Koşucu Bacağı Sendromu Nedir?

Koşucu Bacağı Sendromu Nedir? Koşucu Bacağı Sendromu Belirtileri, Koşucu bacağı sendromu nasıl tedavi edilir? Hakkında merak edilen bazı bilgileri derledik.

Koşucu Bacağı Sendromu Nedir? Koşucu Bacağı Sendromu Belirtileri

Koşucu Bacağı Sendromu Nedir
Sayfa İçeriği: Koşucu Bacağı Sendromu Nedir

Koşucu bacağı sendromu, egzersiz ile ilgili olarak aşırı spor yapan ya da spora yeni başlayan kişilerde kaval kemiğinin iç yüzeyinde görülen şiddetli vede zonklayıcı ağrı durumuna denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için koşucu bacağı sendromu nasıl tedavi edilir? ve koşucu bacağı sendromu belirtileri, ile ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Koşucu bacağı sendromu nedir?

Koşucu bacağı sendromu, bacakta hafif şişlik vede kemiğe parmak ile basınca acı oluşmaktadır. Sıklıkla aşırı koşma ile sonrası görülmektedir. Kemiği saran kemik zarı yani, periostun iltihaplanmasıdır. Periost; Kemiği çepe çevre saran kemik zarına denir. Kemiğin yenilenmesi vede bağlanmasını sağlamaktadır. Damar vede sinir dokusundan zengindir. Kemiğe gelen darbelerde, ağrının kaynağı periosttur. Kırılan kemiğin kaynamasında çok önemli role sahiptir. Koşucu bacağı sendromu, kaval kemiğinde kasların, tendonların vede kemik dokularının aşırı zorlama nedeni ile periostda ödem oluşması yani inflamasyonu olmaktadır. Ağrı tipik olarak, kasların kemiğe yapıştığı kaval kemiğinin iç-ön sınırı boyunca meydana gelmektedir. Bu neden ile koşucu bacağı sendromu denmektedir. Yazımızın devamına giderek koşucu bacağı sendormu belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Koşucu Bacağı Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Koşucu Bacağı Sendromu Belirtileri

Ödem olan bölgeye dokunulduğunda şiddetlenir,
Egzersiz esnasında vede sonrasında ortaya çıkar,
Zonkalam tarzındadır.

Koşucu Bacağı Sendromu Sebepleri

Yanlış teknik, yetersiz ısınma vede uygun olmayan sezonda egzersiz,
Tez canlı sabırsız kişilerde daha sık,
İleri yaşlarda kas gücü azalır,
Uygun olamayan ayakkabı ile spor yapmak,
Düztaban, bacak mekanik akısının içe doğru bozulması nedeni ile kaval kemiği kaslarına daha çok stes binmektedir.

Koşucu bacağı sendromu tanısı sıklık ile kişisel sorgulama vede fizik muayene ile kolayca konulur. Stres kırıkları vede tendinit gibi bir çok hastalıkla karışabilmektedir. Bu nedenle bazen ayırıcı tanı için röntgen çekilebilmektedir. Stres kırığı, tibiada stres vede aşırı kullanımın neden olduğu küçük bir çatlaklardır. Tanı sıklıkla manyetik rezonans görüntüleme çalışması ile konmaktadır. Tendonlar kasları kemiklere bağlar. Tendinit tendonlar iltihaplandığında meydana gelmektedir. MRG, tendiniti teşhis etmeye yardımcı olabilmektedir. Ağrılı bacak sendromu gibi benzer semptomlara neden olmaktadır. Egzersiz kompartmanı sendromu, kaslardaki basınç tehlikeli seviyelere ulaştığında meydana gelen ağrılı bir durumdur. Aktivite durduktan hemen sonra ağrı genellikle düzelmektedir.

Koşucu Bacağı Sendromu Nasıl Tedavi Edilir
Koşucu Bacağı Sendromu Nasıl Tedavi Edilir

Koşucu bacağı sendromu önlemek için, uygun bir spor ayakkabısı giyiniz. Sporunuz için tasarladığınız ayakkabıları giydinizden emin olunuz. Düz tabanlık olup olmadığını araştırınız. Egzersiz seviyenizi yavaş yavaş artırınız. Çıplak ayakla koşunuz. Son zamanlarda, yalın ayakla spor yapma popülerlik oldu. Bir çok insan bu gibi ağrıları çözmede yardımcı olduğunu belirtmektedir. Bazı araştırmalar, çıplak ayakla koşmanın, kaslar arasında çarpma gerilmelerini yaydığını, böylelikle hiçbir alana aşırı yüklenilmediğini belirtmektedir. Yalnız çıplak ayakla koşmanın herhangi bir yaralanma riskini azalttığına dair bir kanıt yok. Bu yüzden koştuğunuz zeminin güvenilir olduğuna mutlaka dikkat ediniz.

Koşucu Bacağı Sendromu Tedavi Edilir Mi?

Tipik olarak aşırı kullanımdan kaynaklandığı için, standart tedavi ağrıya neden olan aktiviteye bir kaç hafra ara verilerek ya da dinlenerek geçmektedir. İbuprofen, aspirin vede naproksen gibi ilaçlar ağrıyı vede şişmeyi azaltmaktadır. Günde bir kaç defa 20 dakika soğuk paketler kullanınız. Doğrudan cilde buz uygulamayınız. Elastik bandaj giymek, ek şişliği önleyebilmektedir. Alt bacak kaslarınızı uzatmak vede germek, bacaklarınızın daha iyi hissetmesini sağlayabilmektedir. Günlük aktiviteler esnasında ortopedik tabancı ayakkabılar, bileklerinizdeki stresi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Düz tabanı olan hastalar, ortopedik tabanlık kullanabilir. Genellikle dinlenme vede sıralanan basit tedaviler ile koşucu bacağı sendromu düzelmektedir. Egzersiz yapmaya başlamadan önce en az 2 hafta boyunc ağrınız olmamalıdır. Egzersiz yapmaya döndüğünüzde de, düşek seviyeli aktivite ile başlanmalıdır.Her zaman egzersiz öncesi ısınma vede germe yapınız. Antremanların düzeyi yavaşça artmalıdır. Yoksa acıyı hissetmeye başlarsanız, hemen egzersiz yapmayı bırakmalısınız. Buz jelleri uygulayınız vede 1 veya 2 gün dinlenmeye çekiliniz. Daha düşük yoğunluk seviyesinde tekrar eğitime dönünüz. Antrenmanı daha öncekinden daha yavaş arttırınız.

Koşucu Bacağı Sendromu Nedir, koşucu bacağı sendromu genel olarak fiziksel aktivite sonrası meydana gelir. Yapılan egzersiz sayısı ya da süresi ile ilişkilidir. Uzun vede tempolu koşarak risk oluşturmaktadır. Eğer ki sizin de koşucu bacağı sendromu nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Koşucu bacağı sendromu nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da koşucu bacağı sendromu nedir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed