İnfeksiyon Hastalıkları Nelerdir?

infeksiyon Hastalıkları Nelerdir? İnfeksiyon İle Enfeksiyon Arasındaki Fark, İnfeksiyon nedir? Hakkında merak edilen bazı bilgileri yazımızda derledik.

İnfeksiyon Hastalıkları Nelerdir? İnfeksiyon İle Enfeksiyon Arasındaki Fark

infeksiyon Hastalıkları Nelerdir
Sayfa İçeriği: infeksiyon Hastalıkları Nelerdir

Virüs hastalıklarıyla ilgili olarak bulaşıcı hastalıklara, infeksiyon denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için infeksiyon hastalıkları ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri hazırladık ve derledik. Peki İnfeksiyon hastalıkları nelerdir?

İnfeksiyon, enfeksiyondan farklı kavram olup, bu iki kavram birbirleriyle karıştırılmaması lazım. İnfeksiyon kavramı tıpta mikrobiyoloji ile alakalı kavramdır. Vücuda dışarıdan canlı mikroogranizma girmiş vede burada lokalize olarak üremiş ise o kişide infeksiyon söz konusu olmaktadır. Enfeksiyon ile infeksiyonun tipik farklılıkları bulunmaktadır. Enfeksiyon tanım olarak da, vücuda giren virüslerin çoğalması vede bulaşıcı olmasına denir. İnfeksiyon da, enfeksiyondan farklı olarka hastalığın belirtileri artmasıyla alakalı olmaktadır.

Hastalığa infeksiyon hastalığı denilebilmesi için, ilk olarak enfeksiyon hastalığından kaynaklı olarak belirtilerin meydana gelmesi gerekmektedir. Enfeksiyon hastalığı meydana geldiğinde herhangi bir biçimde belirti yaşaınmıyor ise, bu hastalığa doğrudan enfeksiyon denir. Belirtilerin olmasıyla birlikte, infeksiyon kavramı rastlanmaktadır. Yazımızın devamına giderek infeksiyon hastalıkları ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

İnfeksiyon Hastalık Nedir?

İnfeksiyon Hastalıkları

Covid-19,
Grip,
İdrar yolu hastalıkları,
Tüberküloz,
Hepatit,
AIDS,
HIV.

2019 yılında ortaya çıkan bir küresel salgın haline gelen corona virüs hastalığı da, yine infeksiyon viral hastalıklarındandır. Hem hayatı tehdit edici, hem de aynı zamanda bulaşıcı olan covid-19 hastaloğı da infeksiyon çerçevesinde değerlendirilmektedir. Covid-19 hastalığının tipik belirtisi olan ateş ve eklem ağrıları meydana gelir. Bu duruma korona virüs neden olmaktadır. Covid-19 hastalığı da tedavi edilmesi gereken, viral infeksiyon hastalıklarından biridir. Grip de bulaşıcı olan hastalıklardan biridir. Grip özellik ile mevsim geçişlerinde meydana gelen bulaşıcı viral hastalıklardandır. İnfluenza virüsünden kaynaklanan hastalık türüdür. Pek çok tipik belirtisi bulunan grip hastalığı, infeksiyon hastalıkları çerçevesinde değerlendirilir. Grip hastalığında en yaygın belirtiler de, baş ağrısı vede üst solunum yolu hastalıkları olmaktadır.

En Tehlikeli infeksiyon Hastalığı
En Tehlikeli infeksiyon Hastalığı

İdrar yolu hastalıkları da, yine infeksiyon hastalıklarından biridir. Sağlıklı kişilerde idrarda herhangi bir biçimde bakteri bulunmamaktadır. İdrar yolu hastalıklarından olan infeksiyon hastalıkları mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalık türleri arasındadır. Tüberküloz vede bruselloz gibi benzeri hastalıklar da bakteriyel vede viral hastalıklardandır. Bu hastalıklar da yine infeksiyon hastalıkları çerçevesinde değerlendirilir. Genelde tüberküloz hastalığında ateş vede vücutta ağrılar meydana gelir. Bu kişilerde iştahsızlık da rastlanır. Tüberküloz hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gereken bulaşıcı viral infeksiyon hastalıkları arasındadır. İnfeksiyon hastalıklarından biri olan hepatit hastalığı, sarılık türleri hastalıkları vede infeksiyon hastalıkları arasındadır. Sarılık hastalığı yani, hepatit hastalığı göz beyazının sarılaşmasıyla birlikte başlamaktadır. Hepatit hastalığının tam olarak 3 türü vardır.

İnfeksiyon Hastalıkları Hangileridir?

HIV virüsünden kaynaklı olan diğer hastalık da AIDS hastalığıdır. AIDS hastalığı da infeksiyon hastalıkları olarak bilinir. Cinsel temas veya başka yollar ile bulaşan hastalıklardan biridir. AIDS hastalığı da tehlikeli vede ölümcüm olan infeksiyon hastalığı arasındadır. HIV, en tehlikeli infeksiyon hastalıkları arasında yer almaktadır. Genellik ile cinsel yolla bulaşan HIV virüsünden kaynaklı olarak meydana gelen hastalıktır. HIV virüsü hem bulaşıcı, hem de tedavi edilmediğinde hayati tehdit edici olan infeksiyon hastalığıdır.

İnfeksiyon Hastalıkları Nelerdir, eğer ki sizin infeksiyon hastalıkları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. İnfeksiyon hastalıkları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da infeksiyon hastalıkları nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Helikobakter Pilori Belirtileri Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed