Makatta Kaşıntı Neden Olur?

Makatta Kaşıntı Neden Olur? Makatta Kaşıntı Ne İyi Gelir? Makat deliği kaşıntısı neden olur? Hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Makatta Kaşıntı Neden Olur? Makatta Kaşıntı Ne İyi Gelir?

Makatta Kaşıntı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Makatta Kaşıntı Neden Olur

Makatta kaşıntı, genellik ile kronik olarak rastlanılan bir sorundur. Bu sorun ise, bazen kıl kurdu gibi parazitler veya psoriasis gibi bazı deri hastalıklarına bağlı olarak, bazen de, hemoroidal hastalık, anal fissür, crohn hastalığı vede anal bölge kanserleri gibi problemlere ek olarak gelişebilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için makat deliği kaşıntısı neden olur? ve makatta kaşıntı ne iyi gelir? Sorularının cevaplarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Makatta kaşıntı neden olur?

Makat bölgesin de kaşıntı ile beraber sık olarak, makat etrafında sulanma, kızarıklık, ağrı, yanma vede makat derisinde kalınlaşma ve sertleşme gibi belirtilere rastlanabilir. Makatta kaşıntının tanı yöntemleri, muayenein yanı sıra tanı amaçlı çeşitli tetkiklere bakılmaktadır. Altta yatan olası nedenlere vede deri dokusun da yarattığı bozulmalara göre hastalığın şiddeti belirlenir. Rektoskopi, anoskopi, kolonoskopi, sigmoidoskopi, dışkı analizi, deri biyopsisi veya alerji testi gibi çeşitli tanı yöntemleri tercih edilebilmektedir. Yazımızın devamına giderek makatta kaşıntı nedenleri ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Makat Deliği Kaşıntısı Neden Olur?

Makatta Kaşıntı Nedenleri

Primer dermatolojik hastalıklar,
Mantar enfeksiyonları,
Parazitler,
Fistül,
Fissür,
Hemoroid,
Tümör,
Geçirilmiş cerrahi ya da radyoterapi.

Makatta yanma ise bakteri, mantar vede virüs gibi mikrobik nedenler, kimyasal tahrişler, dışkı artıkları, bağırsak hastalıkları vede stres gibi bir çok farklı nedenlere bağlı meydana gelen makat vede çevresindeki kaşıntılı durumlara denmektedir. Kaşıntıya bazı durumlar da yanma da eşlik edebilmektedir. Makat bölgesin de dışkı atıklarının birikmesi yanmaya neden olabilmektedir. Yalnız makatta kaşıntı vede yanma sorunu olan bireylerin büyük bölümünün makat bölgesini aşırı temizleyen titiz kişiler de olduğu rastlanmaktadır. Makat bölgesin de ağrı, pek çok neden dolayı meydana gelebilir. Bu durum sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bu ağrı dışkılama sonrasın da, gelişen vede bazen saatlerce devam eden bıçak saplanır gibi belirti vermektedir. Makat bölgesin de ağrı, anal fissür adı verilen makat çatlağından, hemoroide kadar nedenlerden olabilmektedir.

Makatta Kaşıntı Neden Olur, makat bölgesin de ağrı, kaşıntı vede yanma sorunu ile karşılaştığınız da uzman hekime görünmeniz de yarar var. Uzun süren makat kaşıntısı ya da yanması başka hastalıkların habercisi olabilir. Eğer ki sizin de makatta kaşıntı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Makatta kaşıntı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da makatta kaşıntı nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; WordPress İçerik Okuma Sayısı Nasıl Gösterilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed