İç Kanama Neden Kaynaklanır?

iç Kanama Neden Kaynaklanır? İç Kanama Nasıl Geçer? Bir çok insan iç kanama ile ilgili merak ettiği sorular bulunmakta, iç kanama nasıl tedavi edilir?

İç Kanama Neden Kaynaklanır? İç Kanama Nasıl Geçer?

iç Kanama Neden Kaynaklanır
Sayfa İçeriği: İç Kanama Neden Kaynaklanır, İç Kanama Nasıl Geçer, İç Kanama Belirtileri, İç Kanama Sebepleri Ve Nedenleri, Kafa İçinde İç Kanama Belirtileri, Göğüste Yada Karında İç Kanama Belirtileri, Kas Yada Eklemlerde İç Kanama Belirtileri, İç Kanamada Şok Belirtileri, İç Kanama Süresi, İç Kanama Öldürürmü, İç Kanama Tedavi, İç Kanama 24 Saat, İç Kanama Ameliyatı Ne Kadar Sürer, İç Kanama Nasıl Durdurulur, İç Kanama Durdurulabilir Mi, İç Kanama Ne Kadar Sürede Öldürür

Günümüz de iç kanama ile ilgili bilinçsiz çok insan bulunmakta. İç kanama geçeren bir insana nasıl müdahale edilmeli yada iç kanama nasıl geçer? hakkında bilgisi olmayan kişiler yazımız aracılığı ile iç kanama neden olur? iç kanama nasıl tedavi edilir? bilgilerine ulaşabilir. Dokularda, organlarda yada boşluklar da görülen kanamalara iç kanama denmektedir. İç hemoraji olarakta tanımlanan, genellikle ise sindirim yolları,gögüs,beyin vede baş görülmektedir. İç kanama bazı durumlarda ise, göz,ekleme duvarları,kas,kalp’de görülebilmektedir. Kan damarlarının zarar görmesi ile birlikte iç kanama yaşanabilir yani kan dolaşım sisteminden sızarak, vücut boşluğunda yada dokularda birikir buda iç kanamaya yol açar.

İç kanamanın ne derece yada ciddiyetini anlamak için ise, hasarın durumuna vede kanama bölgesine bağlıdır. Hayatı tehtit eden iç kanamalar, karın,akciğer,beyin organlarıdır. Bu gibi organlarda iç kanama görüldüğünde acil tıbbi yardım gerektirir. İç kanamanın belirlenmesi okadar kolay değil, çünkü erken dönem de, belirtilerin ortaya çıkmaması iç kanama belirlenmesini engellemektedir.

İÇ KANAMA BELİRTİLERİ

İç kanama belirlemek oldukça zordur, çünkü kanama dıştan değildir. Yalnız etkilenen kişi çok miktarda kan kaybettiğin de belirtiler ortaya çıkabilir. Belirtiler ise, kanamanın yerine vede miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

KAFA İÇİNDE İÇ KANAMA BELİRTİLERİ

Bilinç kaybı.
Vücudun bir tarafında güçsüz uyuşma.
Özellikle el vede ayaklarda karıncalanma.
Yazmada zorlanmalar.
Ani,şiddetli baş ağrıları.
Anlama zorluğu vede konuşma zorluğu.
Çiğneme güçlüğü vyada yutma zorluğu.
Duyma yada görme değişikliği.
Koordinasyon,denge vede göz odağı kaybı.

GÖGÜSTE YADA KARINDA İÇ KANAMA BELİRTİLERİ

Siyah vede katran tabure.
Karın ağrısı.
Nefes darlığı.
İdrarda kan.
Gögüs ağrısı.
Kusma.
Ayakta iken baş dönmesi.
Mide bulantısı.
Göbek etrafında yada karın kenarında morarma.

İç Kanama Neden Kaynaklanır

KAS YADA EKLEMLERDE İÇ KANAMA BELİRTİLERİ

Hareket azalması görülmesi.
Eklemlerde şişlik olması.
Eklemlerde ağrı olması.

İÇ KANAMA İLE İLGİLİ DİĞER BELİRTİLER

Uyluk, göğüs yada karın gibi çok miktarda kanın kaybedileceği bölgelerde, iç kanama sorunlarında şok yaşanabilmektedir. Kişinin vücudun da, yetecek miktarda kan bulunamayacağından şok oluşmaktadır.

İç Kanamada Şok Belirtileri

Genel yorgunluk hissi.
Hızlı kalp atışı.
Terleme.
Düşük tansiyon.

İÇ KANAMA SEBEPLERİ

İç kanamanın bir çok sebebi bulunmaktadır. Daha çok görülebilenler ise, travma,yüksekten düşme,trafik kazaları gibi yaralanmalarda meydana gelmektedir. Yüksek tansiyon hastalığı bulunan hastalarında kan damarlarının çatlamasına sebep olabilmektedir. Kanser hastalığı da bu durumun diğer yaygın sebeplerindendir. Ülser,irritabl bağırsak sendromu,idrar yolu enfeksiyonu,rahim fibroidleri,hormonal dengesizlik, yaralanma gibi çeşitli sebeplerden iç kanama olabilir.

İç kanama teşhisi vede tedavisi, kaybedilen kan miktarına vede altta yatan sebebe bağlı olarak bakılabilmektedir. Kanamanın nedeni buluna bilmesi için, tam kan sayım testi, anjiografi,endoskopi,kolonozkobi,CT taraması,ultrason gibi tesler ile muayene yapılmaktadır.

İç Kanama Neden Kaynaklanır, hakkında kullanıcılarımıza iç kanama ile ilgili merak edilenleri hazırladık. Sizde iç kanama riskinizin olduğunuz düşünüyorsanız eğerki, doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin. Doktorunuz, kanamanın durumuna göre gerekli değerlendirmeleri yaparak ilaçlar verecektir. Eğerki hasarın onarılması yada kanamaya sebep olan yapıyı almak için cerrahi müdahaleler uygulayabilir. O yüzden iç kanama bekletilmeden doktora gidilmelidir.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Duygularıma Tercüman Yazılarım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed