Topuk Kaşıntısı Neden Olur?

Topuk Kaşıntısı Neden Olur? Topuk Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Topuk kaşıntısı nasıl geçer? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Topuk Kaşıntısı Neden Olur? Topuk Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Topuk Kaşıntısı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Topuk Kaşıntısı Neden Olur

Topuk kaşıntısının bir çok nedeni olabileceği gibi, bazı faktörlere dayanakta yaşanabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için topuk kaşıntısı nasıl geçer? ve topuk kaşıntısına ne iyi gelir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Topuk kaşıntısı neden olur?

Topuk kaşıntısı, topuk dikeninden ayakta mantar hastalığına kadar bazı nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Topuk kaşıntısı bir tek geceleyin ya da tek veya iki topukta birden yaşanabilmektedir. Topuk kaşıntısının geçmesi için öncelik ile cildiye doktoruna gidilmelidir. Uzman doktor sizden bazı testler isteyecek, bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedavi planlamasına başlayacaktır. Yazımızın devamına giderek topuk kaşıntısı nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Topuk Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Topuk Kaşıntısı Nedenleri

Sedef ya da egzama hastalığı,
Naylon çorap kullanımı,
Menopoz sonraıs dönem,
Böbrek vede karaciğer hastalıkları,
Kullanılan kremlerin, duş jellerinin yan etkisi,
Liken planus hastalığı,
Periferik nöropati,
Kontakt dermatit,
Uyus,
Hamilelikte östrojen hormonunda artışa bağlı,
Atlet ayağı hastalığı,
Cilt kuruluğu,
Ayakta mantar hastalığı,
B12 eksikliği,
Gizli şeker hastalığı,
Topuk dikeni,
Besin alerjisi,
Dermatik hastalığı.

Topuk kaşıntısı geçmesi ile ilgili bir çok merak edilen bazı soruları yazımızda derledik. Bunun için öncelikle kaşıntının geçmemesi ya da uzun sürmesi durumunda bir uzman doktor yani cildiye doktoruna görünmenizde fayda var. Uzman doktor sizden kan tahlili, B12 testi, folik asit, tam kan sayımı vede gizli şeker testi gibi çeşitli testler isteyecek ve bu durumun nedenini tespit edecektir. Topuk kaşıntısı için krem, antihistaminik ilaç vede kortizon iğneleri temel tedavi yolları olarak tercih edebilir. Kaşıntı için mentol içeren vicks kremleri de sürmek kaşıntıya iyi gelmektedir. Eğerki topuk kaşıntısı atlet ayağı hastalığından dolayı yaşanıyor ise, tedavi etmenin yolu, uygun mantar önleyici ilaçları kullanmaktır. Reçetesiz satılan kremler yardımcı olabilir. Yalnız bu kremler sadece bir kaç hafta kullanılmalıdır.

Topuk Kaşıntısına Ne iyi Gelir
Topuk Kaşıntısına Ne iyi Gelir

Topuk kaşıntısı için, topuk bölgesine soğuk kompres uygulamak yatıştırıcı bir etki sağlayıp kaşıntıyı giderebilmektedir. Bunun için buzluktan aldığınız buz küplerini temiz bir beze sarınız ya da bir poşedin içine koyunuz. Bunu topuklarınıza tutunuz. Bunun yerine temiz bir bezi soğuk suya batırıp sıkınız vede topuk bölgenize sarınız. Bu yöntemde kaşıntıya iyi gelecektir. Yulaf ezmesi de topuk kaşıntısına iyi gelmektedir. Bir macun yapmak için, az miktarda su vede koloidal yulaf ezmesini karıştırınız vede doğrudan cilde uygulayınız. Kopuk kaşıntınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Topuk Kaşıntısına İyi Gelebilecek Bazı Yöntemler

Topuk kaşıntısını yatıştırmak için aloe vera jeli tercih edebilirsiniz. Sedef hastalığına bağlı kızarıklığı vede pullanmayı geçirmeye yardımcı olmaktadır. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarınız ve bunu topuklarınıza sürünüz. Zeytinyağı topuk kaşıntısını geçirir, cildi nemlendirir vede rahatlatmaktadır. Lenf dolaşımını uyarmaya yardımcı olur, doku işlevini geliştirir vede gevşemeyi de desteklemektedir.

Topuklarınza zeytinyağı ya da hindistancevizi yağı ile masaj yapınız. Eğerki daha fazla fayda görmek istiyorsanız bu yağlara nane, lavanta, papatya ya da çay ağacı gibi iltihap önleyici özelliklere sahip uçucu yağlar ilave edebilirsiniz. Karbonat topuk kaşıntısının geçmesine yardımcı olabilmektedir. Bunun bir macun yapmak için az miktarda su vede karbonatı karıştırınız vede doğrudan topuklarınıza sürünüz. 1 veya 2 saat beklettikten sonra yıkayınız.

Topuk Kaşıntısı Neden Olur, eğer ki sizin topuk kaşıntısı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Topuk kaşıntısı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da topuk kaşıntısı neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Burun Neden Ağrır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed