Kancalı Diş Protez Nedir?

Kancalı Diş Protez Nedir? Parsiyel Diş Protezi Nedir? Günümüz de bir çok kısmı dişliklik yada tam dişlikte yapılan kancalı diş protezler…

Kancalı Diş Protez Nedir? Parsiyel Diş Protezi Nedir?

Kancalı Diş Protez Nedir
Sayfa İçeriği: Kancalı Diş Protez Nedir, Parsiyel Diş Protezi Nedir, Kancalı Diş Protezlerin Kullanım Ömrü Ne Kadar, Parsiyel Diş Protezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler, Kancalı Diş Protezlerinin Yapımı Ne Kadar Sürede Olur, Kancalı Diş Protezleri İçin Kaç Kere Gelinmesi Gerekir, Kancalı Diş Protezlerinin Kullanımı Kolay Olur Mu, Kancalı Diş Protezlerini Kullanmaya Alışabilir Miyim, Kancalı Diş Protezi Nasıl Temizlenir, Kancalı Diş Protezleriyle Rahatlıkla Yemek Yenilebilir Mi, Yemek Yerken Diş Protezim Hareket Eder Mi, Estetik Bakımından Memnun Olurmuyum, Kancalı Diş Protezi Kullanırken Etmem Gereken Noktalar Nelerdir

Kancalı diş protez nedir ile ilgili bir çok kişinin aklında bazı soru işaretleri bulunmaktadır. Parsiyel diş protezi olarakta geçen, kancalı diş protezi hakkında merak edilenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Kancalı diş protezleri, tam dişsizlikte yada bazı diş eksikliğinde hastaya uygulanabilmektedir. Sabit protez uygulaması yapılamayan hastalara uygulanan dişlere kancalı protez denmektedir. Diş eksikliği bulunan bölgenin önünde, yer alan dişe protez kancası yardımı ile tutturulduğundan kancalı diş protez adı verilmektedir.

Kancalı diş protezlerinin yapım süresi tam protez aşamaları ile aynıdır. Kancalı protez yaptırmak için ölçü vede çeşitli provalar ile ortalama olarak 5 seansta hazırlanmaktadır. Yani kısaca 2 hafta kancalı diş protez yapımı yeterlidir. Kancalı diş protezlerini kullanımı sabit protezlerin kullanımı gibi konforlu değildir. Çiğneme etkinliğinden sabit protezler gibi konfor beklemeyin. Kancalı diş protezlerinin kullanımına hasta alışması, alt çene kısmında dilin alıntan, üst çene kısmında ise damaktan geçen metaller bulunmaktadır. Bu metaller ise başlangıçta alışılmasını zorlaştırmaktadır. Belli bir süre geçtikten sonra kendi dişlerinizmiş gibi çok rahat kullanıma alışabilirsiniz.

KANCALI DİŞ PROTEZLERİN KULLANIM ÖMRÜ NE KADAR?

Eğerki hijyeni iyi sağlanır ise iyi bakımı yapılırsa uzun zaman boyunca kancalı diş protezleri kullanılabilir. Güçsüzleşen yada kemik erimesi durumların da, yıllar içerisinde protezler bollaşacağından oynamalar görülebilmektedir. Kancalı protezlerin birde nasıl kullanıldığına bağlı olarak kancalarda esnemeler olabilmektedir. Kancalı protezler de dikkatsizlikten kırılmalar da olabilir. Destek alınan dişlerin kaybı da yaşanabilmektedir. Kaybedilen diş mevcut proteze ilave edilebilmektedir.

Kancalı diş protezin temizliği de, tam diş protezleri ile aynıdır. Kancalı diş protezleri ile rahatlık yemek yiyebilirsiniz. Kesme, ısırma vede öğütme gibi ağız vede diş işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Kancaları sayesinde protezi hareket ettirmeyi vede yerinden çıkarmayı önlemektedir. Bu esnada yemek yerken hareket etmezler, sadece belirli zaman sonra kancalarında gevşemeler görülebilmektedir. Böyle bir durum görüldüğünde kancalar kolay şekilde sıkıştırılır vede protezler hareket etmez.

Kancalı protezleri kullanırken dikkat edilmesi takıp çıkarırken kancalara zarar vermemeye dikkat edilmesidir. Protezi takıp, çıkarma işlemi bu yüzden yavaş vede dikkatli yapılmalıdır. Çene diş protezi tam olarak oturtturulup kontrolü sağlandıktan sonra protez ağız kapatılarak takılmamalıdır. Ağız kapalı olarak protezler yerleştirilirse, kancalar eğilebilir yada kırılabilir.Kancalı diş protezleri dişlerinizden destek alınarak bağlandığı kısımlarda kancalar yer almaktadır. Bu kancaların rengi de metalik olduğundan ön tarafta görülen dişleriniz de kanca olduğundan estetiğini sağlamak zor durumdur. Diş etleri ile aynı renkte olan kancalar da günümüz de mevcuttur.

PARSİYEL DİŞ PROTEZİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kancalı diş protezler kırıldığında kolay bir şekilde tamiri yapılabilmektedir. Kancaları kırılırsa eğerki tekrardan ağızdan ölçü alınırak tamir yapılmaktadır. Tamir süresi değişiklik göstererek 1 yada 2 gün içinde tamamlanmaktadır. İlerleyen zamanlar da kişide görülen zayıflama vede kemik erimesi kancalı protezlerde bollaşma vede oynamalar görünmektedir. Bu durumda protezlere besleme yapılarak eski haline getirilebilmektedir. Çene kısımların da çok fazla değişiklikler olursa protezin aynı şekilde yapılması gerekmektedir. Eğerki kancalarda esneme yada kırılma olur ise tamir edilebilir veya kancalar sıkıştırılabilmektedir.

Parsiyel protezin kancaları estetik olması için diş yada diş eti renginde yapılabilmektedir. Kancalı diş protezi diş gibi beyaz yada diş eti gibi pembe renkte yapılabilmektedir. Kırılma riskleri yüksek olduğundan biraz daha dikkatli kullanım gerektirmektedir. Kancalı diş protezinin alternatifi çıtçıtlı yani hassas bağlantılı protezdir. Bu protezin dişlerden destek aldığı kısmı görünmezler vede protezin içinde yer almaktadır. Mevut olan dişlerinize kancalı protez yapılırken herhangi bir işlem yapılmadan çene ölçüsü alınır vede öyle uygulama başlar.

Kancalı Diş Protez Nedir, hakkında bilmeniz gerekenleri yazımız da sizler için hazırladık. Sizde eğerki kancalı diş protez diğer adı ile parsiyel diş protezi ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Kafanıza takılan kancalı diş protez nedir yazımız hakkında sormak istediğiniz soruları bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kancalı diş protez nedir sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hayalimin Eşiğinde Kayboldum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed