Karın Guruldaması Neden Olur?

Karın Guruldaması Neden Olur? Karın Guruldaması Nasıl Tedavi Edilir? Karın guruldaması nasıl önlenir? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımızda.

Karın Guruldaması Neden Olur? Karın Guruldaması Nasıl Tedavi Edilir?

Karın Guruldaması Neden Olur
Sayfa İçeriği: Karın Guruldaması Neden Olur, Karın Guruldaması Nasıl Tedavi Edilir, Karın Guruldaması Nedenleri, Karın Guruldaması Nasıl Geçer, Karın Guruldaması Tedavisi, Karın Guruldamasına Ne İyi Gelir, Karın Guruldaması Hangi Hastalıklarda Olur

Karın guruldaması neden olur ile ilgili bilmeniz gereken bazı ayrıntılı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da hazırladık. Karın guruldaması nasıl tedavi edilir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamında mercek altına aldık. Sizler de karın guruldaması nedenlerine vede karın guruldaması tedavisi hakkında sayfamızdan yardım alarak cevaplarına ulaşabilirsiniz. Peki karın guruldaması neden olur? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Karın guruldaması her insanda görülebilecek durumlar arasında yer almaktadır. Her açlıkta karın guruldaması yapmaz. Siz vücudunuzun bir şeyler istediğini ya da yemek istediğini düşünseniz de, vermek istediği mesaj aslında bundan daha fazlası da olabilir. Sindirim sisteminiz vede mideniz arasında olan ilişkiyi çözmek için midenizden neden ses geldiğini anlamanız için çok önem taşımaktadır. Sindirim sistemi basit olarak ağızda başlayan vede anal kavitede sonlanan uzun bir tüp gibidir. Bu durum aslında oldukça basit yalnız diğer organların da etki ettiğinde karışık durum gözlenmektedir. Yenen gıdalar vücutta peristaltik kas hareketleriyle sindirilerek yol almaktadır. Bu kasılmalar ile vücudunuzda yer alan sıvılar katı vede midesel asitler ile birleşmektedir. Karın guruldaması sindirim sisteminiz midenize alınan şeyleri midedeki sıvılar ile karıştırmaya çalışırken olmaktadır. Sindirim sistemindeki hava bağırsaklarda hareketler ile bozulmaya başlar ve bu durum patlama sesine benzer bir ses meydana getirir. Sizde karın guruldaması ile ilgili daha ayrıntılı şekilde bilgileri yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

KARIN GURULDAMASI NEDENLERİ NELERDİR?

KARIN GURULDAMASINA NEDENLERİ

Karın guruldaması aslında açık seviyesine bağlı olmaksızın herhangi bir zamanda da görülebilir. Tek bir fark ise mide dolu olduğu zaman bu seslerin daha az fark edilmesidir. Mide aşırı derece guruldadığın da bu sadece sağlığınızı değil de, aynı zamanda sindirim sürecinizi de etkilemektedir. İnsanlarda karın guruldaması sık sık nedensiz yere görülebilmektedir. Hoşunuza gitmeyen bu guruldamalar açlıktan daha fazla şey ifade ediyor olabilmektedir.

Gün içinde yada gece normalde yediğinizden daha az yediyseniz sindirim sisteminizin kafasını karıştırmış olabilirsiniz. Belli başlı gıdaları ya da yüksek kalorileri içeren besinleri bulunduran sıkı diyetler genelde aşırı karın guruldamasına neden olmaktadır. Çünkü besin hızlıca sindiriliyor ise vücudunuza açlık sinyalleri göndermektedir. Mide gazların vede havanın karışımı da karın guruldamasına neden olabilmektedir. Karbonatlı, meşrubat vede gazlı içecekler tüketiyorsanız sindirim sistemi baloncuk sayısını arttırarak karın guruldamasına neden olabilir. Vücut bu gazlardan doğal yollar ile kurtulamıyorsa bu süreç sindirim sistemini yavaşlatıyor olabilmektedir. Çok aşırı yemek tüketmek ya da yemek yerken hava yutmak da karın guruldamasına neden olabilir. Karın guruldaması semptomları ülserin semptomlarıyla benzerdir. Çünkü midesel seslerin yanı sıra belli başlı yiyecekleri yediğinizde acıya neden olabilir.

Sindirim sistemindeki ülser de karın guruldamasının başka nedenlerinden biridir. Sadece zamanı vede sindirim sistemindeki havanın büyüklüğü değişmektedir. Bu durum ise genellikle acı vede rahatsızlıkla birlikte oluşmaktadır. O yüzden açlıkla hiç bir ilgisi yoktur. Sizde beslenme düzeninizi bu rahatsızlığa göre ayarlamalısınız. Krema, yoğurt, süt vede peynirdeki laktoz genellikle en çok bilinen hassasiyet oluşturan elementtir. Bu besinler mide içinde aşırı fazla kalırsa buralardaki bakterilerin ekstra gaz vede baloncuk yapmasına neden olmaktadır. Her hangi bir besine karşı intoleransınız var ise o besini kesinlikle tüketmemelisiniz.

KARIN GURULDAMASI NASIL GEÇER?

Yemekten sonra 1 bardak bitki çayı için mesela nane çayı içmek midenize iyi gelebilir.

Yemek yer iken çok derin nefes almamaya dikkat edin. Çünkü bu şekilde sindirim sistemine daha fazla hava sokmuş olunur.

Yemekleri daha az tüketin. Atıştırmalıklar genelde daha kolay sindirilir vede midenizin beyninize açlık işaretleri göndermesine izin vermez.

Tükettiğiniz gıdaları iyice çiğneyin. Vücudunuz midenizdeki katı vede sıvıları uygun şekilde karıştırır ise daha az gaz meydana gelir.

Karın Guruldaması Neden Olur, yazımız da hazırlamış olduğumuz karın guruldaması nedenleri ile ilgili her şeyi bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki karın guruldaması neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Karın guruldaması neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ayakkabılar Nasıl Temizlenmeli?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed