Kemik Metastazı Nedir?

Kemik Metastazı Nedir? Kemik Metastazının Belirtileri Nelerdir? Kemik metastazı ile ilgili bilmeniz gerekenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kemik Metastazı Nedir? Kemik Metastazının Belirtileri Nelerdir?

Kemik Metastazı Nedir
Sayfa İçeriği: Kemik Metastazı Nedir

Kanser, vücut içinde bazı bölümünden kemikler dahil olmak üzere başka bazı bölümüne yayılabilmektedir. Akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri vede böbrek kanseri gibi çeşitli kanserle kemiklere daha yaygın olarak yayılmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kemik metastazının belirtileri nelerdir? vede kemik metastazı tedavi edilir mi? Soruları ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kemik metastazı nedir?

Kemik metastazı, özellikle omurga da rastlanmaktadır. Diğer yaygın olan noktalar ise kafatası, kalça, göğüs kafesi vede kollar ile bacakların üst bölümlerin de görülür. Kanserlerin iskelet sistemini hedeflemesinin bazı nedenleri bulunmaktadır. Bazı kanser hücreleri, belirli proteinlerle kemikler de dahil olmak üzere, vücudun çeşitli bölümlerine yayılabilir. Diğer vakalar da ise, kemiklerin karakteristik özellikleri kanser gelişimini cesaretlendirmekte. Eğer ki birincil kanser, diğer organlara yayılıyorsa, kemik metastazı ihtimali daha yüksektir. Lenf sistemin de büyük tümör olması da, kemik metastazı riskini artırmaktadır. Kanser hücreleri aslında kemiklere zarar vererek onların daha kırılgan olmalarına veya erimelerine neden olmaktadır. Kemik metastazı ile beraber bazı belirtiler de bulunmaktadır. Yazımızın devamına giderek kemik metastazı belirtilerine ulaşabilirsiniz.

Kemik Metastazı Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik Metastazı Belirtileri

Kalsiyum yükselmesi,
İdrar çıkma problemleri,
Felç,
Kırıklar,
Uyuşma,
Ağrı.

Ağrı, kemik metastazının en yaygın belirtisi olarak bilinmektedir. Ağrılar ise aniden oluşmak da ve hareketlenme ile birlikte hafiflemektedir. Kemik metastaz ilerler iken ağrı daha sabit olmakta ve hareket ederken artmaktadır. Kanserin kemikleri zayıflatması ile meydana gelen kırıklar olabilir. Bu durum normal aktiviteler sırasın da veya düşmenin etkisi ile meydana gelebilir. Kemik metastazı genellik ile hastalar da kemik kırılması ve kemik erimesi oluştuğun da rastlanır. Eğer ki kemik metastazı omurilik de ise, omuriliğe baskı uygulanır. İlk işareti sırt ağrısı olabilmekte. Yalnız uyuşma vede zayıflık da sonuçları arasındadır. Kemik metastazının diğer bir belirtisi de idrar vede dışkı tutamama problemidir. Bu belirtiler kanser olduğu, bilinen kişiler de acil durum olarak değerlendirilmektedir. Kemik metastazı riskin de omuriliğe gelen baskı felce neden olabilmektedir. Vücudun hangi noktaların da felç olacağı, omurilikte ki baskı noktasına göre değişiklik gösterir. Kemik metastazı kemiklerde ki, kalsiyumun kan dolaşımına sızmasına neden olmaktadır. Kanda ki kalsiyumun yükselmesi hiperkalsemi olarak isimlendirilir. Şaşkınlık vede enerji kaybı da bu durumun diğer belirtileri arasındadır. Ciddi vakalar koma vede ölüme neden olabilmektedir.

Kemik Metastazı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bisfosfonatlar, kemik metastazların neden olduğu kemik hasarlarını tedavi etmek için tercih edilen ilaç türleridir. Radyasyon ise ağrının hafifletilmesini vede kemik metastazı alanın da tümör hücrelerinin büyümesinin kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Kırıkları engellemek için ya da omurilik sıkışması tedavisi olarak tercih edilir. Kemik metastazına yönelik cerrahi tedavi, kırığı engellemek ya da tedavi etmek üzere uygulanır. Tedavi kapsamın da, özellikle tümör çıkarılır vede kırığı engellemek üzere kemik stabilize edilmektedir. Kemik metastazının zarar verdiği kemiği kuvvetlendirmek ya da kemiğe yapı kazandırmak üzere cerrahi olarak metal çubuklar, vidalar, plakalar, teller, çiviler ya da pimler takılır. Diğer uygulanan tedaviler ise, kemik metastazları vede bunların semptomlarına yönelik tedaviler arasın da fizik tedavi vede ağrıyı kontrol altına almaya yönelik ilaç vede ilaç dışı yaklaşımlar bulunmaktadır.

Kemik Metastazı Nedir, kemik metastazlarını tedavi etmenin en iyi yolu da, primer kanserin etkili biçimde tedavi edilmesi olmaktadır. Kanser tedavisine ek olarak da, kemik metastazına yönelik çeşitli tedavi opsiyonları vardır. Bunların başlıcaları; hormon tedavileri, kemoterapi, hedefe yönelik tedaviler vede immünoterapiler gelmektedir. Eğer ki sizin de kemik metastazı nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kemik metastazı nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kemik metastazının belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Darbe Sonrası Tırnak Morarması Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed