Limbik Sistemin Görevleri Nelerdir?

Limbik Sistemin Görevleri Nelerdir? Limbik Sistem Nedir?, Limbik sistem bölümleri, hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Limbik Sistemin Görevleri Nelerdir? Limbik Sistem Nedir?

Limbik Sistemin Görevleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Limbik Sistemin Görevleri Nelerdir

Limbik sistem, beynin ağ sistemi olarak tanımlanmaktadır. Duygu ve hafızayı işleyip düzenlemek, aynı zamanda cinsel uyarılma vede öğrenme gibi temel işlevleri düzenlemektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz limbik sistem bölümleri ve limbik sistem nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Limbik sistemin görevleri nelerdir?

Beyinde serebrumun sağ alt tarafında ve talamusun iki yan bölümde yer alan limbik sistem, duygusal reaksiyonları kontrol etmekten sorumlu beynin bir bölümü olarak ifade edilmektedir. Bu bölümde ters giden bir süreç psikolojik süreçleri tetikleyerek negatif sonuçlara neden olaiblmektedir. Duygusal beyin şeklinde de ifade edilen limbik sistem hipotalamus, hipokampüs, talamus ve amigdala olmak üzere 4 bölümdem meydana gelmektedir. Limkin sistemin güçlendirilmesi vede hayati fonksiyonları daha güçlü biçimde işlemesi adına, omega 3 içeriği yüksek olan gıdaların tüketilmesi oldukça önemlidir.

Limbik sistem elememanlarının, düşüncelerin beyinde cevabının oluşmasında önemli yeri bulunmaktadır. Dışarıdan bir uyarıcı önce beyine sinyal olarak gelir, bu sinyal beyinde bir cevaba dönüşür, son olarak da motor sinirler ile vücutta harekete dönüşmektedir. Limbik sistem, stres ile mücadelede vücudun hayati yüksek reaksiyon vermesini engellemede öne çıkmaktadır. Stres anınd stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesi artmaktadır. Bu durumda, damarların büzülmesi, kan basıncı yükselmesi, nabız artışı, iç salgı sistem ve dolaşım sisteminin aşırı aktive olması bağırsak hareketlerinin bozulması gibi etkiler oluşmaktadır. Bu doğrultuda, limbik sistem stres cevabının potansiyelini dengelemesi homeostasisini korunması içinde oldukça önemlidir. Yazımızın devamına giderek limbik sistemin görevleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Limbik Sistem Bölümleri Nelerdir?

Limbik Sistem Görevleri

Dikkat ve odaklanma, öğrenme, bilişsel yenekleri oluşturma, motivasyon, haz duygusu gibi kişiyi olumlu etkileyecek duyguları oluşturduğundan psikolojik duyarlılığı geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Limbik sistemin en büyük katkısı da hastalıklarda, yaralanmalarda veya vücutta enfeksiyonel bir durum olduğunda meydana gelen ağrıya karşı duygusal bir cevap vermeyi kontrol etmesidir.

Beynin karanlık tarafı olarak atfedilen amigdala da, içgüdüleri yönlendiren taraftadır. Aniden gelişen öfke, korku gibi duyguları yönettiğinden hayatta kalma reflekslerine yardımcı olmaktadır. Beynin kendisine tehdit gördüğü durumlar ile mücadele, kaçma, savunma ve refleks geliştirme gibi süreçleri üretjmektedir. Anıları bireyler düşündüğünde vücutta bıraktığı his cevabını da oluşturmada etkili olmaktadır. Duyu merkezlerinin santralı olarak bilinen talamus da işitme, koku ve tat alma, dokunma gibi fonksiyonları kontreol etmektedir. Önemli motor davranışları yönlendiren bir işleve sahip olmaktadır. Hipokampüs beyinde hafızanın işlenmesinde etkilidir. Mantıksal örgüleri kuran bu merkez kalıcı hafızayı güçlendirmektedir. Bunun ile birlikte, yer ve yön bilgisini de biçimlendirmeye destek olmaktadır. Hipotalamus, sinir sistemi ve endokrin sistem arasında ilişkiyi kuran yönetim merkezidir.

Limbik Sistemde Neler Var
Limbik Sistemde Neler Var

Stresi ve öfreye karşı cevap vererek davranışlar geliştirmesinde rol oynamaktadır. Bunun ile birlikte, ısı denge ve vücut sıcaklığının ayarlanmasında öncüdür. Limbik sistem ve cinsellik arasında bağlantı bu merkezde bulunur ve cinsel dürtü ve istek sağlanmasında gereklidir. Uyku düzeni, rüya görme, yemek yeme gibi fonksiyonları da yönlendirmektedir.

Limbik Sistem Bölümleri

Diensefalik yapılar da hipotalarmus, talamusun ön çekirdekleri vede mamiller cisimlerinden oluşmaktadır. Bu bölümde ağırlık ile otonomik süreçler idare edilir, sinyal iletimini hızlandıran ve hafızanın işlenmesinde aktif görev alması temel işlevidir. Subkortikal bölümde ise, septal çekirdekler, nükleus akumbes, amigdalar vardır. Bu birimlerin fonksiyonları zevk duygusunun şekillenmesi, çeşitlenen duygusal süreçleri algılama, ödül mekanizması ve bağımlılık süreçleri ile ilişkilidir. Kortikal bölüm de, priform korteks, entorhinal korteks, orbitofrontal korteks, limbik lob, hipokampüs ile iletişimde olan sinir ağları ve forniks alanlarından meydana gelmektedir. Bu bölüm genel olarak, karar verme mekanizması, kok alma sistemini hafıza ve ilişkilendirme bilgisi, yeni anıların oluşması gibi roller üstlenmektedir.

Limbik Sisteme Bağlı Hastalıklar

Kontrolsüz davranış, refleks ve agresiflik,
Mast hücre aktivasyonu sendromu,
Geçmeyen ağrı, yorgunluk hali ve düşük enerjili yaşama,
Beyin sisi oluşumu,
Madde kullanımına eğitim ve bağımlılığa yatkınlık,
Cinsel dörtülerde azalma ve libido dengesizliği,
Unutkanlık, hafıza kaybı, öğrenmede güçlük,
Alzheimer, parkinson, huntington,
Stres ve kaygı bozukluğu,
Koku kaybı, ses ve ışığa karşı hassasiyet,
Bipolar, depresyon, anksiyete, OKB, şizofreni,
Beslenme bozukluğu,
Epilepsi ve MS.

Limbik sistem, bir takım hastalıkların neden olması sonucu hasar görmesi, tedavi edilmesi adına öncelik ile hastalıkların tedavi edilmesi lazım. Mesela; Parkinson hastalarında fizik tedavi uygulaması yaparak, beslenme bozukluğu olan bireyler için diyetisyen önerisi, depresyon ve panik atak yaşayan bireyler için psikiyatrist ve antidepresan tedavisi tavsiye edilmektedir. Bunlar ile birlikte çeşitli kronik ve otoimmun hastalıkların tedavisi de limbik sistemin daha sağlıklı çalışması adına oldukça önemlidir. Beyin sağlığı ile birlikte limbik sistemin işlevsel performansı için omega 3 barındıran besinlerin tüketimi gereklidir. Bir çok hastalığın tedavisinde olduğu gibi deüzenli egzersiz yapmak, sigarayı bırakmak, nefes egzersizi yapmak da limbik sisteme fayda sağlamaktadır.

Limbik Sistemin Görevleri Nelerdir, eğer ki sizin limbik sistemin görevleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Limbik sistemin görevleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da limbik sistemin görevleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Göz Ağrısı Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed