Göz İçi Kanaması Neden Olur?

Göz içi Kanaması Neden Olur? Göz İçi Kanamasının Belirtileri Nelerdir? Göz içi kanaması nasıl tedavi edilir? Hakkında merak edilen, bilgileri bulabilirsiniz.

Göz İçi Kanaması Neden Olur? Göz İçi Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Göz içi Kanaması Neden Olur
Sayfa İçeriği: Göz içi Kanaması Neden Olur

Genellikle gözün arka bölgesin de oluşan vede bir çok farklı hastalığa bağlı olarak oluşabilen göz içi kanamalarının hızlı biçimde tedavi edilmesi gerekmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için, göz içi kanaması nasıl tedavi edilir? ve göz içi kanamasının belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Göz içi kanaması neden olur?

Gözün iç yüzeyini, çarşaf gibi saran vede görme sinyallerini meydana getiren ince sinir tabakasına retina denmektedir. Gözün içini dolduran şeffaf jel maddesine de vitreus denmektedir. Net bir görüntü oluşabilmesi için, ışınların vitreusu geçerek, retinaya dağılmadan ulaşması lazım. Göz içinde kanama oluştuğu zaman vitreusun şeffaf yapısı bozulur vede ışınlar retinaya net bir biçimde ulaşamaz. Bu durumda ise görme kaybı meydana gelir. Yazımızın devamına giderek göz içi kanamasının belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Göz İçi Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Göz İçi Kanamasının Belirtileri

Bulanık görme vede sinek uçuşmaları ile örümcek ağı biçiminde lekeler, göz içi kanamalarında en sık rastlanan belirtilerdir. Göz içi kanamaların da ağrı meydana gelmez. Bazı durumlar da ışık çakmaları rastlanır. Altta yatan hastalığa bağlı olarak, kanama öncesi dönemde, görme azalması olmuş olabilir. Göz içi kanamasın da tedavi planlaması hazırlanmadan önce, kanamanın nedeni belirlenmelidir. Bu nedenle tüm hastalardan ayrıntılı hikaye dinlenmeli ve göz içi kanamalarının nedeninin belirlenmesinde oldukça önem taşımaktadır. Göz hekiminiz muayene sırasında görme seviyenizi belirleyecek vede gözünüze damla damlatıp gözün arka kısmını inceleyecektir. Gerekli görülür ise göz ultrasonagrafi incelemesi de yapılabilir. Bu durumda göz arkasının görülemediği durumlarda, retina dekolmanı ya da tümör gibi nedenler ayırt edilebilir. Travma hikayesi bulunuyor ise, göz tomografi incelenerek çevre dokular da sorun olup olmadığı belirlenmektedir. Altta yatan hastalık olup olmadığı, belirlenebilmesi için, dahiliye doktoruna yönlendirme yapılabilir. İlaç hikayesi sorgulanmalı vede kanama bozuklukları da incelenmelidir.

Göz içi kanamasında genellik ile altta yatan hastalık bulunur. Bu hastalığın ne olduğuna göre, hastalığın nasıl seyredeceği tahmin edilebilmektedir. Mesela; Diyabete bağlı göz içi kanamasında, eğer kanama tedavi edilmez ise retina hasarı zaman içinde ilerleyecek vede durumun tedavi edilemez hale gelmesine, hatta körlüğe neden olabilir. Retina yırtılması vede dekolmasında tedavi geciktirilir ise, körlüğe zemin hazırlanmış olur. O yüzden göz muayenesini aksatmamak ve tedaviye erken başlamak oldukça önemlidir.

Göz İçi Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Sarı nokta hastalığına neden olan anormal damar oluşumları, yırtılıp göz içi kanamasına neden olabilir.
Beyin kanamaları, bazı durumda göz damarlarında yırtılma yaparak göz içi kanamasına neden olur.
Arka vitre dekolmanı esnasında jel tabakası ayrışır iken, retina damarlarında yırtılma yaparak kanamaya neden olur.
Her türlü göz vede kafa travmaları, normal retina damarlarında yırtılma yapıp göz içi kanamasına neden olur.
Retina yırtılması vede dekolman tüm göz içi kanamasında yaklaşık %20’si, bu nedenle meydana gelir.
Retina da yer alan toplar damarların tıkanması sonrası oluşan yeni damar oluşumları yırtılıp göz içi kanamasına neden olur.
Şeker hastaların da göz arkasındaki damarlar da hasar meydana gelir vede oluşan yeni damarlar kanayıp göz içi kanamasına neden olur. Göz içi kanamasının yaklaşık %50’si diyabetik retinopatiye bağlıdır.

Göz İçi Kanaması Neden Olur

Göz içi kanamasında tedavi kanamanın nedenine, şiddetine vede hastanın ihtiyaçlarına göre planlanır. Mesela; Kanama çok şiddetli değil ise bile, eğer hastanın günlük yaşantısına mani olacak görme kaybı oluyorsa, erken dönemde ameliyat önerilebilir. Buna karşın gözde müdahale gerektiren acil durum yoksa kanamanın kendi kendine açılması beklenir. Cerrahi tedavi planlamadan önce, mutlaka kanamanın nedeni belirlenmeli vede altta yatan hastalığa yönelik durum düzeltilmelidir. Bekleme tekniği genellik ile gözde yırtık, dekolman vb. gibi acil müdahale gerektiren durum yok ise vede hasta diğer gözü ile günlük işlerini yapabiliyor ise tercih edilebilir. Eğer hasta ameliyat edilmeden beklenecek ise, bu süreç 3 ay kadardır vede aylık kontrol yapılarak kanamanın durumu takip edilmelidir. Eğer kanama 3 ay geçmesine rağlen halen açılmamışsa, ameliyat planlaması yapılır.

Göz İçi Kanaması Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Göz İçi Kanaması Neden Olur

Eğer hasta tek gözlü ise, gözde kanamaya neden olan durum acil müdahale gerektiriyor ise ya da hasta beklemek istemiyorsa, beklemeden ameliyat düşünülebilir. Göz içi kanamaların da tedavi vitrektomi ameliyat olarak yapılır. Günümüz de cerrahi yöntemlerin vede teknolojinin gelişmesi ile vitrektomi ameliyatlarında yüksek başarı oranı sağlanır. Bu durumda hastaların daha hızlı vede rahat iyileşmesi sağlanır. Vitrektomi ameliyatında göz içine çok ince aletler ile girilerek gözün jel maddesi vede kanaması temizlenir. Yırtık, dekolman gibi ek sorunların tedavisi de sağlanır. Gerekli ise şeker hastalarındaki gibi, retinopati eşlik eden olgularda lazer tedavisi de uygulanabilir. Bu durum da hem kanamanın, hem de eşlik eden hastalıkların tedavisi tek seansta yapılır.

Göz İçi Kanaması Neden Olur, göz içinde yer alan damarların yırtılması ya da bu damarlardan kan sızmasına neden olabilecek her hastalıkta göz içi kanamaları meydana gelebilir. Eğer ki sizin de göz içi kanaması neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Göz içi kanaması neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da göz içi kanaması nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed