Mamografi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Mamografi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli? Mamografi Tekniği Nelerdir? Mamografi adetin kaçıncı günü çekilmeli? Hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Mamografi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli? Mamografi Tekniği Nelerdir?

Mamografi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli
Sayfa İçeriği: Mamografi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli

Meme dokusunun, röntgen filminin çekilmesine mamografi tekniği işemi denmektedir. Bu işlem sırasında meme, x-ışını ile görüntüleme yapan mamografi cihazına ait, 2 tabaka arasına konmakta vede bir miktar sıkıştırılmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için mamografi ne kadar surede çıkar? ve mamografi adetin kaçıncı günü çekilmeli? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Mamografı öncesi nelere dikkat edilmeli?

Mamografi, meme dokusunun röntgen filminin çekilme tekniğidir. Bu teknik sırasında meme, x ışınıyla görüntüleme yapan mamaografi cihazıyla 2 tabaka arasına konur vede bir miktar da sıkıştırılmaktadır. Sonra meme dokusuna düşük miktar da, x-ışını verilerek meme dokusuna ait görüntü bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Mamografi adetin kaçıncı gününde çekilmeli sorusuna ise, memede ödemin vede hassasiyetin, en az olduğu adetin ise başladığı gün birinci gün olarak kabul edilerek 7 ila 14 günler arası dönem mamografi çekimi için ideal zaman olarak kabul edilmektedir. Hastada ya da ailede meme kanseri geçmişi bulunuyor ise, taramaya 40 yaşından önce başlayabilirsiniz. Daha sık mamografi taraması yaptırabilir vede ek tanı araçlarından yararlanılabilmektedir. Meme kanseri için, yüksek risk altındaki kadınların yıllık mamografilerine ek olarak, bir meme MR’ı çektirmeleri tavsiye edilmektedir. Yazımızın devamına giderek mamografi öncesi dikkat edilmesi gereken bazı maddeleri bulabilirsiniz.

Mamografi Tekniği Nelerdir?

Mamografi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer ki var ise, önceki mamografilerin kopyalarını, çekim günü yanınızda bulundurun.
Mamografi çekimi esnasında, bele kadar soyunmanız lazım. Bu neden ile çekim günü, iki parçadan oluşan kıyafet giymelisiniz. Kesinlikle takı takmayın ve bol giysiler giyin.
Adet dönemin de, göğüsler daha hassas vede şiş olduğu için, mamografiyi adet dönemi öncesinde değil, adeti izleyen hafta çektirin. Göğüsteki hassasiyeti azaltmak için, testten bir hafta önce, kafein kullanımından kaçının ya da test günü reçetesiz ağrı kesici kullanın.

Hamile iseniz ya da emziriyor iseniz, taramadan önce mutlaka radyoloji uzmanına vede doktora bilgi vermelisiniz. Doktor ultrason gibi başka tarama yöntemlerini tercih edebilmektedir.
Meme semptomları ya da sorunları, hormon kullanımı, ailede ya da kişisel meme kanseri öyküsü veya hamile kalma ihtimaliniz bulunuyor ise doktorunuza bilgi verin.
Mamografi çekileceği gün pudra, deodorant, parfüm ya da losyon kullanmayın. Göğüs ya da koltuk altlarına merhem ve krem de sürmeyin. Bu maddeler görüntülerin doğruluğunu etkileyebilir, taşlaşma ya da kalsiyum birikintileri gibi görünebilmektedir.

Mamografi Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli, uzman hekimle risk faktörleriniz, tercihleriniz vede taramanın yararları ile riskleri hakkında konuşarak birlikte hangi tarama planının sizin için, en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz. Eğer ki sizin de mamografi öncesi nelere dikkat edilmeli, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Mamografi öncesi nelere dikkat edilmeli, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak, arkadaşlarınızı da mamografi öncesi dikkat edilmesi gerekenler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mamografi Nasıl Çekilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed