Kum Dökme Belirtileri Nelerdir?

Kum Dökme Belirtileri Nelerdir? Kum Dökmeye Ne İyi Gelir?, Kum dökme ağrısı nasıl geçer? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Kum Dökme Belirtileri Nelerdir? Kum Dökmeye Ne İyi Gelir?

Kum Dökme Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kum Dökme Belirtileri Nelerdir

Vücudumuza giren bazı kimyasal bileşikler, vücut ısısında idrarda çözünemez. Bu bileşikler sistin, fosfat vede oksalat gibi kristallerdir. İdrarda çözünemeyen bu kimyasal maddeler uzun bir süre katı halde kalmaktadır. Eğer ki çok fazla miktarda vücuda girmişse vede hala vücuttan atılamamışsa ağrı vede sancılı şekilde idrar yollarından çıkmaya çalışmaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kum dökme ağrısı nasıl geçer? ve kum dökmeye ne iyi gelir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Kum dökme belirtileri nelerdir?

Kum dökme çeşitli belirtiler ile kendini belli etmektedir. Bireye sancı vede ağrı yaşatmaktadır. Yaşanan bu ağrı vede sancılar içinde hala kolay şekilde vücuttan atılmıyor ise, minik parçalar halinde atılmaktadır. İnsanlarda oluşturduğu bu durum da, kum dökme hastalığı olarak bilinmektedir. Kum dökme hastalığı böbrek fonksiyonlarının yeterli çalışmaması durumunda oluşmaktadır. İlaç desteği vede bitkisel destekler ile çözüelbilmektedir. Kum dökme sorunu sık sık meydana gelen bir hastalıktır. Araştırmalara göre halk içinde her 10 kişiden 1’i kum dökme şikayeti ile doktora başvurmaktadır. Yazımızın devamına giderek kum dökme belirleri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kum Dökme Ağrısı Nasıl Geçer?

Kum Dökme Belirtileri

İdrarda görülen kum benzeri küçük cisimler,
Enfeksiyon durumunda ateş vede titreme,
Kasıklarda kramp vede ağrı,
Sindirim sisteminin bozulması ishal vede kabızlık,
Bulantı vede kusma hissi,
Sürekli idrara çıkma isteği,
İdrarda kötü koku,
İdrar yaparken yanma,
İdrarı tamamen boşaltamama.

Kum Dökmeye İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Elma sirkesi,
Yeşil çay,
Sarımsak,
Turşu suyu,
Limon suyu,
Kuşburnu,
Ardıç meyvesi,
Avokado yaprağı,
Kekik.

Kum dökmenin kesin bir süresi yoktur. Böbrek fonsiyonlarına göre, kişiden kişiye iyileşme süresi farklılık göstermektedir. Bireysel farklılıklara vede oluşan kumun miktarına göre, kum dökme süresi uzayabilmektedir. Uzman hekimlere gelen şikayetler doğrultusunda tedavi uygulanan bireyler bazen bir kaç günde kumu döker iken, bazı kişilerin daha uzun süre bir kaç hafta içinde geçirdiği belirtilmektedir. Çok uzun süredir ağrı vede sancı şikayeti olanlar için cerrahi işlemler tavsiye edilmektedir.

Kum Dökme Ağrısı Nereye Vurur

Kum dökmenin tedavi planı, bir uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır. Yalnış bir tedavi, daha tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. Kum dökmenin tedavisine başlamak için üroloji doktoruna görünmeniz lazım. Böbrekten idrar yollarına kadar ilerlemiş olan kumların boyutu, çok küçükse, ağrı kesici ilaçlar ile tedavi tavsiye edilmektedir. Tedavilerin en büyük destekçisi bol sıvı alımıdır. Bu süre zarfında bolca su tüketilmesi önerilmektedir. Ciddi boyuttaki kum dökme şikayetleri için, ses dalgaları vede lazerle yapılan tedaviler uygulanmaktadır. Doktor tavsiyesi üzerine, hastalar vücudunu sıcak tutmalıdır. Vücut ısısı korundukça ağrının şiddeti de azalır. Ağrı kesici vede antispazmodik ilaçlar virelen hastaların kumu kendiliğinden bir kaç gün içinde düşmektedir. Çok büyük boyuttaki kumlar için endoskopik ameliyat tavsiye edilir. Bu ameliyat ile bel bölgesinde 1 cm boyutunda bir kesi yapılır vede bu kesiden kum vede taşlar temzilenmektedir.

Kum Dökme Nedenleri Nelerdir?

Gut, crohn hastalığı ya da ülseratif kolit gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları kum dökmenin başlıca nedenlerindendir.
Çok uzun süre D vitamini vede kalsiyum takviyesi alan bireylerde de kum dökme sorunu görülebilmektedir.
Sık sık yaşanan idrar yolu enfeksiyonu, kum dökme şikayetini meydana getirmektedir.
Daha önce böbrek hastalığı yaşayanların, bir süre sonra sağlığına dikkat etmediğinde, kum dökme sorunu yaşadığı belirtilmektedir.
Yanlış beslenme düzeninden kaynaklı olabilir. Potasyum vede şeker ağırlıklı beslenenlerin kum dökme riski daha yüksek olmaktadır.
Yetersız sıvı alımı yaşayanların kum dökme sorunu yaşadığı görülmektedir. Vücudun ihtiyacı olan suyu çok az miktarda alanlar, ne yazık ki bu hastalığı yaşayabilmektedir.
Kum dökme genetik faktörlerden dolayı yaşanabilmektedir. Ailede daha önce kum dökme öyküsü olan kişilerin, bu hastalığa daha yatkın olduğu bilinmektedir.

Kum dökme hastalığı, kendini zaman zaman ağrılar ile göstermektedir. Özellikle de idrar kanalına düşmek üzere olan kumlar, o sırada ağrı oluşturmaktadır. Bu ağrıyı evde hafifletmek için, bol ılık su içilmelidir. Suyun içinde limon, salatalık gibi diüretik destekler ilave edebilirsiniz. Su içerek vede doktorun uygun gördüğü ağrı kesicileri kullanarak kum dökme ağrısını hafifletmiş olursunuz.

Kum Dökme Kendi Kendine Geçer Mi?

Eğer ki böbrekte idrar kanalına düşen kumun boyutu 5 mm’den küçük ise, idrar yolu ile düşebilmektedir. Yalnız garanti verilecek bir durum olmadığı için, herkesin bu boyuttaki kumu kendiliğinden atabileceğini düşünmemelidir. Genellikle 5 mm boyutundan daha ufak kumlar, idrar kanalından %80 oranında düşmektedir. Daha büyük kumlar için hekiminize danışmanız, kendinizi daha iyi hissetmek adına bitkisel destekleri uygulamanız önerilmektedir.

Kum Dökme Belirtileri Nelerdir, kum dökme hastalığı olan bireylerde, bazı belirtiler görülmektedir. Yaşanan ağrının kum dökme ağrısı olduğunu tespit etmek için ultrason görüntüleri alınır vede testler sonucunda kum belirlenir ise gerekli tedavi planı uygulanmaktadır. Eğer sizde de kum dökme belirtilerinden bir kaçı var ise, vakit kaybetmeden doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz. Eğer ki sizin de kum dökme belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kum dökme belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kum dökme belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed