Liken Planus Belirtileri Nelerdir?

Liken Planus Belirtileri Nelerdir? Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?, Liken planus kendiliginden geçer mi? Hakkında merak edilen bazı bilgileri derledik.

Liken Planus Belirtileri Nelerdir? Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?

Liken Planus Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Liken Planus Belirtileri Nelerdir

Ağız vede genital bölge başta olmak üzere, vücudun değişik bölgelerini etkileyen deri hastalığına liken planus denir. Bu hastalık nadirende olsa tırnaklar vede kıl köklerine de yerleştiği görülmektedir. Enfeksiyon hastalığı olmadığından bulaşıcı özelliği taşımaz. Her yaşta meydana gelebilir. Yalnız vakaların çoğu 30 ila 60 yaşları arasındaki kişilerde görülmektedr. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için liken planus nasıl tedavi edilir? ve liken planus kendiliğinden geçer mi? İle ilgili soruların cevaplarını ayrıntılı olarak hazırladık. Peki Liken planus belirtileri nelerdir?

Liken planus hastalığının henüz kesin nedeni bilinmemek ile birlikte, çevresel faktörler vede otoimmün bozukluklarla ilişki olduğu düşünülür. Liken planus hastalığı, deride 3-5 mm boyutlarında, çok sayıda parlak vede kabarık lezyon oluşumu ile karakterize edilmektedir. Derideki küçük kabartılar birleşerek daha büyük kümler meydana getirebilir. Vücutta çoğunluk ile simetrik bir dağılım göstermektedir. Nadiren de olsa vücudun sadece belirli bir bölgesine yerleşebilmektedir. Bu hastalık vajina içinde daha derin alanları etkileyerek vajinite de neden olabilmektedir. Bu hastalıkta en çok etkilenen alanlar, el vede ayak bilekleri, dirsekler vede beldir. Derinin kaşındığı veya kıyafetlere sürtündüğü bölgelerde yeni lezyonların oluşması tipik durumdur. Bu neden ile hastalar rahat kıyafetler tercih etmeli, ciltlerini rahatsız edici faktörlerden korumalıdır. Yazımızın devamına giderek liken planus belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Liken Planus Nasıl Tedavi Edilir?

Liken Planus Belirtileri

Genital bölgede ağrılı kırmızı lekelenmeler,
Özellikle geceleri yoğun kaşıntı,
Tırnakta hasar, incelme, soyulma,
Saç derisinde şiddetli kaşıntı vede lezyon çıkan alanlarda saç kaybı,
Yemek yerken ağızda yanma vede batma,
Diş eti, dil ya da yanakların iç kısımlarında beyaz lekeler,
Lezyonlarda ince beyaz çizgiler,
Deri üzerinde parlak, kabarık, döküntülü vede mor-kırmızı renkte leke kümeleri.

Liken Planus Nedenleri

Bazı antibiyotikler,
İdrar söktürücü ilaçların bazıları,
Diş tedavisinde kullanılan cıvalı dolgulara alerji,
Hepatit C,
Duygusal stres,
Genetik yatkınlık,
Sıtma hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,
Hipertansiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,
Diyabet hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar,
Kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.

Liken Planus Tehlikeli Mi
Liken Planus Tehlikeli Mi

Liken planus klinik görünümü tipik durumdur vede bir dermatoloji uzmanı tarafından kolaylıkla teşhis edilmektedir. Bazı vakalarda liken planusa tansiyon, sıtma, diyabet vede enfeksiyon hastalıklaırnda kullanılan ilaçların da neden olduğu görülmüştür. Muayene sırasında kullanılan tüm ilaçların doktora bildirilmesi, teşhisi kolaylaştıran etkenler arasında bulunmaktadır. Tıpık görünümde olmayan lezyonların kesin tanısı için çeşitli testler gerekli görülebilmektedir. Hekiminiz semptomlarınızı, tıbbı geçmiş öykünüze, fizik muayeneye vede gerekir ise laboratuvar testlerinin sonuçlarına göre liken planus teşhisi koymaktadır.

Liken Planus Teşhisi İçin Laboratuvar Testleri

Alerji testleri,
Hepatit C testi,
Biyopsi.

Liken Planus Tedavi Edilir Mi?

Liken planusun bilinen tedavisi yoktur. Tedavinin temel amacı semptomları azaltmak vede cilt lezyonlarının iyileşmesini hızlandırma üzerinedir. Her hastada vücudun farklı bölgelerine yerleşebilmektedir. Bu neden ile hastalığın tedavi protokolü farklılık göstermektedir. Liken planus tedavisinin ilk seçeneği, kortikosteroid krem ya da merhem kullanılmasıdır. Eğer kremler lezyonlar üzerinde etkili olmaz ise, hekim kortikosteroid hap ya da enjeksiyon reçete edebilmektedir.

Bazı vakalarda liken planus şiddetli kaşıntı ile seyretmektedir. Deri üzerini kaşımak da, yeni lezyonların meydana gelmesine neden olur. Antihistaminik ilaçlar, kaşıntıyı rahatlatarak yeni lezyon oluşumunu engellemektedir. Psoralen Ultra-Violet A olarak da bilinen fototerapi yöntemi, liken planus lezyonlarının temizlenmesinde oldukça etkili yöntemdir. Bu yöntemde, yalnızca cildin üst katmanına nüfuz eden ultraviyole ışığı kullanılmaktadır. Fototerapi seansları, tedavi öncesinde hastanın cilt tipi vede ten rengi gözetilerek belirlenmektedir.

Liken Planus Belirtileri Nelerdir, liken planus hastalığına yakalanmış, kişilerin üçte ikisinde 1 yıl içinde kendiliğinden düzelmektedir. Yalnız lezyonlar geriler iken, deride kahverengi lekeler bırakabilmektedir. Tedavi seçiminde hastanın yaşı vede hastalığın yaygınlığı başlıca belirleyici faktörler arasında yer almaktadır. Eğer ki sizin liken planus belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Liken planus belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da liken planus belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed