Hipotermi Neden Olur?

Hipotermi Neden Olur? Hipotermi Belirtileri Nelerdir? Hipotermi nedenleri ve hipotermi nedir? İle ilgili bilgiler ayrıntılı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hipotermi Neden Olur? Hipotermi Belirtileri Nelerdir?

Hipotermi Neden Olur
Sayfa İçeriği: Hipotermi Neden Olur, Hipotermi Belirtileri Nelerdir, Hipotermi Nedenleri Nelerdir, Hipotermi Nasıl Tedavi Edilir, Hipotermi Nedir, Hiportermi İçin Risk Grupları Nelerdir, Hipotermi İlk Yardım Önlemleri, Hipotermi İlk Yardım Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Hipotermi neden olur ile ilgili bilmeniz gereken bazı noktaları siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı olarak derledik. Hipotermi belirtileri nelerdir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeye yazımızın devamına giderek ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Hipotermi nedir? ve Hipotermi nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki hipotermi neden olur? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Hipoterminin ortaya çıkması bir insan vücut sıcaklığının 37°C’den 35°C düşmesiyle olur.Yani bir vücudun uzun süre boyunca üretebileceğinden daha fazla miktarda ısı kaybetmesiyle olur. Bu durum özellikle rüzgarlı havalarda, soğuk havalarda, soğuk sularda ya da soğuk evlerde uzun süre kalanlarda ortaya çıkmaktadır. Yağmurlu havalarda bile vücut ısısı gerekli ve doğru giysiler ile korunmadığı takdirde vücut ısısında olağan düşüşler olmaktadır. O yüzden bilmeniz gerekir ki şiddetli hipotermi yaşamı tehdit eden önemli vede acil bir durumdur. Kişinin yaşamsal faaliyetleri için önemli organların çalışmamasına neden olarak hayati risk oluşturmaktadır. Bu yüzden hipotermi önemsenmelidir. Hipotermi de bazı risk grupları da bulunmaktadır. Bunlar ise, yaşlılar, bebekler, çocuklar vede bağışıklık sistemi zayıf olanlardır. Bebekler her zaman kalın giysiler giyindirmeye özen göstermelisiniz çünkü vücut ısıları çabuk düşmektedir. Bazı ilaçlar vede alkol veya uyuşturucu tüketimi de hipotermi riskinde artışa yol açmaktadır. Vücut ısısında olağan dışı düşüşe bazı faktörler neden olmaktadır.

HİPOTERMİ NEDENLERİ NELERDİR?

HİPOTERMİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Soğuk havalarda yetersiz hareket etme.
Yetersiz giysi veya düşük dış ortam sıcaklığı.
Soğuk suya düşmek.
Sıcak havalarda bile suda uzun sürelerle kalmak.
Karlı havalarda kaza geçirme.
Vücutta geniş çaplı yanıklar.
Küçük çocuklarda vede bebeklerde ıslak ya da nemli giysiler.

HİPOTERMİ BELİRTİLERİ

Titreme.
Cilt renginde solukluk.
El vede ayaklarda soğukluk.
Seste kısıklık.
Hafif zihin karışıklığı şeklinde sıralanabilir.
Net olamayan, yavaşlamış konuşma.
Yorgunluk.
Sakarlık.
Vücut hareketlerinde vede koordinasyonunda yavaşlama.
Baş dönmesi.
Çevreye ilgisizlik.
Uyuşukluk.
Solunumda yavaşlama.
Kalp hızında yavaşlama.
Bilinç bulanıklığı veya bilinç kaybı.
Göz bebeklerinde genişleme vede ışığa tepkisizlik.
Solunum vede dolaşımın durması.

Hiportemi de ilk yardım yaparken dikkat etmeniz gereken, hastayı sıcak banyo veya benzeri bir yöntemli hızlı bir şekilde ısıtmaktan kaçının. Hastayı asla elektrikli battaniye ya da sıcak su gibi doğrudan ısı kaynakları uygulamayın. Kalp, soğuk kan vede dolaşım sistemi rahatsızlıklara neden olabileceğinden kol vede bacaklara masaj yapılmamalı ya da ısıtılmamalı’dır. Hasta asla alkol ya da sigara kullanmamalıdır. Bu gibi şeyler damarlarda genişlemeye yol açarak ısı kaybında artışa yol açmaktadır.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ruam Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed