Darbe Sonrası Tırnak Morarması Neden Olur?

Darbe Sonrası Tırnak Morarması Neden Olur? Tırnak Morarması Tedavisi Tırnak Morarması Nasıl Geçer? Hakkında bilmeniz gerek bazı bilgiler yazımızda.

Darbe Sonrası Tırnak Morarması Neden Olur? Tırnak Morarması Tedavisi

Darbe Sonrası Tırnak Morarması Neden Olur
Sayfa İçeriği: Darbe Sonrası Tırnak Morarması Neden Olur

İş kazaların da ya da evde ufak kazalar sonucu oluşabilecek sorunlar hepimizin başına gelebilir. Kişiler de en yaygın olarak rastlanan kazalar arasında ise tırnak morarması olmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için tırnak morarması nasıl geçer? ve tırnak morarması tedavisi ile ilgili bazı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Darbe sonrası tırnak morarması neden olur?

Ayak ya da el tırnağın da meydana gelen morarma, genellik ile parmağın kapıya ya da dolaba sıkışması veya darbe sonucun da gelişmesine tırnak yaralanması denir. Tırnağın yaralanmasıyla, tırnak yatağının altın da yer alan damarlar hasar görmekte vede tırnakta morluk meydana gelir. Morarma ile birlikte şiddetli ağrı var ise, vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Tırnak morarması ile ilgili bazı nedenler de bulunmaktadır. Tırnakta morarma meydana gelmesinin temel nedeni aslında, vücutta ki oksijenin yeterli seviyede olmamasından kaynaklıdır. Astım rahatsızlığın da nefes alma sıkıntısı bulunur. Bu nedenle de, bu hastalık da, vücuda yeteri kadar oksijen giremediğinden tırnak morarması rastlanabilir. Bunlardan en yaygın olanları sizler için hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek darbe sonrası tırnak morarması nedenlerini ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz.

Tırnak Morarması Nasıl Geçer?

Tırnak Morarması Nedenleri

Kansızlık,
Tırnak mantarı,
Uzun tırnak,
Kalp vede akciğer sorunları,
Yanlış ayakkabı seçimi.

Tırnak morarmasının en temel nedeni kansızlıktır. Kansızlık yaşayan bir çok kişi de, tırnak morarması rastlanır. Eğer kansızlık tırnak morarmasına yol açtı ise, kişinin kan tahlili yatırması oldukça önemlidir. Uzman hekim duruma göre kişinin vücudunda ki, demir emilimini yükseltebilmek için C vitamini takviyesi tavsiye edecektir. Tırnak mantarı da, tırnak morarmasına yol açar. Tırnak mantarı, dermatofit adı verilen organizmalar tarafından meydana gelen bir hastalık olup, tırnak dibine yerleşmektedir. Bu durum ise tırnağın morarmasına neden olur. Tırnakların çok uzun olması da, tırnak morarmasının nedenleri arasında yer almaktadır. Ayak tırnağı uzun olduğunda, ayakkabının ön kısmına fazla baskı uygulanır vede bu durum ise tırnağın içeriye doğru itilmesine yol açmaktadır. Tırnak geriye itildiğinde de, tırnak morarması yaşanmaktadır. Kalp vede akciğerler de meydana gelen hastalıkla da, ayak tırnağın da morarma rastlanabilir. Ayak tırnak morarmasına ek olarak, göğüs ağrısı, nefes darlığı ya da kalp çarpıntısı gibi belirtiler de eşlik eder. Yanlış ayakkabı seçimi, ayak tırnağının morarmasına neden olmaktadır. Ayağı sıkan ayakkabılar, çok düz ya da topuklu ayakkabılar, ayak parmaklarına baskı yapar. Bu baskı ile de ayak tırnakların da morarma olur. Bu nedenle ayak sağlığınız için, doğru ayakkabı seçimi yapmalısınız.

Tırnak Morarmasına Doğal Yöntemler

Hardal yağının iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Bu yağı aktarlardan ya da güvenilir internet sitelerinden tehmin edebilirsiniz. Hardal yağını, morarmış tırnağın üzerine sürün vede parmağınızla da masaj yaparak güzelce yedirin. Bu yöntemi tırnakta ki morarma, geçene kadar her gün yapın. Zerdeçal, antibakteriyel özelliği vardır. Aynı zaman da hızlı iyileştirici özelliğe de sahiptir. 1 Kabın içine, 1 su bardağı su vede 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal ilave ederek, kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı morarmış tırnağın üzerine sürün. Bu yöntemi morarma geçene kadar her gün tekrarlayın.

Limonun renk açıcı özelliği bulunmaktadır. Tırnak morarmasın da ise doğal olarak tercih edilmekte. Bunun için yarım adet limonun suyunu sıkın vede 1 kabın içine ilave edin. Daha sonra morarmış tırnağınızı, 15 dakika limon suyunun içinde bekletin. Bir tane temiz diş fırçası ile de, tırnağınızın üst yüzeyini çok bastırmadan fırçalayın. Tırnaklarınızı mümkün olduğunca kısa kesin. Sonra bir kabın içine ılık su doldurarak içine ise bir miktar tuz ilave edin. Morarmış tırnağınızı, bu tuzlu suyun içinde 20 dakika kadar bekletin. Morarmış ayak tırnağın da ise, ayağınızın sığabileceği kabın içine tuzlu su hazırlayarak, yine aynı şekilde ayağınızı, bu kabın içinde 20 dakika kadar bekletin. Bu işlemi tırnağınızda ki morarma geçene kadar, her gün bir defa uygulayın.

Darbe Sonrası Tırnak Morarması Neden Olur, tırnaklar da, mor bir görüntü ile karşılaştığınız da vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz. Eğer ki sizin de darbe sonrası tırnak morarması neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Darbe sonrası tırnak morarması neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tırnak morarması nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Uyku Felci Nasıl Tedavi Edilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed