Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kızamık Belirtileri Nelerdir? Kızamık Virüsü Nasıl Bulaşır?, Kızamık nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Kızamık Belirtileri Nelerdir? Kızamık Virüsü Nasıl Bulaşır?

Kızamık Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kızamık Belirtileri Nelerdir

Kızamık virüsü, solunum sistemi ya da virüs taşıyan damlacıkların temasıyla konjoksitvadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kızamık nasıl tedavi edilir? ve kızamık virüsü nasıl bulaşır? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kızamık belirtileir nelerdir?

Kızamık virüsünü kapan hastalar, döküntülerin çıkmasından 3 gün öncesi ve 4 ila 6 gün arası sonrası arasında bulaşıcı olmaktadır. Virüse maruz kalmış duyarlı kişileirn yaklaşık %90’ı kızamık geçirmektedir. Yüz yüze temas gerekli değildir. Çünkü bu virüs canlı, bir virüstür. Kaynak olgu odadan ayrıldıktan sonra, 1 saat kadar uzun bir süre boyunca havada asılı kalabilmektedir. Kızamık enfeksiyonu ciltte vede ağız mukozasında küçük damar vaskülitleri meydana getirmektedir. Kızamık 4 evreden oluşmaktadır. Bunlar; İyileşme dönemi, Ekzantem dönemi, Prodromal hastalık vede İnkubasyon dönemidir. Yazımızın devamına giderek kızamık belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kızamık Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kızamık Belirtileri

Ateş,
Ağız içinde spesifik döküntü,
Öksürük,
Burun akıntısı,
Konjonktivit,
Belirgin cilt döküntüsü,
İshal ve kusma.

8 ila 12 gün süren inkübasyon döneminden sonra hastalık, prodromal dönem hafif ateş ile birlikte fotofobinin eşlik ettiği konjoktivit, burun akıntısı, belirgin öksürük vede ateş yüksekliğiyle başlamaktadır. Ağız içinde premolar dişler hızasında çıkan koplik lekeler, kızamık için tipik olmaktadır. Döküntünün başlamasından 1 ila 4 gün önce meydana gelmektedir. Bunlar ilk önce premolar dişler hizasında, yanağın iç tarafındaki merkezde, mavimsi beyaz noktacıklar ile birlikte kırmızı lezyonlar olarak meydana gelmektedir. Dudaklar, sert damak vede diş etlerine yayılabilmektedir. Konjoktival katlantı vede vajinal mukozada da bulunabilmektedir. Koplik lekeleri kızamık vakalarnın %50 ile %70’inde görülmüştür. Hasta kişiler, kızamık virüsüne maruz kaldıkları ilk 7 günden, döküntünün belirmesinden sonraki 4 ila 6 güne kadar yaymaktadırlar. Duyarlı kişilerin kızamıklı hastalar ile temeası bu dönemde engellenmelidir.

Hastalıkta döküntü başması ile birlikte belirtiler de yatışmaktadır. Döküntüler meydana geldiği sırasıyla aynı şekilde, yaklaşık 7 gün içinde solmaktadır. Kızamığın başlaıca belirtilerinden en uzun süren öksürüktür. Genellik 10 güne kadar iyileşmektedir. Daha ciddi olgularda özellik ile boyun vede arkada ensenin kafatasına yakın yerlerindeki lenf nodarının belirgin olduğu, genel lenf bezleri şişmesi durumu rastlanabilmektedir.

Kızamık Kendiliğinden Geçer Mi
Kızamık Kendiliğinden Geçer Mi

Kızamık hastalığının tedavisi destekleyicidir. Antiviral tedavi, kızamık hastaığının tedavisinde etkin tedavi şekli değildir. Tedavinin ilkeleri yeterli sıvı dengesini sağlamak, oksijen dengesini korumak vede bakımdır. Ateş düşürücüler, ateş kontrolü vede konfor sağlaması açısından faydalı olabilmektedir. Solunum yolu tutulumu olanlarda havayolu nemlendirmesi vede destekleyici oksijen tedavisi faydalı olabilmektedir. Krup ya da pnömoniye bağlı solunum yetersizliğinde solunum desteği gerekebilmektedir. Bir çok hasta kişide ağızdan sıvı verilerek sıvı dengesi sağlanabilmektedir. Ağızdan sıvı alamayacak derecede dehidratasyonu olan hasta kişilerde damardan sıvı verilmesi hayati derecede önem taşımaktadır. Gelişmekte olan ülklerdeki çocuklarda, vitamin A eksikliğinin kızaığı da kapsayan enfeksiyon hastalıklarında yüksek ölüm oranı ile birlikte olduğu belirtilmektedir. Yapılan çalışmalarda vitamin A tedavisinin kızamığa bağlı ölüm vede sakatlık oranlarını azalttığını göstermektedir. Kızamık enfeksiyonlu hastalarda vitamin A tedavisi tavsiye edilmektedir.

Kızamık Virüsünden Nasıl Korunulur?

Kızamık virüsünden korunmanın en önemli yolu aşılamadır. Ülkemizde yapılan aşı 1 yaş vede 4 ila 7 yaş arasında 2 doz halinde tekrarlanan kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısıdır. Salgın dönemlerinde sağlık bakanlığı 9. ayda bir ek doz daha aşı yapmaktadır. Ensefalopati vede otizmin MMR aşısına bağlı olmadığı gösterilmiştir. Canlı bir aşı olan MMR, hamilelere vede immün sistemi baskılı olan bireylere yapılması sakıncalıdır. Eğerki aşılaması tam olmayan biri, kızamıklı bir hasta ile temas etti ise, kızaık ile temas etmiş duyarlı kişiler aşı yaptırma veya immünglobülin ile immünize olma yoluyla enfeksiyondan korunmalıdır. Aşı, temastan sonraki 72 saat içinde yapılır ise, hastalığı önlemede etkili olabilmektedir. İmmünglobülin de, temastan sonraki ilk 6 gün içinde verilebilmektedir. Kızamıklı hasta kişilerin şüpheli ev içi temaslarında, özellikle 6 ayın altındaki bebeklere, hamile kadınlara vede immün sistemi baklılanmış kişilere immünglobülin verilmesi tavsiye edilmektedir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir, Kızamık tanısı için, klinik bulgulara vede temas durumuna göre konulmaktadır. Kan sayımında kızamığa spesifik olmamak ile birlikte viral enfeksionla uyumlu bulgular görülmektedir. Eğer ki sizin kızamık belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kızamık belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kızamık belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Brakiterapi Hangi Organlara Uygulanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed