Tırnak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak iltihabı Belirtileri Nelerdir? Tırnak İltihabı Nasıl Geçer?, Tırnak iltihabı kaç günde iyileşir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Tırnak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Tırnak İltihabı Nasıl Geçer?

Tırnak iltihabı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Tırnak iltihabı Belirtileri Nelerdir

Tırnakların alt kısmında ya da kenarlarında cerahat birikmesi durumuna tırnak iltihaplanması denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için tırnak iltihabı nasıl geçer? vede tırnak iltihabı neden olur? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Tırnak iltihabı belirtileri nelerdir?

Ufak sıyrıklar ya da kesikler sonucunda tırnakların iç bölgelerinde bakteriler yerleşebilmektedir. Bu da tırnaklarda kızarıklar oluşturmaktadır. Ağrı yapan tırnak iltihaplanması en çok ayak baş parmaklaırnda görülür. Diğer tırnaklarda nadir olarak rastlansada, görülme olasılığı da vardır. Tırnaklarda meydana gelen iltihaplanmalar, kendiliğinden iyileşmemektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi lazım. Tedavi edilmediği durumda da, bu sorun giderek artabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle geciktirilmemesi gereken durumdur ve mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Tırnak iltihaplanmasının bir çok farklı değişik nedenleri olabilmektedir. Vücudun bağışıklık sistemi, vücuda giren mikroorganizmalara karşı koruma sağlar. Bu mikroorganizmalar vücuda girdikten sonra, bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılmadığı durumda bir çok yere bulaşır. Tırnak bölgesindeki iltihaplanmalar da, çok sık görülen durumdur. Bu neden ile bağışıklık sisteminin eksik olması, tırnak sağlığını da riske sokar. Tırnak yapısındaki bozukluklar, iltihaplanma riskini artırabilmektedir. Genetik olarak da, bu iltihaplanmalar rastlanabilmektedir. Yalnış ayakkabı kullanımı ayak tırnaklarında hasarlara neden olabilmektedir. Bu durum özellik ile ayak yapısı pençeli olan bireylerde görülür. Tırnak temizğine önem verilmemesi, tırnak iltihaplanmasının başlıca nedenleri arasındadır. Bu neden ile tırnakların yeteri kadar temiz tutulmaması durumunda iltihaplanmaların görülmesi kaçınılmaz olur. Kullanılan çorapların uzun süre değiştirilmeden kullanılması, tırnaklarda enfeksiyon oluşumuna neden olur. Bu neden ile tırnak temizliğinin yanında giysilerinde temiz tutulmasına dikkat edilmelidir. Yazımızın devamına giderek tırnak iltihabı belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Tırnak İltihaplanması Nasıl Geçer?

Tırnak İltihabı Belirtileri

Hassasiyet,
Tırnak şeklinde değişikler,
İltihap,
Sıcaklık,
Kızarıklık ve şişlik,
Ağrı.

Tırnak İltihabı Belirtileri Nelerdir

Enfekte olmuş tırnak bölgesinde ,ağrı oluşabilmektedir. Bu ağrı, enfeksiyonun şiddetine vede yaygınlığına bağlı olarak hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Enfekte olan bölgede kızarıklık vede şişlik olabilmektedir. Bu, enfeksiyonun yayılmasının işaretidir. Enfekte olan bölge sıcak hissedilebilir. Bu, enfeksiyonun neden olduğu inflamasyonun sonucudur. Enfekte olan bölge, sarımsı renkte iltihap görülebilmektedir. Enfekte olmuş tırnakta şekil değişiklikleri, kalınlık ya da çatlamalar meydana gelebilmektedir. Enfekte olan bölgeye dokunduğunuzda ya da baskı yaptığınızda hassasiyet hissetmeniz normaldir.

Tırnak iltihabı Kaç Günde Geçer
Tırnak iltihabı Kaç Günde Geçer

Tırnak iltihabı tedavisi için, iltihaba nedne olan etkenin belirlenmesi lazım. Uygun olmayan tedavi bölgedeki iltihaplanmanın daha da kötüleşmesine neden olabilmektedir. Tırnak iltihaplanmasının tedavisi için yapılması gereken ilk şey, bir dermatoloji hekimine başvurmaktır. Hekiminizin vereceği tedavi yöntemlerini kullanarak, iltihaplanmadan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Tırnak iltihaplanmasını engellemek için, öncelik ile bağışıklık isteminin güçlü tutulması lazım. Tırnağa bir cisim batması durumunda da, iltihaplanma ilerlemeden bu bölgenin tedavi altna alınması oldukça önemlidir. Meydana gelen yara vede çevresi temizlenerek, iltihabın oluşumu engellene bilir.

Tırnak İltihabı Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin tırnak iltihabı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tırnak iltihabı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tırnak iltihabı belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İnfeksiyon Hastalıkları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed