Mide Gribi Hakkında Merak Edilenler

Mide Gribi Hakkında Merak Edilenler Mide Gribi Nedir? Mide gribi hastalığını son zamanlarda her kişide duymaktayız. Mide gribi hakkında merak ettikleriniz.

Mide Gribi Hakkında Merak Edilenler Mide Gribi Nedir?

Mide Gribi Hakkında Merak Edilenler
Sayfa İçeriği: Mide Gribi Hakkında Merak Edilenler, Mide Gribi, Mide Giribi Hakkında, Mide Gribi Nedir, Mide Gribi Belirtileri Nelerdir, Norovirüsü nedir, Mide Gribi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MİDE GRİBİ NEDİR?

Mide gribi hastalığını son zamanlarda her kişide duymaktayız. Hastalığın etkeni ise gripten farklı olarak solunum yolların da değil, sindirim sistemi üzerinde etki yapmakta. Belirginliği ise, kusma, bulantı, ishal, karın krampları vede ateşin yükselmesidir. Mide gribinin bulaşma sebepleri genellikle, kapalı alanlarda, kalabalık ortamlarda, soğuk havalarda vücuda girmektedir. Mide gribinin diğer adı Norovirüs olarak bilinmektedir. Norwalk-like-virüs, adıylada bilinen virüs grubunun üyesi norovirüs bu mide gribine neden olmaktadır. Bu virüs insan vücuduna girdiğinde sindirim sistemine yerleşerek bağırsaklarda vede midede enfeksiyonlara yol açmaktadır. Sindirim sisteminde, sıkıntı yaratarak, ishal, bulantı, kusma gibi sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

HER YAŞ GRUBU MİDE GRİBİNE YAKALANABİLİR

Her yaş grubu mide gribine yakalanabilmektedir. Gelişimi yüksek olan ülkelerde bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir. Vücuda giren virüs daha sonra ömür boyunca çeşitli zamanlarda hastalığı daha şiddetlendirmekte. Bazı insanlarda bu hastalık genetik yatkınlıktan dolayı virüs ciddi derecede sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilir.

MİDE GRİBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mide gribi hastalığında bulunan norovirüs sindirim sistemine girdiğinde, midede vede bağırsaklarda enfeksiyonlar başlamakta. Enfeksiyonların kendini belli etmesi, kramplı ishal, kusma, bulantı, ateş vede kas ağrısı şeklinde göstermekte. Mide gribi hastalığının kendini belli etmesi ise vürüsün vücuda girmesiyle birlikte 24/48 saat içinde kendini belli etmektedir. 1/2 gün insan için şiddetli şekilde sıkıntı yaşatmaktadır, diğer grip türleri gibi bol sıvı almak vede sağlıklı beslenmeye dikkat etmek hastalığın geçmesi için önemlidir.

Mide gribi diğer gripler gibi bulaşıcı bir hastalıktır. Dikkat edilmesi gerekir ki, enfeksiyon kapmış hastanın dışkısında yada kusmuğunda bol virüsler bulunmaktadır. Diğer kişiler, norovirüsün bulunduğu yerlere dokunup, ellerini ağızlarına götürmeleriyle bu hastalığa yakalanabilmekteler. Bu tür vakalara maruz kalmamak için, hastalığa yakalanmamak vede önlem almanız için ellerinizi sık sık yıkamanız gerekmekte. Hastalığın ise genellikle kış aylarında görüldüğü vede kış dönemlerinde salgınlara rastlanabilmektedir. Onun için kış aylarına dikkat etmek gerekmektedir. Kapalı ortamlarda fazla durmamaya özen gösterip, kapalı yerlere dikkat edilmeli.

Mide Gribi Hakkında Merak Edilenler, hakkında bilmeniz gerekenler özelliklede, kapalı alanlarda hızlı vede salgın yaşanmasına sebep olmaktadır. Yemekte olduğunuz sebzelerin, güzel yıkanmaması vede dışarıda tüketilmesi hastalığın size bulaşmasına sebep olabilmektedir. Onun için sebzelerinizi güzel durulamalısınız. Mide Gribi Hakkında Merak Edilenler yazımız hakkında sorularınızı bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Mide Gribi Hakkında Merak Edilenler sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed