Kışın Sıcak Su İle Duş Almak Tehlikeli Mi?

Kışın Sıcak Su ile Duş Almak Tehlikeli Mi? Sağlıklı Cilde Sahip Olmak! Cildinizin nem oranı için kışın sıcak su ile duş almaktan vazgeçin…

Kışın Sıcak Su İle Duş Almak Tehlikeli Mi? Sağlıklı Cilde Sahip Olmak!

Kışın Sıcak Su ile Duş Almak Tehlikeli Mi
Sayfa İçeriği: Cilt Kuruluğu Nasıl Giderilir, Cilt Kuruluğu Neden Olur, Kışın Sıcak Su İle Duş Almak Zararlı Mı, Kışın Cildimizi Nasıl Korumalıyız, Kışın Evde Cilt Bakımı

Bir çok özel sebeplerden dolayı insanlar kış aylarında sıcak su ile duş almayı sevmektedir. Yalnız sağlıklı bir cilt için sıcak su ile duş almanız oldukça tehlikelidir. Cildinizin yapısı vede nem oranı için sıcak su ile alınan duş cildinizi yıpratmakta vede kurutmaktadır.

Soğuk havaların gelmesiyle, sağlığımızın yanı sıra cildimizinde olumsuz yönden etkilenmesi gözümüze çarpmaktadır. Bildiğiniz üzere soğuk havalarda, el-ayak vede yüz derisindeki rahatsız edici kuruluklar kış aylarında meydana gelmektedir. Kış aylarında sıcak su ile duş almak kuruluğa sebep olmaktadır. Kurulukla birlikte ise ciltte nem, yağ vede protein kayıplarıda olmaktadır. Bununla birlikte ise kepeklenme, çatlama, kızarıklık, kaşıntı yada egzama gibi bir çok sorunlar beraberinde gelmektedir.

Kış aylarında cilt kuruluğunun en önemli sebebi, su kaybının çok aşırı artmasıdır. Yanı sıra ise, rüzgar, ev içindeki sıcak vede kuru hava, cildi kurutan giysiler, uzunca yapılan sıcak banyolar, hamam vede saunalar, kese-lif, cildi kurtutucu hijyen ürünlerininkullanımıda ciltleri kuruluğa neden olmaktadır.

Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Su içmek aslında genel sağlığımız için yararlı olsada vücutdaki cildimizin kuruluğunu önlemede yeterli olarak görünmemektedir. Nemi cildimize en iyi hapsetmenin yolu ise bölgeye uygun nemlendirici uygulamakdır. Her akşam mutlaka cildinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyiniz. Kış aylarında kullanmış olduğunuz nemlendiricilerin yaz aylarında kullandığınızdan nazaran daha yağlı olmasına dikkat etmenizde fayda vardır.

CİLT KURULUĞUNU ÖNLEMEK İÇİN ÖNERİLER

Oda ısısı 20-26 derece arasında olmalı.
Yarım saat öncesinden güneş kuruyucu sürün.
Duş sürenizi 5-10 dakika olarak ayarlayın.
Kese vede lif kullanmayın.
Pamuklu yahut pazen giysileri tercih edin.
Soğuk havalarda peeling vede maske yapmayın.
Yüzünüzü günde 2 defa yıkamanız yeterli.
Gece yatarken pamuklu eldiven giyin.
Eldiven giymeden önce nemlendirici sürün.
Ayağınıza ponza taşı uygulayın.
Dudaklarınıza koruyucu merhem sürün.

Kışın Sıcak Su İle Duş Almak Tehlikeli Mi, sayfamızda siz değerli dostlarımıza kışın cildi korumanın yolları vede cilt kuruluğunu önlemek için önerileri bulabilirsiniz. Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmanız gerektiğini yazımızı takip ederek öğrenmiş olursunuz. Sizinde eğerki kışın sıcak su ile duş almak tehlikeli mi yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Kışın Sıcak Su İle Duş Almak Tehlikeli Mi sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İlişkiler Sağlığı Tetikler Mi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed