Hipofiz Bezi Nedir?

Hipofiz Bezi Nedir? Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar? Hipofiz Bezi Hastalıkları, İle ilgili bilinmesi gereken bazı, bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hipofiz Bezi Nedir? Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar? Hipofiz Bezi Hastalıkları

Hipofiz Bezi Nedir
Sayfa İçeriği: Hipofiz Bezi Nedir

Endokrin sisteminin parçası olarak, vücudun hayati işlevlerini düzenlemede önemli rolü olan beze hipofiz bezi denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için hipofiz bezi hastalıkları belirtileri ve hipofiz bezi ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Hipofiz bezi nedir?

Hipofiz bezi, büyük ölçüde, hemen üzerinde yer alan hipotalamus tarafından kontrol edilmekte vede diğer bezleri uyarıp bir çoğunun aktivitesini denetlediğinden, ana bez olarak isimlendirilir. Ana işlevi, adrenal bezler, tiroid, üreme organları başta olmak üzere, diğer endokrin bezleri vede organları etkileyen hormanları salgılamak olarak işlem yapar. Hipofiz bezi ile ilgili sorunlar, genellik ile belirli hormonu, çok fazla ya da çok az ürettiğin de meydana gelir. Çoğu zaman bozukluklara iyi huylu tümör neden olmaktadır. Hormon üretiminin değişmesi bodurluk, kilo alma ya da aşırı büyüme, yüksek tansiyon, cinsel istek azlığı vede ruh hali değişikliklerine yol açabilmektedir. Hipofiz bezi tümörünü tedavi etmek için de ilaçlar, radyoterapi vede ameliyat gerekli olabilmektedir. Hayati vücut fonksiyonlarının düzenlenmesin de, önemli rolü olan bezelye büyüklüğün de olan beze hipofiz bezi denmektedir. Küçük boyutuna rağmen, vücudun ana bezi olarak sınıflandırılır. Çünkü diğer hormon salgılayan bezlerin çoğunun aktivitesini kontrol etmektedir. Ürettiği hormonlar büyüme, üreme vede kan basıncı gibi önemli işlevleri düzenlemeye destek vermektedir. Hipofiz bezi hormonlarının seviyeleri gün içinde, vücudun ihtiyaçlarına göre değişmektedir.

Beyin tabanında, burun köprüsünün arkasındaki kemik boşluğunun içinde hipofiz bezi bulunur vede sap benzeri yapı ile hipotalamusa bağlanmaktadır. Hipotalamus, beynin aktivitelerini kontrol eden bölümü olmaktadır. Bedensel işlevlerin dengesi için oldukça önemlidir. Hipotalamus, hipofiz bezinden hormon salınımını denetleyerek vücut ısısını düzenlemekte, su ihtiyacı, beslenme, uyku vede uyanma kalıpları, duygusal davranış vede hafıza işlevlerini etkilemektedir. Yazımızın devamına giderek hipofiz bezi ne işe yarar? Hakkında daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Hipofiz Bezi Ne İşe Yarar?

Hipofiz Bezi Hastalıkları Belirtileri

Libido kaybı,
Baş ağrısı ve görme sorunları,
Açıklanamayan kilo alımı ve aşırı terleme,
Mide bulantısı ve baş dönmesi,
Yüz hatlarının irileşmesi, yuvarlaklaşması vede yüzde kızarma,
Zayıflık, yorgunluk, kas kaybı ve eklem ağrısı,
Aşırı ruh hali değişimleri ve hafıza kaybı.

Hormonlar, büyümeden doğurganlığa kadar her şeyi yönlendiren, kan dolaşımı yolu ile bir hücreden diğerine mesaj taşıyan doğan kimyasallar olmaktadır. Hipofiz bezi, vücudun hormon sistemi olan, endokrin sisteminin parçasıdır. Ürettiği hormonlara pek çok farklı sürecin kontrolünü sağlamaktadır. Vücudun ihtiyaçlarını algılayarak, işlevlerini düzenlemek vede uygun oramı sürdürmek için, farklı organlara vede bezlere sinyaller göndermektedir.

Hipofiz Bezinin Çok Fazla Hormon Üretmesine Neden Olan Durumlar;

Prolaktinoma,
Akromegali,
Galaktore,
Erektil disfonksiyon,
Kısırlık,
Cushing hastalığı.

Hipofiz Bezinin Yetersiz Hormon Üretmesine Neden Olan Durumlar;

Hipopituitarizm,
Yetişkin başlangıçlı büyüme hormonu eksikliği,
Diabetes insipidus.

Hipofiz Bezinin boyutunu ya da şeklini değiştiren Durumlar;

Boş sella sendromu. Bu durum aşırı omurilik sıvısının, hipofiz bezinin etrafındaki boşluğu doldurup sıkışmasına denmektedir.

Hipofiz Bezi Hastalıkları Neden Olur?

Hipofiz bezi ile ilgili, en yaygun sorun adenom olarak isimlendirilen iyi huylu tümörler olarak geçmektedir. Hormon salınımını etkileyebilen, hipofiz tümörleri beyin tümörleri değildir, bu durum kanserli olmayan şişliği tanımlamaktadır. Bazı hipofiz tümörleri belirti vermeden, senelerce var olabilmektedir. Bu neden ile yanlış teşhis yaygın sorundur. Beyne alınan darbe ile hipofiz bezinin zarar görmesi sonucu gelişen travmatik beyin hasarına bağlı olarak hafıza, iletişim ya da davranış problemler de gelişebilmektedir. Hipofiz bezi hastalıkları için, endokrinoloji bölümüne muayene olablirsiniz. Yalnız bozukluğun nedenine bağlı olarak, göz dokturu ya da beyin cerrah dokturuna da görünmeniz gerekmektedir. Hipofiz tümörleri, genellik ile hipofiz bezinde gelişen anormal büyümeler olarak rastlanılmaktadır. Bazı hipofiz tümörleri aşırı, bazıları ise yetersiz hormon üretimine neden olmaktadır.

Hipofiz Bezi Tümörleri İle İlgili Bilgiler

Çoğu kanserli olmayan iyi huylu büyümeler olarak geçmektedir. Vücudun diğer kısımlarına yayılmaz. Bunun ile birlikte beynin diğer kısımlarına baskı yaparak görme problemlerine ya da baş ağrısına yol açabilmektedir. Hipofiz tümörü vakaları çoklu endokrin neoplazi, olarak bilinen durumda olduğu gibi nadiren kalıtsal olmaktadır. Yalnız genetik değişiklerin tümör gelişiminde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Hipofiz tümörlerinin tedavisin de tümörü çıkarmak, büyümesini kontrol etmek vede ilaçlar ile hormon seviyesini yönetmek gibi seçenekler bulunmaktadır. Hipofiz tümörü hormon üretip, üretmemesine göre işleyen vede işlevsiz adenomlar olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. İşleyen tümör hormonları kendisi üretir iken, işlev görmeyen tümör hormon üretmez. Yaklaşık 1 cm ya da daha büyük hipofiz tümörlerine makroadenomlar, daha küçüklerine mikroadenomlar denmektedir.

Hipofiz Bezi Nedir, ürettiği hormonlar ile bir çok organın işlevini düzenleyen hipofiz bezi, düzgün çalışmadığın da, hangi hormonun etkilendiğine bağlı olarak gelişen belirtiler de, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Eğer ki sizin de hipofiz bezi nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Hipofiz bezi nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da hipofiz bezi hastalıkları belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Nörojenik Mesane Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed