Miyofasiyal Ağrı Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Belirtileri Nelerdir? Miyofasiyal Ağrı Sendromu, Miyofasiyal ağrı sendromu neden olur? İle ilgili bilmeniz gerekenler yazımızda.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Belirtileri Nelerdir? Miyofasiyal Ağrı Sendromu

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Miyofasiyal Ağrı Sendromu Belirtileri Nelerdir

Bölgesel bir ya da bir kaç kas grubun da yaşanan tetik noktalar vede bu noktaların palpasyonuyla meydana gelen ağrı tablosu ile karakterize yumuşak doku romatizmasına miyofasiyal ağrı sendromu denir. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için miyofasiyal ağrı sendromu nedir? ve miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri ile ilgili bazı bilgileri ayrıntılı olarak derledik. Siz de yazımızın devamına giderek miyofasiyal ağrı sendromu tedavisi ile alakalı tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Peki miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri nelerdir?

Günümüz de en çok karşılaşılan bölgesel kas ve iskelet sistemi ağrısı olarak da bilinen, miyofasiyal ağrı sendromu iskelet kaslarının kronik ya da akut travmasına bağlı olarak ortaya çıkan hastalık türüdür. Genellikle kronik ağrısı bulunan kişilerin büyük çoğunluğun da miyofasiyal ağrı sendromu görülmektedir. Hemen hemen her yaş grubunda yaşanılabilen durumdur. Genellikle sırt, boyun, bel, kalça, omuz, kollar vede bacaklar da hissedilen miyofasiyal ağrı sendromu, bel vede boyun fıtığının yanı sıra siyatik ağrısıyla karıştırılmakta. Bu ağrı sendromu vücutta kas dokusunun bulunduğu her bölgede yaşanabilir. Siz de yazımızın devamına giderek miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Neden Olur?

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Belirtileri

Miyofasiyal ağrı sendromun da ağrılar künt veya sızı şeklindeki ağrıların yanı sıra, bıçak saplayıcı keskin ağrılara kadar yaşanabilir. Bir ya da birden fazla kas grubun da ağrı, batma, spazm, uyuşma, çekilme ve sıkışma, karıncalanma şeklin de belirtiler olabilir. Genellikle sırt, boyun, bacak, kalça, bel, omuz vede kollar da gözlemlenir. Eğer ağrılar boyun ile sırt bölgesin de yaşanıyorsa terleme vede üşüme gibi belirtiler de eklenir.

Sürekli olarak terar eden şiddetli ağrılar, hastanın muayenesini de güçleştirebilmektedir. Morfin benzeri güçlü ağrı kesici ilaç enjeksiyonundan sonra, hasta da kısa süreli rahatlama olur. Yalnız ilacın etkisi geçmesiyle birlikte ağrılar yeniden kendini gösterir. Yaşanan ağrılara yorgunluk, hareket kısıtlılığı, uyuşukluk hissi, baş dönmesi, mide bulantı vede depresyon da eşlik edebilmektedir.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Nasıl Tedavi Edilir
Miyofasiyal Ağrı Sendromu Nasıl Tedavi Edilir

Miyofasiyal ağrı sendromunun tedavisi ile ilgili, ağrıların hafifletilmesi için sıcak, soğuk tedavileri, tetik nokta enjeksiyonları, fizik tedavi ajanları, kuru iğne tedavisi, nöralterapi, germe-gevşeme egzersizleri, ozon terapi vede manuel terapi seçeneklerinden herhangi biri hastaya uygun olanı seçilerek tedaviye başlanır.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu Belirtileri Nelerdir, tedavinin bir an önce başlanması vede ağrıların daha yaygın hale gelmemesi için düzenli olarak egzersiz yapılması da bu hastalıkta oldukça önem taşımaktadır. Ağrıların eğer ki, ağrı kesici aldığınız da geçmemesi durumunda mutlaka doktora danışılması ve bilgi alınmasın da yarar vardır. Eğer ki sizin de miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Miyofasiyal ağrı sendromu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Zeytinyağlı Semizotu Yemeği Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed