyonlara neden olmaktadır. Sizde yazımızın devamına giderek gözyaşı tıkanıklığı ile ilgili bazı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Neden Olur?

Gözyaşı Tıkanıklığı Belirtileri

Çapaklanma.
Gözlerde aşırı sulanma.
Sık sık tekrarlayan göz enfeksiyonları.
Kanlı gözyaşı.
Gözlerin iç kısımlarında acı vede şişlik.
Burun kökünde şişlik.
Burun köküne basmakla iltihap gelmesi.

Gözyaşı Kesesi İltihabı Nasıl Geçer

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının aslında bir çok nedeni bulunmaktadır. Doğumsal vede edinsel nedenler olarak gösterebiliriz. Doğumsal sebepler genellik ile bebeğin, anne karnındaki süreçte gözyaşı kanallarının oluşumunu tam olarak tamamlayamamasından meydana gelir. Edinsel sebepler olarak ise, sık sık tekrarlayan enfeksiyonlar, gözyaşı kesesi taşı, sinüzit, yüz bölgesinde yaralanmalar vede travmalar, sistemik inflamatuar hastalıklar vede tümörler sıralanabilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı görülen kişiler 1 yaşındaki bebekler, burnunda eğrilik olan kişiler, orta yaşlı ya da menopoz dönemindeki kadınlar olarak söyleyebiliriz.

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı
Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi kendiliğinden ilk yıl içinde geçmektedir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı durumunda uzman hekim tavsiyesinde masaj yöntemleri yapılarak, kanalın açılması sağlanabilir. Masaj yöntemiyle gözyaşı kanalının açılması %95 başarılı olmakta. Yalnız bazı vakalar da bu şekilde iyileşme olmayabilir. Bu duurmda ise ilk yapılacak tedavi sodalama vede yıkama yöntemidir. Burada yapılması gereken kanalın genişletilerek tıkanıklığın giderilmesi planlanmaktadır. Bu yöntem de eğer sonuç vermez ise, göz sağlığı vede hastalıkları uzmanı bebeğe balon yöntemini yapabilir.

Gözyaşı Kesesi İltihabı Nasıl Geçer, yetişkin kişilerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi bebeklerde olduğu gibi gözyaşı kanalı kendiliğinden açılmamakta. İlk önce yetişkinlerde de genişletme, sondalama vede yıkama yöntemleri uygulanmaktadır. Eğer bunlar yeterli gelmez ise göz sağlığı vede hastalıkları uzmanının kontrolü sonrasında stent yöntemi ya da çeşitli cerrahi yöntemler yapılmaktadır. Eğer sizin de gözyaşı kesesi iltihabı nasıl geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gözyaşı kesesi iltihabı nasıl geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gözyaşı kanalı tıkanıklığı tedavisi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Göz Yorgunluğu Neyin Belirtisi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed