Kötü Kokulu Gaz Çıkarma Neden Olur?

Kötü Kokulu Gaz Çıkarma Neden Olur? Kokulu Gaz Neyin Belirtisi? Kötü kokulu gaz çıkarmanın nedenleri hakkında merak edilenleri yazımızdan bulabilirsiniz.

Kötü Kokulu Gaz Çıkarma Neden Olur? Kokulu Gaz Neyin Belirtisi?

Kötü Kokulu Gaz Çıkarma Neden Olur
Sayfa İçeriği: Kötü Kokulu Gaz Çıkarma Neden Olur

Bağırsak hareketlerini vede sindirimi serbest bırakmaya destek veren biyolojik sürece gaz denir. Gaz, bazı durum da sessiz ve kokusuz olsa da, bazen de kokulu vede sesli olabilmektedir. Gaz çıkarmak doğal olan bir şey. Yalnız tüketilen bazı gıdalar, aşırı derece de kötü kokulu gaz çıkarmaya neden olmaktadır. Bununla beraber de, kokulu gaz çıkarma bazı durumlar da enfeksiyonun veya sindirim problemlerinin belirtisi olarak da rastlanır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kokulu gaz neyin belirtisi? ve kötü kokulu gaz çıkarmanın nedenleri hakkın da bilmeniz gerekenleri ayrıntılı olarak derleyip, hazırladık. Peki Kötü kokulu gaz çıkarma neden olur?

Kokulu gaz çıkarmanın bazı nedenleri bulunmaktadır. Bazı durumlar da, kokulu gaz tüketilen gıdalardan dolayı, bazı durumlar da ise enfeksiyon ve sindirim sorunlarından kaynaklı yaşanabilmektedir. Gaz çıkarmanın çürük yumurta kokusunda olması, sistein et, yumurta, süt vede diğer proteinli gıdalar da vardır. Eğer bu gıdalardan birini tükettiğiniz de, midenizde ki hidrojen sülfür gazı 7 kat artmaktadır. Bu nedenle de gaz çıktığın da çürük yumurta gibi kokmaktadır. Kokulu gaz çıkarma aslında her zaman hastalığa işaret etmez. Çünkü kendi başına bir neden değildir. Aşırı gaz çıkarmak, skleroderma, diyabet, tiroid disfonksiyonu, ince bağırsak da aşırı bakteriyel çoğalma, divertiküloz vede irritabl bağırsak sendromu gibi tıbbi durumlar bulunuyor ise ya da sedanter yaşam tarzınız bulunuyorsa ve aşırı gaz birikmesi de, daha fazla gaz çıkarma sorunu yaratmaktadır. Yazımızın devamına giderek kötü kokulu gaz çıkarmanın nedenlerine ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Kokulu Gaz Neyin Belirtisi?

Kötü Kokulu Gaz Çıkarmanın Nedenleri

Kolon kanseri,
Bakteri birikimi vede sindirim sistemi enfeksiyonları,
Kabızlık,
Bazı besinlere karşı hassasiyet,
Yüksek lifli besinler tüketmek.

Kötü kokusu gaz çıkarmanın en nadir görülen nedenlerin kolon kanseri de, kötü kokulu gaz çıkarmaya neden olur. Tümörler sindirim sistemin de, gaz birikimi vede şişkinlikle sonuçlanan bağırsak tıkanmasına neden olur, bu durum ise kötü kokulu gaz çıkarmaya neden olmaktadır. Vücut, yiyecekleri sindirdiğin de, besinleri kan dolaşımına, daha sonra da kolona göndermektedir. Sindirim sürecinin bozulması da, aşırı bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Bazı bakteriler bağırsak vede sindirim sistemin de enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu durum normalden daha fazla vede kokulu gaz çıkarmaya neden olur. Sindirim sistemi enfeksiyonları olan insanlar da, sıklıkla ishal vede karın ağrısı da görülmektedir. Yüksek lifli besinler tüketmek, gaz çıkarmanın fazla miktarda vede kötü kokulu olmasına neden olur. Bu durum lif barındıran yiyeceklerin sindirim sistemin de parçalanmasının uzun sürmesinden dolayıdır. Uzun süre de parçalanan yiyecekler, zamanla mayalanarak kötü kokuya neden olmaktadır. Bu nedenle de, zamanla mayalanırlar. Bu durum ise özellikle de güçlü kokulu sebzeler için de geçerlidir. Mesela; Çin yemeği, brokoli, kuşkonmaz vede lahana gibi kötü kokulu gaza neden olabilmektedir.

Eğer ki belirli besinlere karşı hassasiyetiniz ya da reaksiyonunuz var ise, gaz çıkarmada kötü koku yaşarsınız. Mesela, laktoz intoleransı bulunan insanlar, karbonhidrat laktozu parçalayamazlar. Sonuç olarak da, bağırsaklarda ki bakteriler tarafından çürütülür. Bu durum ise kötü kokulu gaz çıkarmaya neden olur. Kabızlık ise, kolonda ki dışkı birikimi olduğunu göstermektedir. Düzenli biçimde dışkılamanın gerçekleşmemesi, bakterilerin vede kokunun gelişmesine neden olmaktadır.

Kötü Kokulu Gaz Nasıl Önlenir?

Kötü kokulu gaz çıkarmayı önlemek için; Sağlıklı sindirim sistemi için, gaz çıkarmak lazım vede doğal süreçtir. Kötü kokan gazı önlemek için bazı öneriler bulunmaktadır. Bunlar için sağlıklı sindirimi teşvik etmek vede gaz üretimini azaltmak için daha küçük porsiyonları daha yavaş biçimde tüketmek. Gıdaların daha rahat sindirimi vede vücuda daha verimli biçimde taşınmasına yardımcı olmak için daha fazla su tüketilmeli. Vücutta ki, sağlıklı bakterileri dengede tutmalı. Sindirimi iyileştirmeye yardımcı olmak için, beslenme alışkanlıklarına yoğurt gibi, probiyotik besinler ilave edin. Maden suyu vede alkol gibi, gaz üretebilen gazlı içeceklerin tüketiminden mutlaka kaçının.

Kötü Kokulu Gaz Çıkarma Neden Olur, kötü kokulu gaz çıkarma aslında tek başına doktora başvurmak için yeterli belirti değildir. Yalnız, gazınıza eğer düzensiz bazı belirtiler de eşlik ediyor ise, mutlaka vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bazı olumsuz belirtiler ise kusma, şiddetli kramplar ya da karın ağrısı, şişkinlik, ishal, mide bulantısı, kilo kaybı, bağırsak inkotinansı, kas ağrısı, ateş vede zayıflık gibi. Eğer ki sizin de kötü kokulu gaz çıkarma neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kötü kokulu gaz çıkarma neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kötü kokulu gaz çıkarma nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dışkı Kaçırma Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed