Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus Belirtileri Nelerdir? Keratokonus Nasıl Tedavi Edilir? Keratokonus nedir? İle ilgili bilmeniz gereken, bazı bilgileri yazımızda derledik.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir? Keratokonus Nasıl Tedavi Edilir?

Keratokonus Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Keratokonus Belirtileri Nelerdir

Kornea şeklinin bozulduğu vede öne doğru sivrilerek koni şeklinde çıkıntı oluşturduğu göz rahatsızlığına keratokonus denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için keratokonus nedir? vede keratokonus belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Keratokonus belirtileri nelerdir?

Kornea; Gözün en ön kısmında yer alan şeffaf kubbe biçimindeki katmandır. Korneada meydana gelen bu farklılık göze gelen ışığın görme alanında odaklanamamasına yol açmaktadır. Sonuç olarak, bulanık vede bozuk görüş meydana gelir vede bu sebeple de okuma vede araba kullanma gibi günlük görevlerin yerine getirilmesi zorlaşmaktadır. Keratokonus kalıcı körlüğe neden olan rahatsızlık değildir. Çeşitli şekillerde tedavi edilebilmektedir. Rutin göz muayenesiyle teşhis edilebilmektedir. Göz hekiminiz korneayı inceler vede eğriliğini ölçer. Bu muayene, korneada şekil değişikliği olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olmaktadır. Göz hekiminiz özel bir bilgisayar kullanarak kornea yüzeyini haritalayabilir. Bu detaylı haritalarda kornea yüzeyinin durumunu net olarak göstermektedir. Yazımızın devamına giderek keratokonus nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Keratokonus Nedenleri Nelerdir?

Keratokonus Belirtileri

Gözde kızarıklık ya da şişme,
Işığa vede parlamaya hassasiyet,
Düz çizgilerin bükülmüş ya da dalgalı görünmesi nedeni ile görmede hafif bozulma,
Görüşte hafif bulanıklık.

Keratokonus rahatsızlığı, genellik ile her iki gözü de etkiler vede iki göz arasında çok farklı sorunlara neden olur. Belirtiler her gözde farklı seyredebilir vede zaman içinde değişiklik göstermektedir. İleri aşamalarda belirtiler daha belirgin olur. Bunların bazıları;

Kornea çıkıntı yaptığı için, kontakt lenslerin göze uymaması veya rahatsızlık vermesi,
Miyop ya da astigmatizm bulgularında artış vede gözlük gereksinimi,
Görmede bozukluğu vede bulanık görmede artış.

Keratokonus erken evreden, geç evreye geçişi genellik ile yıllar sürmektedir. Yalnız bazı bireylerde kötüye gidiş daha hızlı biçimde gerçekleşmektedir. Kornea aniden şişebilir vede korneada skarlaşma ismi verilen kalıcı sertleşme başlayabilir. Kornea, skar ismi verilen bu yara dokusu ortaya çıktığında yumuşaklığını vede berraklığını kaybetmektedir. Sonuç olarak, görüş daha da bozuk vede bulanık hale gelmektedir.

Keratokonus Nedenleri

Araştırmalar sonucu, keratokunus hastalığına neyin neden olduğuna kesin olarak saplanmamıştır. Yalnız bazı vakalarda hastalığın, kalıtımsal olarak anne veya babadan geçtiği görülmektedir. Keratokonuslu 10 kişiden yaklaşık olarak 1 kişinin ebeveynlerinden biri bu hastalığa sahiptir. Genellikle 10’lu yaşların sonu vede 20’li yaşların başlarında ortaya çıkmaktadır. Hastalık ile ilişkili görme sorunları yaklaşık olarak 10 ila 20 yıl gibi bir süre zarfında yavaş yavaş kötüleşmektedir. Kalitesiz kontakt lenslerin keratokonusun olası nednei olabileceği belirtilmektedir. Yalnız bu kanıtlanmamış vede sorgulanabilir kalmıştır.

Keratokonus Nasıl Anlaşılır
Keratokonus Nasıl Anlaşılır

Keratokonusa yatkınlığı olan bireylerin korneaları, göz ovma gibi küçük travmalar ile daha kolay hasar görmektedir. Keratokonus hastalığınız var ise, gözleirnizi ovuşturmamaya dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü gözleri ovuşturmak, ince korneal dokulara zarar verebilir vede belirtileri daha da kötüleştirebilmektedir. Eğer ki gözleriniz alerjik nedenler ile kaşınıyorsa vede ovma ihtiyacı hissediyorsanız, alerjinizi kontrol altına almak için göz hekiminizle ilaç kullanımı konusunda konuşmanız daha faydalı olacaktır.

Keratokonus Tedavi Edilir Mi?

Keratokonus hastalığının tedavisi, belirtilere vede hastalığın aşamasına bağlı olarak uygulanmaktadır. Belirtilerin hafif olduğu erken aşamalarda görmeniz gözlükler ile düzeltilebilmektedir. Daha sonra, görüntünün doğru odaklanmasına yardımcı olmak için, özel sert kontakt lensler kullanmanız gerekebilir. Keratokonus tedavisinde kullanılan diğer yöntemler de bulunmaktadır. Cerrahi olarak kornea içine küçük kavisli cihaz yerleştirilerek korneadaki eğrilik düzeltilmeye çalışılmaktadır. Göz hekiminiz korneayı güçlendirmek adına, özel bir UV ışını vede göz damlası kullanmaktadır. Bunu yapmak korneanın düzleşmesine ya da sertleşmesine yol açarak, daha da kabarık hale gelmesini önlemeye yardımcı olmaktadır. Keratokonus rahatsızlığının belirtileri şiddetli olduğunda, hekiminiz kornea nakli tavsiyesinde bulunabilir. Göz nakli ile hekiminiz hastalıklı korneanın tamamını ya da bir kısmını sağlıklı donör kornea dokusuyla değiştirmektedir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir, keratokonusun rahatsızlığı, ilerleyici özelliktedir vede alerjiye bağlı gözlerin sürekli ovuşturulması hastalığın ilerlemesini hızlandırmaktadır. Hastalığın ilerlemesinin önlenmesinde en önemli aşamalardan biri alerjik konjonktivitin tedavisi vede gözün ovuşturulmasının azaltılmasıdır. Eğer ki sizin de keratokonus belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Keratokonus belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da keratokonus belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İmumax Boğaz Spreyi Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed