Hangi Balgam Rengi Ne Anlama Geliyor?

Hangi Balgam Rengi Ne Anlama Geliyor? Balgam Rengi Hangi Hastalığın Belirtileridir?Balgam renkleri insanlar için acaba şüpheli hastalıkmıdır. Balgam’da ki değişik renkler ne anlama gelmektedir yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hangi Balgam Rengi Ne Anlama Geliyor? Balgam Rengi Hangi Hastalığın Belirtileridir?

Hangi Balgam Rengi Ne Anlama Geliyor
Hangi Balgam Rengi Ne Anlama Geliyor

Bir çoğumuz bu tür soruları kafanızda düşünmüşünüzdür. Acaba beyaz, kırmızı, kahverengi, sarı yada siyah balgam rengi neye işarettir. Bir çoğumuzda bu sorunun cevabını bilmemekteyiz. Acaba balgam renklerinin bir hastalık belirtisimi, hangi durumlarda doktora gidilmeli. Siz değerli dostlarımız için bizde araştırmalarımız sonuçu hangi balgam rengi ne anlama geliyor sorusunun yanıtını yazımızda verdik.

Unutmayın ki, balgam değişik renklerde olabilir. Değişik renkte gördüğünüzde hemen telaşa kapılmanıza gerek yok. Aslında bilmeniz gerekli önemli konuda, balgam renginiz akciğerler vede solunum sisteminin diğer organlarla olan ilişkisi hakkında size bir çok bilgi vermektedir.

Balgam Rengi Hangi Hastalığın Belirtileridir?

Balgam Rengi Hangi Hastalığın Belirtileridir
Balgam Rengi Hangi Hastalığın Belirtileridir

Açık Balgam Rengi

Berrak balgam aslında normaldir. Su, tuzlar, antikorlar vede diğer bağışıklık sistemi hücrelerinden oluşmaktadır. Solunum yollarında üretildikten sonra çoğu boğazın arkasında toplanır vede yutulur.

Beyaz Balgam Rengi

Beyaz balgam rengi, burun tıkanıklığ belirtisini vermektedir. Buruk hücrelerinin şişmesi vede iltihaplanması sonucu balgamın solunum yolundan geçişini yavaşlatmaktadır. Bu sayede ise balgam daha kalın vede beyaz hal almaktadır.

Sarı Balgam Rengi

Bağışıklık hücrelerinin enfeksiyon kapması sonucu, başka tür inflamatların hasar bölgesinde çalışmaya başladığını göstermektedir. Beyaz kan hücreleri, mikroplarla savaşmakta olan bağışıklık sisteminin hücreleridir. Enfeksiyon kapmış hücrelerle savaşmaya devam ederken, balgama sarımsı renk verirler.

Yeşil Balgam Rengi

Solunum sisteminin bakterilerin sayesinde iltihaplanmasıyla oluşan renktir. Akciğer apsesi, kronik, bronşit, bronşektazi, zatüre, gibi bir çok hastalıkta görülebilmektedir. Eğerki astım rahatsızlığı olan hastalardada yeşil balgam görülebilmektedir. Beyaz kan hücreleri, bağışıklık sırasında ürettiği mikroplar vede diğer hücreler proteinler gibi balgama yeşil renk vermektedir.

Balgam Rengi Hastalığı
Balgam Rengi Hastalığı

Kırmızı Balgam Rengi

Kanın varlığına işaret eden renktir balgamda. Balgam çıkardığınızda görülen kan çok sebepten dolayı olmaktadır. Eğerki öksürük gibi solunum yolu enfeksiyonunuz varsa vede akcigerlerde hava yollarında küçük kan damarlarında tahrişe neden olmuştur. Bu sebepten dolayı ise kanama görülmektedir balgamınızda. Diğer durumlarda ise balgamda görülen kırmızı renk kan, tıbbi durumun işaretcisidir. Vakit kaybetmeden doktor hekime gözükmeniz gerekmektedir.

Kahverengi Balgam Rengi

Kahverengi balgam gördüğünüzde, daha önce kanamış bir yer olduğunuzu göstermektedir. Daha önce kanamış yada meydana gelmiş olan kanamadan kaynaklı olabilmektedir. Parlak kırmızı vede pembe renkte ki balgam ise, kanamanın yakın tarihlerde olduğunu işaret etmektedir.

Balgam Rengi Hangi Hastalığı İşaret Etmektedir?

Siyah Balgam Rengi

Mantar enfeksiyonun oluşmasına işarettir. Eğerki balgamınızda siyah renk görüyorsanız bağışıklık sisteminizin zayıflamış olması neticesiyle vakit kaybetmeden bir doktora gözükmeniz gerekmektedir.

Balgam Rengi Hangi Hastalığın İşaret Ediyor
Balgam Rengi Hangi Hastalığın İşaret Ediyor

Hangi Durumlarda Doktora Gitmeliyiz? Hangi Balgam Rengi Görüldüğünde Doktora Başvurmalıyız?

Yeşil, sarı yada kalınlaşmış balgam daima bir enfeksiyonu işaret etmez. Vücudunuzda bir enfeksiyon varsa balgam renginiz bir virüs, bir bakteri yada bir patojenin buna bağlı olup olmadığını belirtmez. Basit alerjide balgam renginde değişiklik gösterebilmektedir. Her balgam rengi değişik gördüğünüzde şüpheye kapılmanıza gerek yok. Uzun süre geçmek bilmeyen vede davamlı aynı renk seyreden balgam renklerinde doktora başvurunuz.

Beyaz, sarı veya yeşil, balgamı olan hastalarımız, bir kaç günden fazla süren vede bunlara ateş, titreme, öksürük vede sinüs ağrısı belirtiler gösteren hastalar doktora başvurmalıdır. Doktordan randevu almadan önce, evde bir kaç gün bekleyip takip etmeniz sizin için iyidir.

Balgam Renk Hastalığı Belirtileri Nelerdir
Balgam Renk Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Doktorluk acil durumlar ise, koyu kırmızı, kahverengi, siyah yada köpüklü balgam türlerindedir. Bu semptomlar, hemen tedavi gerektiren durumlardadır, ciddi hastalık belirtileride olabilmektedir.

Beyaz, sarı vede yeşil balgam renkleri evde tedavi edilebilir. Evde güzelce dinlenmeniz gerekli vede bol bol su içmelisiniz. Unutmayın ki uzun süren balgam renklerinde doktora danışmakta vede randevu almakta geç kalmayınız.

Balgam Renkleri Ne Anlama Geliyor
Balgam Renkleri Ne Anlama Geliyor

Hangi Balgam Rengi Ne Anlama Geliyor yazımızda siz değerli dostlarımıza balgamınızda gördüğünüz değişik renklerin hangi hastalığa işaret ettiğini belirttik, hangi durumlarda doktora gözükmeniz gerektiğini hangi balgam rengi tehlikelidir onu belirttik. Eğerki yazımızı sonuna kadar okuyup, bilgi sahibi olduysanız bu bilgileri arkadaşlarınızda faydalanması için bize destek olmanız acısından paylaşırsanız seviniriz. Sizin desteklerinizle daha iyi bilgiler sunmaya devam edeceğiz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Site Haritası Ne İşe Yarar? WordPress Sitemap Eklentisi Özelliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed