Kalça Artroskopisi Kimlere Yapılır?

Kalça Artroskopisi Kimlere Yapılır? Kalça Artroskopisi Nasıl Yapılır? Kalça artroskopisi ameliyatı kaç saat süer? Hakkında bazı merak ettiğiniz bilgiler…

Kalça Artroskopisi Kimlere Yapılır? Kalça Artroskopisi Nasıl Yapılır?

Kalça Artroskopisi Kimlere Yapılır
Sayfa İçeriği: Kalça Artroskopisi Kimlere Yapılır

Kalçadaki problemleri tedavi etmek adına, tercih edilen minimal invaziv ameliyat türüne kalça artroskopisi denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kalça artroskopisi ameliyatı kaç saat sürer? ve kalça artroskopisi nasıl yapılır? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirisniz. Peki Kalça artroskopisi kimlere yapılır?

Cerrahi uzmanı, kalça derisin de bir kaç küçük kesi açarak vede kalça eklemine artroskop ismi verilen özel alet ile girmektedir. Astroskop, cerrah uzmanının kalça içindeki hasarı belirleyip, onarmasını sağlayan kamera vede ışık barındırmaktadır. Kemikler ya da bağ dokudaki hasarı onarmak adına ihtiyaç duyulan diğer küçük araçlar da, bu biçimde yerleştirilebilmektedir. Kalça artroskopisi için gerekli olan kesiler, diğer ameliyat türlerine göre çok daha küçük olmaktadır. Bu da diğer prosedürlere göre vücudun üzerinde daha az strese nedne olacağı anlamına gelmektedir. Kalça artroskopisi sonrası, bir çok hastanın iyileşmek için bir kaç aya ihtiyacı vardır. Yazımızın devamına giderek kalça artroskopisi kimlere uygulanır, ile alakalı daha fazla bilgilere yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz.

Kalça Artroskopisi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kalça Artroskopisi Nasık Yapılır?

Diğer tüm tedavilere cevap vermeyen, bir kalça ağrısına sahip olan herkes, kalça artroskopisi için uygundur. Kalça artroskopisi, kalça eklemindeki sorun nedeni ile düzgün hareket etmekte güçlük çeken bireyler de yardımcı olur. Genel olarak uzman hekiminiz, artroskopiyi, sadece ağrının nedenini belirledikten vede streroid enjeksiyonları ya da fizik tedavi gibi cerrahi olmayan tedavilerin işe yaramadığından tamamen emin olduktan sonra tavsiye etmektedir.

Kalça artroskopisi öncesi; Reçetesiz satılan ilaçlar vede bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere, kullanılan her şeyi uzman doktorunuza söylediğinizden emin olunuz. Özellikle de kan phtılaşmasını önlemek için, herhangi ilaç kullanıyorsanız bu çok önemlidir. Cerrah uzmanınız size, hangi ilaçları kesmeniz ya da günlük rutininizi nasıl değiştirmeniz gerektiğini belirtecektir. Sigara ya da diğer tütün ürünlerini kullanıyorsanız, bunları bırakmayı deneyin. Tüm sağlık risklerine ek olarak, sigara içmek vücudun bir ameliyattan sonraki iyileşme sürecini zorlaştırmaktadır. Alkol kanı inceltir. Bu nedenle de ameliyattan önce vede sonra sistemde alkol bulunması, sizin için tehlike yaratabilmektedir. Kalça artroskopnizden önce, herhangi bir şeyi yemek ya da içmekten kaçınmanız gerekip gerekmediğiniz uzman doktorunuza belirtiniz. Ameliyattan 12 saat öncesinden itibaren hiçbir şey tüketmemeniz ya da içmemeniz gerekebilir.

Kalça artroskopisi sonrası; Genellik ile hastane de yatmayı gerektirmeyen ameliyattır. Yani prosedürüzün gerçekleştirildiği gün eve gidebilirsiniz. Günübirlik ameliyattır. Çoğu insanın ameliyattan sonraki yaklaşık 3 hafta boyunca kalçalarına destekleyici aparat giymeleri gerekebilmektedir. Prosedür sonrası, bir kaç hafta koltuk değneği kullananız gerekir. En az 1 hafta kalçanıza ağırlık vermemelisiniz. Uzman hekiminiz size kişiselleştirilmiş tedavi planı sunacak vede ameliyatınızın sonuçlarını sizinle birlikte gözden geçirecektir. Kalça artroskopisinden sonra sizin yapmanız gereken bazı şeyler;

Kesi yeri iyileşene kadar banyo yapmayınız.
Kesiği temiz vede kapalı tutunuz.
Ameliyattan sonra ağrı için, steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar kullanınız.
Prosedürün gerçekleştirildiği alana, buz uygulayın vede yüksekte tutunuz.
Uyuduğunuz zaman da dahil olmak üzere, kalçanızı ağırlık ya da baskı uygulamaktan kaçınınız.

Kalça Artroskopisi Avantajları

Ameliyattan sonra daha az ağrı,
Minimal kan kaybı vede daha küçük yara izi,
Daha hızlı iyileşme süreci,
Daha invaziv cerrahi tekniklere kıyasla, daha düşük komplikasyon riski.

Kalça Artroskopisi Risk Faktörleri Nelerdir?

Enfeksiyonlar,
Aşırı kanama ya da şişlik,
Çevre doku ya da sinirler de hasar,
Derin ven trombozu da dahil olmak üzere kan pıhtısı oluşması vede önemli organları etkilemesi,
Anestezik ilaçlara karşı alerjik reaksiyon,
Altta yatan sorunlarınız düzelmez ise, daha fazla ameliyat ihtiyacı,
Kasık, uyluk ya da ayağınız da uyuşma veya karıncalanma.

Bir çok insan kalça artroskopisinden sonra, yaklaşık 6 hafta içinde iyileşmektedir. Tamamen iyileşmek için, gerekel olan süre ise neden ameliyat olmanız gerektiğine bağlı olarak değişebilmektedir. Ameliyattan sonra, 1 ya da 2 hafta koltuk değnekleri kullanmalısınız. Bu sürecden sonra yürüyebilmeli vede kalçanıza daha fazla ağırlık verebilmelisiniz. Kalça artroskopisi sonrası, fizik tedaviye başlamalısınız. Fizik tedavi süreci bir kaç haftadan, bir kaç aya kadar uzayabilmektedir. Yaklaşık 12 hafta içinde ağır egzersize ya da spora dönebilirsiniz.

Kalça Artroskopisi Kimlere Yapılır, kalça artroskopisi sonrası eğer ki işiniz ya da okulunuz bir masa da oturmayı içeriyor ise, 1 ya da 2 hafta sonra işe veya okula dönebilirsiniz. Kalçanıza baskı uygulayabilecek herhangi aktiviteye devam etmeden önce, uzman doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Eğer ki pelvis kırığı teşhisi konuldu ise vede yeni ya da ilgili semptomlar baş gösteriyor ise, mutlaka doktora görünmelisiniz. Eğer ki sizin de kalça artroskopisi kimlere yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kalça artroskopisi kimlere yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kalça artroskopisi kimlere yapılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pelvik Kırığı Nasıl Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed