Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir? Maymun Çiçeği Virüsü Tedavisi, Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir? Maymun Çiçeği Virüsü Tedavisi

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir

Maymun çiçeği virüsü, 1958’de maymunda bulunan virüs, insanlar arasında ilk kez 1970 tarihin de Demokratik kongo cumhuriyetinde görülmüştür. Kısa zaman da bir çok ülkeye yayılan bu virüs, bir çok insanın hasta olmasına neden olmuştur. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için maymun çiçeği virüsü tedavisi ve maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşır? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir?

Maymun çiçeği virüsü, şuana kadar en çok Afrika’da etkili olmuştur. 2017 yıllarında Nijerya’da en büyük salgına yol açan bu virüs ülkede 200 kişi virüse yakalandı vede vakaların %3’ü de hayatını kaybetti. Maymun çiçeği, endemik bir virüsün neden olduğu, nadir hastalıklardan biri olarak bilinmektedir. Kongo vede Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Virüsün kongo türünün %10′ kadar ölüm riski varken, Batı Afrika türünün ise, her 2 vakadan birinde %1 ölüm oranına sahip olduğu belirtilmektedir. Yazımızın devamına giderek maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri

Maymun çiçeği virüsü, genellik ile hayvandan insana vede nadiren insandan insana yakın temas ile bulaşan virüstür. Bu virüs yüksek ateş ile kaşıntılı kabarcıklara yol açmaktadır. Belirtileri arasında yüzde başlayan vede vücudun geri kalanına yayılan deri döküntüleri, ateş, baş ağrısı, şişlikler, kas ağrısı, sırt ağrısı vede halsizlik olarak ortaya çıkmaktadır. Aşırı kaşıntılı olabilen döküntü değişip kabuk oluşturuyor vede farklı aşamalardan geçtikten sonrada düşmektedir. Yaraları ise vücutta iz bırakmaktadır.

Maymun çiçeği virüsü, hastalığa yakalanmış bir başka bireyle yakın temas halinde bulaşabilmektedir. Virüs vücuda deri sıyrıkları, solunum yolu, gözler, burun ya da ağız yolu ile bulaşıyor. Cinsel ilişki esnasında doğrudan temas yoluyla da virüs bulaşabilmektedir. Virüs bulaştığı maymunlar, sıçanlar vede sincaplar gibi hayvanlar veya yatak takımı vede giysi gibi nesnelere temas yoluyla da bulaşmaktadır.

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir, maymun çiçeği virüsü ile ilgili belirtilerden birini ya da bir kaçına rastladığınız da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Vücudunuz da kırmızı lekeler, uzun süre geçmiyorsa vakit kaybetmeden acile gidin. Eğer ki sizin de maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da maymun çiçeği virüsü belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Göz İçi Kanaması Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed