Dışkı Kaçırma Neden Olur?

Dışkı Kaçırma Neden Olur? Dışkı Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir? Dışkı kaçırma nedenleri nelerdir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Dışkı Kaçırma Neden Olur? Dışkı Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

Dışkı Kaçırma Neden Olur
Sayfa İçeriği: Dışkı Kaçırma Neden Olur

Gaz çıkarma veya dışkılamayı kontrol etme yetisinin bozulmasına gaita inkontinans denmektedir. Hafif biçim de, gaz kaçırma görülür iken, ileri biçimde de sıvı ya da katı gaita yani dışkı kaçırma rastlanabilir. Bağırsak hareketlerinin kontrol etmede zorluk ve yetkisinin bozulması dışkılamayı yetiştirememe sorununa neden olmakta. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için dışkı kaçırma nasıl tedavi edilir? ve dışkı kaçırma nedenleri nelerdir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Dışkı kaçırma neden olur?

İnsanın temel fizyolojik gereksinimlerinden olan boşaltım, gıdaların sindirilmesi ile meydana gelen vede sindirim kanalı ile atılan atık maddeler, insanlar arasın da büyük abdest, dışkı ve gaita yani kaka olarak isimlendirilir. İnkontinans da, gaz çıkarma ya da dışkılamayı kontrol etme yetisinin bozulmasına denir. Bu durum hafif olarak gaz kaçırma görülür iken, ileri düzeyde ise sıvı ya da katı dışkı kaçırmaya rastlanabilir. Bağırsak hareketlerini kontrol etme yeteneğinin bozulması, dışkılamaya yetiştirememe sorununa neden olur. Kişilerin dışkılama kontrolünün olmaması hayal kırıklığı, öfke vede depresyonu da beraberinde getirir. Bu gibi durumları önlenmek için, hastalar asosyal yaşam tarzını benimsemektedir. Kadınlarda erkeklerden, erişkinler de çocuklardan daha sık rastlanmaktadır. Özellikle de, karın içi basıncının artığı, ağır yük kaldırma, çekme hareketi, öksürme ve hapşırma gibi durumlar da gaz vede dışkı kaçırma durumunun yaşandığı belirtilmektedir. Yazımızın devamına giderek dışkı kaçırma nedenleri ile ilgili bir çok bilgiye ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Dışkı Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Dışkı Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

Dışkı kaçırma ile ilgili sorun da doktora başvurulduğunda, öncelikle problemin nedeni araştırılır. Bu nedenle değişik testler yapılarak, sonuçlar incelenir. Bu testlerin sonuçlarına göre de, değişik tedaviler uygulanmaktadır. Bu tip sorunlar da ise, test sonuçlarına göre öncelik ile destek vede medikal tedavi denenmesi lazım. Destek tedaviye bölgenin hijyeni ile başlanmaktadır. Durumu daha kötü hale getirebilecek olan gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. İshal durumu zorlaştıracağı için, ishale müsaade verilmemelidir. Dışkı kaçırma tedavisin de, eğer kaslar da yırtık var ise onarım uygulanmalıdır. Eğer belirgin yırtık yok ise, öncelikle ameliyatsız yöntemler uygulanır. Fayda görmez ise, hastanın bacağından alınan bir kasın, makat çevresine sarılması işlemiyle makat kasları kuvvetlendirilir. Dışkı, kaka inkontinansın da, sakral stimülasyon oldukça etkili tedavi yöntemi olup, tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması ile başarı oranı oldukça yüksektir. Dışkı kaçırma tedavi edilebilen bir hastalıktır. O yüzden dışkı kaçırma ile ilgili sorununuz var ise, vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurabilir ve tedavinize geç kalmadan başlayabilirsiniz.

Dışkı Kaçırma Nedenleri

Nörolojik hastalıklar,
Psikiyatrik sorunlar,
Kabızlık,
Bağırsak sorunları,
Makat kaslarının zayıflamas.

İnsanların utanma duygusu neden ile, doktora başvurmaması ise tam olarak bilinmemektedir. İnsanları genellikle fiziksel vede psikososyal olarak çok fazla etkilemekte. Hastaların nerede ise %60 ila %70’i, bu gibi sorunlarını doktorlara giderek söylemezler. Dışkı kaçırma hali, anüsteki, rektumdaki, preanal bölgede apse ya da iltihap arkasından da görülmeye başlamış olabilmektedir. Bu bölge de uygulanmış ameliyatlardan sonra da rastlanmış olabilir. Doğum sonrasın da oluşacak bir yara da, dışkı kaçırmanın nedeni olarak görülebilir.

Dışkı Kaçırma Neden Olur, ishal vede bağırsak enfeksiyonları ile her türlü bağırsakla, metabolik hastalıklar dışkı kaçırmanın en önemli nedenlerindendir. Mesela; İltihaplı bağırsak hastalıkları, çölyak hastalığı, hipertiroidi ve ishalle seyreden hassas bağırsak sendromu gibi. Eğer sizin de dışkı kaçırma neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Dışkı kaçırma neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da dışkı kaçırma nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Prematüre Doğumlar Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed