Kas Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Kas Erimesi Belirtileri Nelerdir? Kas Erimesi Nasıl Tedavi Edilir? Kas erimesi nasıl önlenir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Kas Erimesi Belirtileri Nelerdir? Kas Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kas Erimesi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kas Erimesi Belirtileri Nelerdir

Kas kütlesi vede kas gücünde ki azalmaya kas erimesi denmektedir. Sarkopeni, daha çok yaşlılar da rastlanılsa da, gençler de vede çocuklarda da rastlanabilen sorundur. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kas erimesi nasıl önlenir? ve kas erimesi nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kas erimesi belirtileri nelerdir?

Kas erimesinin temel nedeni yaşlılık olsa da, kötü beslenme vede stres gibi faktörler de, bu problemin gelişmesine neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi olmamak ile birlikte, sağlıl ve yeterli beslenme, egzersiz ile kas kütlesinde ki vede kas gücünde ki azalmalar önlenebilmektedir. Tedaviden ise en iyi sonucu alabilmek için, erken teşhis de oldukça önemlidir. Teşhis de ise, geç kalınması kişi de ciddi sağlık problemlerini, hatta ölümü bile beraberin de getirebilmektedir. Kas erimesi, yaşam kalitesini ciddi derecede etkilemektedir. En önemli nedeni ise yaşlanma olmak ile birlikte, başka etkenler de bu süreci hızlandırmaktadır. Bu etkenler ortadan kaldırıldığında ise, sarkopeni ciddi anlamda engellenebilir. Yazımızın devamına giderek kas erimesi belirtileri ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Kas Erimesi Neden Olur?

Kas Erimesi Belirtileri

Fiziksel aktivitelere katılım da azalma vede zorlanma,
Zayıflık,
Güçsüzlük,
Denge zayıflığı,
Merdiven çıkarken zorlanma,
Dayanıklık kaybı,
Kas büyüklüğün de azalma.

Kas Erimesi Nedenleri

Genetik faktörler,
Yaşlanma,
Yaşlanma ile birlikte gelişen kronik sağlık sorunları,
Hareketsiz yaşam sürme,
Sigara vede alkol kullanmak,
stres,
Düşük bir ağırlıkla doğmak,
Duygu durum bozuklukları, karaciğer, kalp, böbrek, solunum yolu yetmezliği, obezite, diyabet gibi rahatsızlıklar,
Büyüme hormonu, östrojen vede testosteron gibi hormon seviyelerinin yaşlanma ile birlikte azalması, artan insülin direnci vede azalan tiroid fonksiyonları,
Kötü vede yetersiz beslenme.

Kas erimesi teşhisi için, öncelikle şikayetler dinlenir. Yürüme hızı testi, iskelet kütlesinin ölçümün de kullanılan DXA, teşhis amacı ile yararlanılan testlerdir. DXA testin de kasların, kemik yoğunluğunu vede osteoporozu test edebilmek amacı ile düşük enerjili X ışınları gönderilmektedir. Yürüme hızı testi ile birlikte değerlendirildiğinde DXA kas erimesi teşhisini daha kolaylaştırabilmektedir. Kas gününün değerlendirilmesi; Kas gücünün değerlendirimesinde, daha çok el sıkma gücü testinden vede pik ekspiratuar akım ölçümünden faydalanmaktadır. Fiziksel performansın değerlendirilmesi; Merdiven tırmanma gücü testi, altı dakika yürüme testi, sandalye otur-kalk testiyle fiziksel performans değerlendirilmektedir.

Kas Erimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kas erimesinin henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bazı yöntemler ile kas erimesini durdurmak mümkündür. Kas erimesinin tedavi ile amaçlanan fiziksel direncinizi vede kuvvetinizi arttırmaktır. Yalnız kas erimesini önlemeye yönelik olarak onaylanmış, bir ilaç yoktur. Günümüz de modern tıp dünyasın da, yağsız kas kütlesini arttırmaya yönelik olan hormon tedavisi üzerine yapılan araştırmalar devam etmekte. Testosteron vede büyüme hormonlarını barındıran, bu hormon tedavisinin ne zaman kas erimesi tedavisin de kullanılmaya başlanacağı ise bilinmemektedir. Ürokortin tedavi yöntemi de, hala tartışılmaya devam eden diğer yöntemdir. Hipofiz bezinde ki, ACTH hormon salgınımı arttıran ürokortin ile kas kaybının önlenebileceği düşünülmekte. Yalnız bu yöntem, doktorlar vede araştırmacılar tarafından henüz önerilmemekte.

Kas erimesinin önlenmesi için, en etkili yöntem fiziksel aktivitedir. Kas gücünü vede dayanıklılığı geliştirmeye yönelik olan direnç eğitimiyle kas erimesinin ilerlemesi engellenebilir. Direnç bantları vede ağırlıkları ile hormon seviyeleri de dengelenebilmektedir.

Kas Erimesi Belirtileri Nelerdir, Kas erimesine iyi gelmesi için; masaj, epsom tuzu banyosu, bol su, akupresür, D vitamini barındıran besinler tercih edilmelidir. Magnezyum, D vitamini vede kalsiyum bakımından zengin diyet, kas erimesinin tedavisin de etkili olabilmektedir. Eğer ki sizin de kas erimesi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kas erimesi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kas erimesi belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; LiteSpeed Cache Eklentisi Özellikleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed