Kolesteatom Neden Olur?

Kolesteatom Neden Olur? Kolesteatom Nasıl Tedavi Edilir?, Kolesteatom nedenleri, ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Kolesteatom Neden Olur? Kolesteatom Nasıl Tedavi Edilir?

Kolesteatom Neden Olur
Sayfa İçeriği: Kolesteatom Neden Olur

Orta kulak iltihabının sıklık ile tekrarlaması, kolesteatom nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun ile birlikte burnun arka kısmında bulunan östaki borusunun işlevleri ile ilgili bazı sorunların da neden olduğu bilinmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kolesteatom nasıl tedavi edilir? vede kolesteatom belirtileri nelerdir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kolesteatom neden olur?

Kolesteatom, kulağın orta kısmında oluşan anormal bir cilt büyümesi olarak bilinmektedir. Doğuştan kaynaklı olarak da oraya çıkabilen kolesteatom aynı zamanda orta kulak iltihabı probleminin sıklıkla tekrarlanmasından kaynaklı olarak da yaşanabilmektedir. Hasta kişiler genellik ile böyle bir sorun yaşadıklarında, cilt büyümnesini kanser ile ilişkilendirmekte ama kolesteatom kanser ile alakalı değildir. Eski deri katmanlarını tutan bir kist oluşumu veya kese oluşumu ile birlikte ciltte büyüme meydana gelebilmektedir. Ölü deri hücrelerinin birikmesiyle, bu deri büyümesinin ebatları da değişmekte vede orta kulağın hassas kemik yapısında çeşitli tahribatlara yol açabilmektedir. Bu durum işitme kaybına yol açabileceği gibi, aynı zamanda denge sorunlarına, yüz kaslarının işlevini kaybetmesi gibi problemlere de yol açabilmektedir. Bu yüzden kulak bölgesinde bir deri büyümesi fark edildiğinde zaman kaybedilmeden kulak burun boğaz doktoru ile görüşülmesi lazım. Gerekli muayeneler gerçekleştirildikten sonra, uygun tedaviye en kısa zamanda başlanabilmektedir.

Kolesteatom özellikle östaki borusunda kronik kulak enfeksiyonu, sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığı veya vücudun alerjik reaksiyonları gibi nedenler ile çalışma bozukluğu olması durumunda gelişebilmektedir. Kulak zarının bir bölümünün orta kulağa çekilmesinin de, atık veya sıvı birikmesi neticesinde de deri büyümeleri oluşmaktadır. Genetik unsurlara bağlı olarak belirli bir yaşa gelindiğinde, bu bölgede deri büyümesi de gelişebilmektedir. Yani bu problem orta kulak iltihaplanmasından bağımsız olarak da yaşanabilmektedir. Yazımızın devamına giderek kolesteatom beliritleri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kolesteatom Nasıl Tedavi Edilir?

Kolesteatom Belirtileri

Daimi kulak drenajı,
Beyin apsesi,
Menenjit,
Kistin beyne yayılım göstermesi,
İç kulak boşluğu,
Yüz kaslarında zayıflama olması,
Vertigo,
Kulak çınlaması,
Geçici ya da kalıcı olan işitme kaybı,
Kulakta kötü koku olması,
Kulakta enfeksiyon olması.

Kolesteatom Ameliyatı Tehlikeli Mi
Kolesteatom Ameliyatı Tehlikeli Mi

Kolesteatam tedavisine başlamadan önce, kulak içinin temizlenmesi lazım. Daha sonra antibiyotik kullanımı veya kulak içi damla kullanımı gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu sayede iltihabın azalması sağlanır iken, aynı zamanda yayılmasının da önüne geçilebilmektedir. Kolesteatomun büyüklüğü vede derecesi de oldukça önemlidir. Hastalığın ilerlemiş olması durumunda veya diğer tedavilerden bir sonuç alınamadığında cerrahi müdahale uygulaması gerekebilmektedir.

Kolesteatom Neden Olur, cerrahi operasyondan sonra bilinmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Ameliyattan sonra tat almada bazı değişimler vede hafif baş dönmesi yaşanabilmektedir. Yalnız bu sıkıntılar kısa zamanda kendiliğinden yok olmaktadır. Kulak bölgesine iyileşme süresi boyunca darbe almamak, ameliyattan sonra ilk günlerde vücudu çok zorlayacak hareketlerden kaçınmak vede aynı zamanda ağır spor aktivitelerine ara vermek lazım. Eğer ki sizin de kolesteatom neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kolesteatom neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kolesteatom neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dil Ülseri Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed